1.8. – Rychlíky na trati z Plzně do Mostu bude od letošního prosince na dalších deset let zajišťovat soukromý dopravce GW Train Regio. Ministerstvo dopravy k přímému zadání přistoupilo poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pravomocně zrušil výběrové řízení, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Evropské právo tento postup umožňuje. České dráhy, které zde dosud jezdí, tak sice uspěly s návrhem na zrušení soutěže, přesto o provoz vlaků na lince přijdou.
Železniční doprava
Pokud se při rozhodování o volbě druhu přepravy bude klást důraz pouze na cenu a nikoli na ekologické hledisko, čeká železnici stagnace, v segmentu přepravy jednotlivých vozových zásilek pak spíše další pokles. „Někdy mám pocit, že jsme v nějaké rozvojové zemi, kde se rozhoduje jen podle ceny. Evropská unie chce dosáhnout toho, aby svou roli hrálo i ekologické měřítko. Bohužel každá členská země k tomu přistupuje podle svého,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.
Rok po tragické srážce pendolina s kamionem na železničním přejezdu ve Studénce se opět hovoří o možnostech zvýšení bezpečnosti provozu na železničních přejezdech. Podle generálního ředitele společnosti AŽD Praha Zdeňka Chrdleho umožňují technické prostředky zmírnění následků podobné srážky, rozhodně ale nezabrání porušování předpisů a hazardování v okolí železničních přejezdů či přímo na nich.
Více než polovina objemu zboží, které míří z přístavu Antverpy do vnitrozemí, opouští tento přístav prostřednictvím silniční dopravy. Snahou přístavní správy je tento poměr změnit ve prospěch železnice a říční plavby. Jeden z projektů nového železničního spojení Antverp s ČR prezentovali v polovině června v Praze zástupci antverpského přístavu i obou dalších partnerů – ČD Cargo a B Logistics.
28.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pravomocně zrušil soutěž na provoz rychlíků mezi Plzní a Mostem. Předseda ÚOHS Petr Rafaj tak potvrdil prvostupňové rozhodnutí z loňského podzimu a nevyhověl rozkladu ministerstva dopravy. Vyplývá to z rozhodnutí, které úřad zveřejnil na svém webu.
28.7. – Firmy pracující na dráze budou muset zřejmě zajistit proškolení svých zaměstnanců a tito zaměstnanci budou muset podstoupit odbornou zkoušku. Na školení i přezkušování bude třeba akreditace ministerstva dopravy. Počítá s tím novela drážního zákona, kterou v půlce července schválila Sněmovna a nyní se jí bude zabývat Senát.
28.7. – Novým předsedou představenstva společnosti Advanced World Transport a.s. (AWT), která je členem skupiny PKP CARGO, byl jmenován Arkadiusz Olewnik, člen představenstva PKP CARGO pro finanční záležitosti. Na pozici předsedy představenstva AWT nahradil Zbigniewa Klepackiho.
26.7. – Logistická společnost DB Schenker si z letošních Asian Freight, Logistics and Supply Chain Awards (AFLAS) poprvé odnesla cenu pro nejlepšího poskytovatele nákladní železniční přepravy. Předávání cen se uskutečnilo v Šanghaji.
26.7. – Dozorčí rada německého železničního a logistického koncernu Deutsche Bahn schválila novou podobu nákladní složky DB Cargo. Skončil tak maratón jednání o zásadní strategické orientaci, jejíž součástí je potvrzení rozhodnutí o částečné privatizaci dceřiných společností Arriva a DB Schenker od září letošního roku.
21.7. – Vláda schválila financování regionální železnice v letech 2020 až 2034. Dohodu o patnáctiletém financování podepsali ministr dopravy Dan Ťok a jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Podle návrhu ministerstva dopravy mají kraje ročně na spolufinancování regionální železnice dostat 2,9 miliardy korun pravidelně navyšovanou o inflaci.