Infrastruktura

Stavba úseku D7 na Lounsku začne v únoru, ŘSD uzavřelo smlouvu

19.1. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřelo smlouvu na výstavbu téměř 4,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku. Za přibližně 1,18 miliardy korun ho vybuduje společnost Metrostav Infrastructure. Předpokládaný termín zahájení stavby je letos v únoru, informoval dnes na twiiteru ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na Vysočině letos ŘSD dokončí opravy tahu I/37, spravovat začne přivaděč k D1

17.1. - Na státních silnicích I. třídy v Kraji Vysočina bude letos Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončovat opravy na tahu 37 ve Žďáru nad Sázavou a mezi Ostrovem nad Oslavou a Křižanovem. Potíže v dopravě se dají čekat kvůli zahájení stavebních prací na silnici 38 mezi Jihlavou a nájezdem k dálnici D1. Na stejném tahu v Jihlavě bude navíc letos zjara na dva měsíce zavřený tunel. Vyplývá to z tiskové zprávy ŘSD a z údajů, které ČTK poskytla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová.

Přestavba a modernizace nádraží v Brně-Králově Poli má začít příští rok

16.1. - Přestavba a modernizace královopolského nádraží v Brně by měla začít příští rok. Správa železnic (SŽ) dokončuje dokumentaci pro stavební povolení a na jaře by o ně chtěla žádat, řekla ČTK mluvčí SŽ Nela Friebová. Náklady stavby by se měly pohybovat okolo 2,5 miliardy korun.

Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a pomoc s přípravou vysokorychlostních tratí

15.1. - Ministerstvo dopravy plánuje tento rok předložit vládě k projednání pět návrhů zákonů. Posuzovat bude rovněž potřebu úpravy právních předpisů pro stavbu vysokorychlostních tratí. Největší změny čekají ve druhé polovině roku zákon o silničním provozu, jehož novela aktualizuje sankční systém pro řidiče. Minis­terstvo předloží také návrh novely liniového zákona k urychlení výstavby vybrané dopravní infrastruktury, změny budou dále v drážním zákoně nebo v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Úpravy budou navržené na základě nových předpisů Evropské unie a zkušeností získaných dosavadní praxí v daných oblastech. 

ŘSD připravuje rozšíření odpočívky na D8 u Klíčan

14.1. - Na žádost ŘSD zahájil v tomto týdnu Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor územního plánování a stavebního rozvoje územní řízení k rozšíření odpočívky Klíčany v km 2,85 pravého jízdního pásu dálnice D8. Koncepce úpravy vychází ze stávajícího řešení odpočívky, především v návaznosti na stávající dispoziční uspořádání čerpací stanice a možnosti připojení na dálnici D8. Projekt úpravy reflektuje aktuální Koncepcí dálničních odpočívek ŘSD a již také zohledňuje záměr budoucího rozšíření dálnice D8 v uspořádání 3+3 jízdní pruhy.

SŽ chce letos v Ústeckém kraji zahájit například opravu teplického nádraží

12.1. - Správa železnic chce letos investovat více než 370 milionů korun do rekonstrukce nástupišť v Lovosicích na Litoměřicku. Začít by měla oprava nádraží v Teplicích. Předpokládané investiční náklady rekonstrukce celé nádražní budovy dosahují téměř jedné miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

​Praha vypíše tendr na koncepci zvýšení efektivity správy dopravy

10.1. – Pražský magistrát vypíše zakázku na vytvoření koncepce pro zvýšení efektivity správy dopravního systému. Cílem je zlepšit koordinaci řízení dopravy. Problémy jsou nyní mimo jiné v překrývajících se kompetencích nebo velkém množství zapojených subjektů. Náklady na vytvoření analýzy jsou zhruba 2,58 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

​Správa železnic chce modernizovat uzel Česká Třebová

9.1. – Správa železnic chce získat územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Účastníci řízení se nyní mohou seznámit s podklady pro rozhodnutí. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy ko­run.

​SŽ loni zrenovovala 73 nádražních budov, letos chystá další desítky staveb

8.1. – Správa železnic (SŽ) loni zrenovovala 73 nádražních budov. Práce, které zahrnovaly například nové odbavovací prostory, bezbariérové přístupy či nové technické zázemí nádraží, stály přes dvě miliardy korun. Letos organizace plánuje opravy dalších desítek nádražních staveb.

​ČKAIT: Nový stavební zákon bez úprav výstavbu nezrychlí, odklad je namístě

7.1. – Garance a vymahatelnost rychlosti procesu zjednodušených povolovacích řízení. Vznik specializovaného stavebního úřadu zaměřeného na klíčové stavby. Rychlý postup digitalizace a mnohem těsnější integrace jednotlivých úřadů v rámci povolovacího řízení. To je jen část plánu pro nadcházející čtyřleté období, které dosud zveřejnila nová vedení vládních resortů, jež se stavebnímu procesu věnují. Vystihla tím priority České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), která dlouhodobě kritizuje novou podobu stavebního zákona schválenou předchozím složením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. A vítá čerstvé rozhodnutí Vlády ČR a části poslanců odložit platnost nové stavební rekodifikace o rok – na léto 2024.

spinner