Ministerstvo dopravy vydává uchazečům o tendr na správu mýtného systému citlivá data, která mohou být zneužita k hackerským útokům na platební infrastrukturu ČSOB. Banka proto zvažuje podání stížnosti Nejvyššímu bezpečnostnímu úřadu a Národnímu centru kybernetické bezpečnosti. Začátkem srpna to uvedla mluvčí společnosti Pavla Hávová. S kritikou postupu se firma připojila ke správci mýtného systému, společnosti Kapsch, která postup úřadu kritizovala už koncem minulého měsíce.
Infrastruktura
Tuzemský mýtný systém bude od září připraven využívat jednotnou evropskou palubní jednotku (EETS). Řidiči tak po celé Evropě vystačí pouze s jedním zařízením namísto stávající sady jednotek pro každou zemi, kterou projíždí. Oznámila to společnost Kapsch.
7.9. – Rychlejší železniční spojení do Prahy, nebo modernizaci železničních stanic v Malé Skále, Hrádku nad Nisou, Chrastavě, Turnově a Semilech, sliboval v Liberci ministr dopravy Dan Ťok. Zatímco ale nádraží by se oprav měla dočkat už v příštích čtyřech letech, zrychlení spojení do Prahy bude záležitostí na mnohem delší dobu. Teprve v polovině příštího roku má být hotova studie, kudy trať vést. V minulosti jich už ale byla zpracována více než desítka.
7.9. – Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem jsou zhruba v polovině. Dokončených je sedm úseků, které stát vyšly na čtyři miliardy korun, dalších šest úseků za necelých pět miliard Kč je v současnosti nadále rozestavěných. Celkem se má na D1 opravit 21 úseků, zbylých osm úseků se však bude opravovat až v letech 2018 až 2020, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.
7.9. – Od 1. ledna 2018 vyjme ministerstvo dopravy ze zpoplatnění dalších pět úseků dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice prvních tříd. Jedná se například o dálnice kolem Olomouce, Otrokovic, Pohořelic nebo Sokolova. Ministerstvo dopravy tak navazuje na své rozhodnutí z minulých let, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 145 kilometrů dálnic, které vedly nedaleko měst.
4.9. – Nově postavené nádraží v České Lípě slouží veřejnosti a některé vlaky mohou jezdit rychleji. Umožnila to aktivace nového zabezpečovacího zařízení v železničním uzlu, díky kterému mohou vlaky v okolí stanice a směrem na Lovosice a Liberec jezdit až 120 kilometrů za hodinu. Výstavba nové odbavovací haly a modernizace nádraží, zabezpečení a tratí stály bezmála miliardu korun.
1.9. – Dálnice D8 by měla být po 20. září zprovozněna ve všech čtyřech pruzích na Prackovické estakádě. Po jednání Rady geotechnického monitoringu to řekli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Mostní estakáda bude i nadále monitorována a od jarní sezóny příštího roku ji čekají další úpravy.
29.8. – Budoucnost dopravy je podle Zelených v železnici. Ta má největší potenciál k výraznému zlepšení kvality a rychlosti. Stát by měl také reagovat na prudce rostoucí poptávku po osobní železniční dopravě. Ta například jen na trase mezi Prahou a Jihomoravským krajem zaznamenala mezi lety 2010 a 2016 nárůst o 272 procent. Celostátně v tomto období vzrostl počet cestujících na železnici téměř o 109 procent, jen za loňský rok jelo vlakem 179 milionů lidí.
29.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila pilotní projekty na oživení nádražních budov a jejich prostor, které do budoucna nemají pro obsluhu železnice využití. V prostějovském nádraží budou sídlit policisté, v Teplicích pak železničáři chtějí na nádraží přesunout sídlo finančního úřadu. Na tiskové konferenci to řekl náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola.
28.8. – Inovace se skloňují ve všech pádech a všude. Nejnovějším příkladem využití moderních technologií v Polsku je instalace betonových kolejových panelů GTB na důležitém železničním přejezdu na vytížené trase Rybnik – Buguszowice. Instalaci zajistila Infra Silesia, dceřiná společnost DB Cargo Polska. Přejezdové panely od německé firmy B+F výrazně šetří náklady na údržbu. Jejich instalace je relativně jednoduchá, rychlá a nenáročná.