Svaz spedice a logistiky ČR

SSL usiluje o harmonizaci ročních zpráv bezpečnostních poradců

Na konci loňského roku se uskutečnilo již druhé zasedání Pracovní skupiny poradců pro dopravu nebezpečných věcí při Svazu spedice a logistiky ČR. Program skupiny, vedené jejím předsedou Jiřím Miletínem, byl nad očekávání bohatý, dominovala mu však příprava prvních ročních zpráv této nově vytvořené kategorie specialistů.

V současné době se poradci pro nebezpečné věci metodicky soustřeďují pod čtyři instituce – vedle SSL, orientovaného na obor spedice, to jsou i České dráhy s drážním zaměřením a Sdružení ČESMAD Bohemia a ÚSMD, zaměřené především na silnici.

„Účtem“ za činnost podniku v oblasti bezpečného zacházení s nebezpečnými věcmi za běžný rok, ale také vizitkou práce poradce je příprava jeho roční zprávy pro vedení podniku. Zpráva odráží jeho činnosti, týkající se přepravy nebezpečných věcí, a poradce, ať již interní či externí, je povinen ji vyhotovit. Náročný a široce pojatý elaborát by však mohl v řadě aspektů jít do různé hloubky.

Právě v tomto období by podle pracovní skupiny SSL bylo vhodné dospět k základní harmonizaci mezi jednotlivými metodickými seskupeními, aby se roční zprávy od samého počátku nezpracovávaly s diametrálně odlišnými parametry. Nemělo by se jednat pouze o jakousi formální „estetiku“, snaha má racionální jádro – existují organizace, kterých se týká zaměření silniční, drážní i spediční, a rozum praví, že základní koordinace v orientaci zpráv by byla jen ku prospěchu věci. Proto se na doporučení pracovní skupiny obrátil SSL na odbory silniční a železniční dopravy Ministerstva dopravy ČR, aby se harmonizace v pojetí ročních zpráv ujaly.

Bohatá nabídka Denios

Skupina se dále seznámila s kompletním programem pro skladování a manipulaci s nebezpečnými věcmi, který nabízí německý koncern Denios a jeho dceřiný podnik ze Strakonic. Nestačí, aby bezpečnostní poradce pouze poukazoval na nedostatky – podstatné je, aby je svými náměty pomáhal i odstraňovat. Denios, byť jako relativně nový příchozí, nabízí na českém trhu široký sortiment pomůcek, jež jsou pro poradce opravdovou inspirací – ať již se jedná o manipulační systémy, prostředky pro upevňování nebezpečných věcí, čistění či bezpečnost práce.

Letecká konference v Praze

Zasedání pracovní skupiny se dotklo i řady dalších témat. Jedním z nich byla i 14. výroční konference Světové letecké asociace IATA o nebezpečných věcech, která se v březnu uskuteční České republice; SSL v této souvislosti IATA požádala, aby spolupracoval při oslovování českých neleteckých organizací.

Skupina se dále dohodla na tom, že ve spolupráci se švýcarskou školicí institucí podnikne kroky k uspořádání školení o nebezpečných věcech na moři (ve smyslu kodexu IMDG), zaměřeného na přípravu ke zkouškám kombinace IMDGADRRID.

V neposlední řadě účastníci zasedání hovořili o světovém systému „odpovědné péče“ v chemickém průmyslu a jeho české variantě, o 19. ročníku Dní nebezpečných věcí v Hamburku, národních zvláštnostech v rámci ADR a „potenciálu“ přeprav nebezpečných věcí pro teroristy.

(ja)

spinner