Polemika

Na co odboráři z Ředitelství silnic a dálnic zapomněli


Dovolte mi, abych na stránkách Dopravních novin reagoval na článek „Zaměstnanci: Vedení ŘSD není schopno řešit problémy“, který vyšel v DN 12/02 z 21. března a informoval o otevřeném dopise skupiny odborářů ŘSD ministru dopravy a spojů, a na situaci v Ředitelství silnic a dálnic ČR obecně.
Do funkce generálního ředitele ŘSD ČR jsem nastoupil přesně před rokem po více než dvaceti letech práce u organizace v různých funkcích. Hlavním úkolem, který mi byl ze strany ministra dopravy a spojů zadán, bylo provedení reorganizace. Jejím cílem je mimo jiné celková modernizace organizace a maximální využití moderních metod řízení.
Krátce po nástupu do funkce jsem si rovněž uvědomil, že reálným problémem je odstranění některých neblahých konsekvencí vzniku ŘSD ČR sloučením několika do té doby samostatných organizací, jejichž samostatnost byla de facto ještě pět let po sloučení zachována. Jsem si vědom toho, že organizační změny, snižování počtu zaměstnanců a náprava řady nedostatků spojená s postupným odbouráváním zavedených pořádků, opírajících se o „zvykové právo“, bude bolestivá a přirozeně vyvolá negativní reakce. I když jsme postupovali v intencích platných právních předpisů a věřím, že i lidsky korektně, negativní reakce se objevila již v létě loňského roku formou anonymně šířených e-mailů. Vzhledem k pomlouvačnému charakteru textů, které měly budit dojem, že jejich autorem je „zdravě naštvaný“ zaměstnanec ŘSD ČR, jsme podali s kolegy trestní oznámení na neznámého pachatele. Usnesením Policie ČR byla tato trestní stíhání pro nedostatek důkazů odložena.
V únoru letošního roku dostal boj za konzervaci starých pořádků zcela novou podobu, když se objevila první verze otevřeného dopisu ministru dopravy a spojů ČR. Podle mých informací vznikla tato iniciativa na pracovišti Praha-Čimice. Ač se to zdá malicherné, považuji s ohledem na další vývoj událostí za nutné upozornit na to, že právě zaměstnanci dislokovaní v Praze-Čimicích mají být v rámci reorganizace z ekonomických důvodů přestěhováni blíže k sídlu ŘSD ČR na Praze 4. Původní znění dopisu obsahovalo i zcela prokazatelné lži, například tvrzení o tom, že u ŘSD ČR klesá průměrná mzda.
Dne 21. února letošního roku se z iniciativy představitelů odborových organizací konalo jednání na odborovém svazu, jehož smyslem bylo vzájemně se informovat o postojích obou stran a pokusit se dospět ke shodě. Místo toho jsem byl podroben pětihodinovému nátlaku představitelů odborových organizací, kteří se snažili donutit mě pod hrozbou odeslání tohoto dopisu k bezvýhradnému splnění jejich požadavků.
Vzhledem k tomu, že nejsem ochoten jednat pod vlivem emocí, natož pod nátlakem, zavázal jsem se předložené požadavky racionálně posoudit, projednat vzniklou situaci 4. března na gremiální poradě všech ředitelů a poté na požadavky reagovat.
Dopis odvádí pozornost od skutečných problémů ŘSD
Svůj závazek jsem 5. března letošního roku splnil formou dopisu, ve kterém po racionálním posouzení označuji tři z pěti požadavků za splněné, dva odmítám a ke zklidnění situace navrhuji jedenáctibodovou dohodu. Tento můj návrh však zůstává bez reakce a dopis je v poněkud pozměněném znění odeslán. Text dopisu se snaží uměle vyvolat dojem, že v ŘSD ČR se blíží jakýsi kolaps a odvádí pozornost laické i odborné veřejnosti od skutečných problémů organizace.
Rozbor všech tvrzení uvedených v otevřeném dopise by si vyžádal zvláštní přílohu DN a byla by to patrně příloha nekonečně nudná. Větu za větou bych mohl tvrzení otevřeného dopisu vyvracet a na rozdíl od jeho obecných proklamací dokládat svá tvrzení jasnými fakty. Snad jen dva nejkřiklavější příklady: v dopise se hovoří o jakési skupině diskriminovaných odborníků. Je s podivem, že se nikdo z těchto „diskriminovaných“ odborníků nepřihlásil na některé z konaných výběrových řízení, třeba na obsazení klíčové funkce ředitele výstavby.
Dále jsem v textu obviněn z ne-splnění příslibu lepšího mzdového ohodnocení. Jakoby náhodou však autor textu zapomíná zdůraznit, že můj příslib byl vždy podmíněn snížením počtu zaměstnanců. Sami odboráři tak blokují zvýšení mezd, neboť realizaci příslibu zachování objemu mzdových prostředků při snížení počtu zaměstnanců jsme s kolegy jednáním s MDS ČR zabezpečili.
Jaká je reálná podpora iniciativy?
Věřím, že je nutné položit si otázku, jaká je reálná podpora této iniciativy ze strany zaměstnanců ŘSD ČR. Podle informací, jež mám k dispozici od závodního výboru odborové organizace Pankrác, který zastupuje asi polovinu zaměstnanců
ŘSD ČR, podporovalo tento dopis k 21. březnu přibližně 30 zaměstnanců spadajících pod tento závodní výbor. Řada zaměstnanců pak iniciativu chápe jako snahu o expanzi problémů zaměstnanců pracoviště v Praze-Čimicích na všechny zaměstnance ŘSD ČR či jako symbolické vyvrcholení letitého sporu „čimických silničářů“ s „pankráckými dálničáři“. Troufám si proto tvrdit, že pokud skupina odborářů vystupuje jménem „zaměstnanců ŘSD ČR“, uvádí tak veřejnost v omyl.
Snahy o konzervaci starých pořádků
Snahy o konzervaci starých pořádků však mají i mnohem horší podobu. Podle informací, které se poslední dobou objevují v tisku, je zřejmé, že ke skandalizaci některých mých kolegů jsou používány účelově pozměněné kopie jejich soukromé elektronické pošty. Redaktor Pavel Kačer z deníků Bohemia v jednom z článků přímo uvádí, že kopie e-mailové pošty členů vedení ŘSD ČR získal od „jednoho zaměstnance“. To by znamenalo, že v urputném boji proti vedení ŘSD ČR jsou využívány metody, za které by se nemusela stydět ani komunistická Státní bezpečnost. Pikantní zůstává, že nedávno ukončená kontrolní akce MDS, zaměřená mimo jiné i na oblast obchodních smluv, v této oblasti žádné nedostatky neshledala.
Reorganizace ŘSD ČR je složitý a náročný úkol. Považuji za přirozené, že se v tak složitém období, v němž probíhá několik závažných změn najednou, objevují dílčí menší i větší problémy. Problémy se však vždy řeší prací, neboť na ulici se ještě žádný problém nevyřešil. K řešení reálných, nikoli však uměle vytvářených problémů jsem i nadále připraven.
Rovněž považuji za relevantní na tomto místě uvést, že 28. března jsem uzavřel s představiteli všech odborových organizací Kolektivní smlouvu na rok 2002, což jistě nelze vnímat jako doklad jejich nespokojenosti se situací, která v organizaci panuje. Pro ilustraci poněkud paranoidního postoje některých představitelů odborových organizací zdůrazňuji, že pod kolektivní smlouvou jsou i podpisy iniciátorů uvedené petice.
Rád bych prostřednictvím DN apeloval na celou odbornou i laickou veřejnost, aby při utváření svého názoru na skutečnou situaci v ŘSD vzala v úvahu i můj pohled. Redakci DN bych touto cestou rád poděkoval za možnost vás s tímto pohledem seznámit. Ing. Pavel Havíř,
generální ředitel ŘSD ČR
(Mezititulky: redakce DN) 

spinner