10.5. – Česká republika bude od letošního září připravená na zavedení jednotného elektronického mýta. Takzvané EETS úspěšně otestovalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s provozovatelem tuzemského mýtného systému, společností Kapsch. Zavedení Jednotného evropského mýta po ČR požaduje Evropská unie. Systém má umožnit kamionům projíždět celou Evropskou s jedinou mýtnou palubní jednotkou.
Infrastruktura
10.5. – Slovensko po problémech s výkupem pozemků pro budování silnic u Bratislavy v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP) narychlo mění zákon, aby uspíšilo výstavbu dálnic a rychlostních silnic. Vláda premiéra Roberta Fica schválila novelu příslušného zákona, která kromě jiného umožní státu získat stavební povolení na vybrané úseky silnic a také zahájit některé stavební práce ještě předtím, než pozemky vyvlastní.
4.5. – Druhá tunelová trouba tunelu Ejpovice (část Homolka) je již téměř ze 70 procent dokončena. Tunelovací stroj Viktorie v těchto dnech zdolal téměř tři kilometry ražby ze čtyřkilometrové severní části tunelu. Správě železniční dopravní cesty se tak daří držet harmonogram stavby nejdůležitějšího úseku modernizace tratě Rokycany – Plzeň. Kompletní zprovoznění tunelů se předpokládá v prosinci 2018.
4.5. – Tendrem na další provoz mýtného v Česku se bude zabývat Krajský soud v Brně. Slovenská společnost SkyToll podala proti březnovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) žalobu. SkyToll v minulosti neúspěšně žádal ÚOHS, aby další provoz systému na základě smlouvy s konkurenčním Kapschem zastavil. Firma si stěžovala, že Kapsch získal zakázku bez řádného tendru.
4.5. – Dokončení studie proveditelnosti, která posuzuje výhody a nevýhody variant přestavby brněnského železničního uzlu, bude dokončená až v průběhu podzimu. Termín se stále oddaluje, naposledy se hovořilo o konci května. Důvodem je požadavek Výboru Studie proveditelnosti, který chce zpracovat jízdní řády navazujících autobusových spojů ve vybraných železničních uzlech, vypočítat časové úspory či prodlevy a ekonomicky je zhodnotit.
26. 4. – Ministerstvo dopravy se ještě do voleb pokusí prosadit změnu stavebního zákona, aby bylo možné urychlit výstavbu velkých infrastrukturních staveb. Úřad k tomu chce využít zrychlené řízení a novelu prosadit v Poslanecké sněmovně v prvním čtení. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Dan Ťok.
26.4. – Lidé by se v roce 2025 měli dostat vlakem z Prahy do Berlína za tři hodiny a 40 minut, což bude asi o 50 minut méně než dnes. Stát usiluje o rychlejší spojení také do Vídně, Bratislavy, Budapešti nebo Katovic. V některých zemích to ale naráží na problémy, například v Polsku, kde se často mění lidé na ministerstvu i do úrovně referentů. Na konferenci Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě to v Brně řekl vedoucí oddělení koncepcí a mezinárodní spolupráce na železnici ministerstva dopravy Luboš Knížek.
V letošním roce bude Ředitelství silnic a dálnic velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Kromě modernizace dálnice D1 se postupně zahajují klíčové stavby, u nichž byl dojednán zrychlený režim nového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Dohromady jde o 140 kilometrů úseků dálnic. Opravovat na dálnicích a silnicích prvních tříd se bude přes 600 kilometrů.
20.4. – Stavba další části Pražského okruhu propojující dálnici D1 s Běchovicemi a hradeckou dálnicí D11 se o další krok přiblížila. Ředitelství silnic a dálnic zajistilo zpracování a předalo Ministerstvu životního prostředí dokumentaci nutnou pro posouzení vlivu na životní prostředí. Ministerstvo plánuje vydat stanovisko do šesti měsíců.
19.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájila projektovou přípravu modernizace železnice Plzeň – Domažlice, která zrychlí a rozšíří vlakové spojení z Prahy do Mnichova. Elektrifikovaná trať za 9,5 miliardy korun má posílit konkurenceschopnost železnice, na její stavbu naléhají nákladní dopravci. Podle zástupce SŽDC Pavla Paidara má být hotovo v roce 2025. Doba jízdy z Plzně do Domažlic se zkrátí o třetinu na 35 minut.