Právě skončený rok byl jistě ve znamení vracející se epidemie covid a různých opatření, kterými se vlády v různých koutech světa snažily opakující se vlny nákazy zpomalit a omezit. V dopravních systémech jsme byli svědky několika lock downů ve významných světových přístavech a letištích s okamžitým dopadem do globální logistické sítě. Tyto zásahy však byly tak často a tak podrobně popsány a rozebrány, že nechme výjimečně covid stranou a zaměřme se na jinou, možná stejně důležitou událost, a to především z evropského úhlu pohledu.
Dopravní politika
31.1. – Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden vydali v pátek společné prohlášení, z něhož vyplývá, že Evropská unie hodlá v krátkodobém horizontu dovézt z USA více zkapalněného zemního plynu (LNG), aby unie byla chráněna před možným výpadkem dodávek z Ruska v důsledku případné invaze na Ukrajinu.
24.1. - První podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR v letošním roce vede do Spojených arabských emirátů. Téměř pět desítek tuzemských exportérů tam v neděli 23. ledna doprovodilo ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Cílem čtyřdenní podnikatelské mise, kterou vede prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, je světová výstava EXPO 2020 v Dubaji.
20.1. - Děti, studenti a cestující nad 65 let budou mít v regionálních či dálkových vlacích a autobusech státem zajištěnou slevu ve výši 50 procent. Dohodla se na tom vládní koalice s tím, že změna začne platit od dubna.
15.1. - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče. Ministerstvo předloží také návrh novely liniového zákona k urychlení výstavby vybrané dopravní infrastruktury, změny budou dále v drážním zákoně nebo v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Úpravy budou navržené na základě nových předpisů Evropské unie a zkušeností získaných dosavadní praxí v daných oblastech.
14.1. - Evropská komise (EK) zablokovala plánované spojení jihokorejských výrobců lodí Hyundai Heavy Industries a Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Transakce by narušila hospodářskou soutěž a vedla k růstu cen velkých plavidel pro přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedla komise včera v tiskové zprávě. Spojením podniků by vznikl největší výrobce lodí na světě.
10.1. – Pražský magistrát vypíše zakázku na vytvoření koncepce pro zvýšení efektivity správy dopravního systému. Cílem je zlepšit koordinaci řízení dopravy. Problémy jsou nyní mimo jiné v překrývajících se kompetencích nebo velkém množství zapojených subjektů. Náklady na vytvoření analýzy jsou zhruba 2,58 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
8.1. – Podnikatelé a provozovatelé dopravy vítají, že vláda ve svém programového prohlášení zohlednila některá zásadní témata v dopravě, jako je dostavba dálniční sítě, příprava vysokorychlostních tratí či rozvoj vodní i letecké dopravy. Chybí jim však konkretizace některých cílů nebo řešení například otázek emisí v dopravě. Vyplývá to z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a Hospodářské komory ČR (HK ČR).
8.1. – Rozšíření dálniční sítě až o 200 kilometrů, výstavba vysokorychlostních tratí nebo další zkvalitňování veřejné dopravy. To jsou jen některé body, které plynou z programového prohlášení nové vlády v oblasti dopravy. Kabinet ho schválil ve čtvrtek. Ve středu 12. ledna s dokumentem vláda předstoupí před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Informovovalo o tom Ministerstvo dopravy, které také zveřejnilo jednotlivé body programu.
V první třetině měsíce většina komentářů ve světě reagovala na globální konferenci o změnách klimatu COP 26v Glasgow (31. 10. – 12. 11.) EU a nákladní doprava samozřejmě nezůstala pozadu, neboť, jak se zdá, kdo dnes nemluví zeleným jazykem, jako by ani nebyl, respektive je automaticky považován za globálního škůdce a nepřítele.