24.5. – Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům nemůžou zemi opustit obvyklou lodní cestou. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr dopravy Grant Shapps, který toto téma řeší se svým ukrajinským protějškem Oleksandrem Kubrakovem. Ukrajina kvůli válce čelí problémům, jak vyvézt téměř 25 milionů tun obilí, přičemž jeho nedostatek může ohrozit miliony hladovějících lidí v chudých zemích.
Dopravní politika
Právě vychází v DN 10
Adina Vălean (EK): Program RePowerEU usiluje o zvýšení výroby obnovitelných zdrojů energie
19.5. – Pandemie koronaviru, narušené dodavatelské řetězce, válka na Ukrajině a prudký nárůst vstupů, to vše vyvolává otázky o dalším směrování snah o dekarbonizaci a Green Dealu. O vyjádření, jak se k těmto skutečnostem v oblasti dopravy a logistiky staví Evropská komise, jsme požádali dopravní komisařku EK Adinu Vălean.
Pandemie koronaviru, narušené dodavatelské řetězce, válka na Ukrajině a prudký nárůst vstupů, to vše vyvolává otázky o dalším směrování snah o dekarbonizaci a Green Dealu. O vyjádření, jak se k těmto skutečnostem v oblasti dopravy a logistiky staví Evropská komise, jsme požádali dopravní komisařku EK Adinu Vălean.
Dne 31. března americkým Senátem prošel formálním hlasováním zákon o reformě námořní dopravy z roku 2022 (OSRA), který v únoru představili senátoři Amy Klobucharová (demokratka z Minnesoty) John Thune (republikán za Jižní Dakotu) a o týden dříve byl schválen Výborem pro obchod, vědu a dopravu. Senát je nyní připraven k jednání se Sněmovnou reprezentantů, aby našel kompromis, který by podepsal americký prezident.
11.5. - Senát zřejmě schválí zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot. Doporučil mu to včera jeho ústavně-právní výbor. Vládní novela také omezí okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Změny mají pomoci firmám i občanům čelit rostoucím cenám pohonných hmot. Novela také počítá s odkladem zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.
6.5. - Raiffeisen – Leasing pomůže firmám získat výhodné investiční prostředky z evropských dotačních titulů. Do České republiky v současnosti směřují stovky miliard evropských prostředků ve formě dotací i finančních nástrojů. Firmám pomohou s modernizací, větším zapojením digitálních řešení, rozvojem udržitelné energetiky i dopravy. Získat dotaci firmám nově pomůže expertní tým, který Raiffeisen – Leasing postavil speciálně pro tyto účely.
Odvětví silniční dopravy prochází v posledních letech nelehkým obdobím. Po dvou letech pandemie koronaviru přišlo prudké zdražení pohonných hmot a to vše se děje na pozadí snad o dekarbonizaci silniční dopravy, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. O vyjádření, čím se aktuálně zabývá Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), jsme požádali vedoucí její stále delegace při EU Ralucu Marian.
22.4. – Vysokorychlostní spojení Prahy s Drážďany, české předsednictví v Radě EU nebo čistá mobilita. Nejen o tom jednali český ministr dopravy Martin Kupka a jeho německý protějšek Volker Wissing. Německo patří mezi nejdůležitější mezinárodní partnery českého Ministerstva dopravy a dialog s ním je důležitý také pro řadu dopravních staveb.
19.4. – Ústecký kraj má vodíkovou strategii. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Na projekty spojené s vodíkem chce region získat peníze z Evropské unie. Strategii vzali nyní na vědomí krajští radní.
Výběr článků z Dopravních novin č. 7–8 přineseme 28. dubna.
(red)