29.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Předsedkyně představenstva společnosti HHLA (Hamburger Hafen und Logistik) Angela Titzrath hodlá spojit oba dceřiné intermodální podniky Polzug a Metrans. „Naše činnosti na intermodálním úseku přispěly v minulých letech rozhodujícím způsobem k pozitivním výsledkům HHLA. Chceme přitom kvalitu naší nabídky dále zvyšovat. Proto, za předpokladu souhlasu našich dozorčích grémií, spojíme od 1. ledna 2018 operativní činnosti našich drážních podniků Polzug a Metrans do jednoho podniku pod vedením Metransu,“ uvedla.
Infrastruktura
29.5. – Správce mýtného systému v ČR, společnost Kapsch, zvažuje v připravovaném tendru na mýto nabídnout státu satelitní systém. Podle firmy, která nyní mýto spravuje prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran, znevýhodňuje požadavek ministerstva dopravy na rozšíření zpoplatněné sítě o 900 kilometrů silnic první třídy mikrovlnnou technologii. Uvedl to obchodní ředitel Kapsch ČR Karel Černý. Postavit v regionech stovky nových mýtných bran by kvůli zdlouhavému stavebnímu řízení bylo velmi komplikované.
29.5. – Za české dopravce, kteří v Evropě čelí administrativní šikaně, se postavila většina českých podnikatelů. Na 71 procent z nich protekcionistická opatření Německa (MiLoG) či Francie (loi Macron) vůči českým dopravcům považují za nesprávná. Zároveň jsou přesvědčeni, že pokud by se v Evropě stala standardem, má ČR zasáhnout recipročními kroky. Vyplývá to z bleskové ankety Hospodářské komory ČR.
29.5. – Středočeský kraj požaduje zrychlení přípravy projektů na dostavbu dálnic D3 a D4, které mají vést z Prahy přes jeho území do jižních Čech. Zlepšit koordinaci a zrychlit výstavbu by měla pomoci odborná komise, kterou kraj sestaví. Návrh schválili krajští radní. Stavbou obou dálnic se odlehčí a zlepší se plynulosti dopravy na silnicích v regionech, kterými mají dálnice procházet.
22.5. – Výstavba pokračování městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol má začít v roce 2023. Pražský magistrátní odbor městského investora (OSI) již podepsal smlouvu s administrátory soutěží, v nichž bude město hledat projektanty. Cena dokončení 10,25 kilometrů dlouhé části okruhu má být 40 miliard Kč. Řekli to primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek Petr Dolínek.
22.5. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila koncepci výstavby vysokorychlostní železnice v České republice obsažené v dokumentu Program rozvoje Rychlých železničních spojení v ČR. Materiál stanoví další postup při přípravě jednotlivých ramen vysokorychlostních tratí, odhaduje jejich finanční náklady a popisuje efekty plynoucí z různých řešení vysokorychlostní železnice.
21.5. – Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok.
21.5. – Menší lodě mohou doplout z Českých Budějovic až do Prahy a dál do Evropy. Umožní jim to otevření nové plavební komory na Hněvkovickém jezu. Je to poslední zdymadlo na vltavské vodní cestě z Českých Budějovic do Prahy.
18.5. – Rakušané pracují na studii modernizace železniční tratě od hranic u Břeclavi do Vídně. Chtějí zjistit, co by bylo potřeba, aby tam vlaky mohly jezdit rychleji než 160 kilometrů za hodinu. Jde částečně o reakci na snahu Česka vybudovat z Prahy do Brna a dál na Vídeň v budoucnu vysokorychlostní trať. Aktuálně se trať od hranic do Vídně přestavuje na rychlost 160 kilometrů za hodinu, dosud se na ní jezdí 120 až 140 km/hod.
18.5. – Roční přípravy podtrhují náročnost letošních prací na hlavním nádraží v Brně za více než 170 milionů korun. SŽDC zahájí 3. června další etapu nezbytných oprav na druhém nejvytíženějším nádraží v České republice, omezení pro vlakovou dopravu potrvá do 10. září.