19. února 2004
Letošní rok bude pro tři hlavní evropské instituce – Radu ministrů Evropské unie, Evropský parlament (EP) a Evropskou komisi – velmi dramatický. Čeká je rozšíření Evropské unie, evropské volby a jmenování nové Evropské komise. Nadcházejících dvanáct měsíců bude vše, jen ne normálních, alespoň pokud jde o plán činnosti, konstatovala komise ve svém „Legislativním a pracovním programu pro rok 2004“.
Prvního května do Evropské unie oficiálně vstoupí deset nových členských zemí. Od tohoto okamžiku budou mít vlastní hlas i v Radě – samozřejmě i v Radě ministrů dopravy. Nová váha (počet hlasů – viz tabulka) jednotlivých členských států uvnitř Rady ministrů, která je při rozhodování kvalifikovanou většinou rozhodující, byla dohodnuta při jednáních v Nice na konci roku 2000. Výsledkem právě probíhajících rozhovorů o nové ústavě Evropské unie by ovšem pro některé země mohlo být omezení v Nice dohodnuté váhy hlasu – to hrozí například Španělsku, Polsku, ale také České republice. I kdyby se však rozhodnutí o nové ústavě podařilo přijmout ještě během irského předsednictví do konce června, zůstala by smlouva z Nice kvůli zdlouhavému ratifikačnímu procesu v platnosti nejméně do roku 2009.
Od 10. do 13. června se ve 25 členských zemích Evropské unie uskuteční evropské volby. V důsledku rozšíření Evropské unie se zvýší počet národních zastupitelů z 626 na 732. Ustavující jednání nově zvoleného Evropského parlamentu bylo naplánováno na 20. července do Štrasburku. Po následné letní přestávce by měli poslanci EP zahájit práci v odborných výborech na konci srpna.
Letos bude na dalších pět let ustanoveno také nové složení Evropské komise. Ještě dříve, než začne nová komise pracovat, musí představitelé států a vlád jmenovat jejího předsedu, který na návrh členských států Evropské unie určí jednotlivé komisaře. Navržené komisaře pak musí vyslechnout, zhodnotit a potvrdit Evropský parlament.
Nového předsedu Evropské komise, který bude znám pravděpodobně již v červnu, parlament vyslechne na svém zasedání od 20. do 23. července. Noví komisaři pak před poslance předstoupí mezi 4. a 14. říjnem.
Od listopadu bude každopádně ve funkci již i nový komisař Evropské unie pro dopravu. Dosavadní komisařka Loyola de Palaciová oznámila, že by nabídku na další funkční období nepřijala.
Po vstupu do unie k 1. květnu dostane svého komisaře i každá nová členská země. Tito noví komisaři (za Českou republiku již velmi pravděpodobně bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart) budou v přechodném období přičleněni ke stávajícím dvaceti komisařům a budou se připravovat na svou další samostatnou práci. Do listopadu nebudou mít vlastní úsek, ale jejich hlas bude ovlivňovat rozhodování komise.
S ohledem na nadcházející červnové evropské volby bude na základě dohody velkých poslaneckých frakcí Evropského parlamentu po jediném legislativním období opět rozdělen jeho oblastní a dopravní výbor. Zlepšení pracovních podmínek si od toho slibují i spolupracující dopravní experti. V plném proudu jsou i diskuse o možnosti rozdělení Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku a dopravu na dvě samostatná ředitelství. A