Valná hromada Svazu dopravy se minulý týden mimo jiné zabývala problematikou mezd šoférů linkových autobusů, kteří kvůli nízkým mzdám hrozí celostátní stávkou. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka k tomu ale není důvod, protože u 11 krajů se podařilo navýšení mezd vyjednat. Problematické jsou jen dva kraje, Ústecký a Jihomoravský.
Infrastruktura
9.3. – Ministerstvo dopravy chce od roku 2020 nebo nejpozději od roku 2021 zahrnout do mýtného také poplatky za hluk a emise. Poslancům z kontrolního výboru to řekl náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva, když je přišel informovat o přípravě výběru nového dodavatele mýtného systému. V zadávací dokumentaci na nový mýtný systém už by podle něj měl být požadavek na to, aby to tento nový systém dokázal.
9.3. – Ministr dopravy Dan Ťok se zúčastnil slavnostního zahájení obchvatu Strakonic. Stavbu se podařilo zahájit pouhé dva roky od nastartování nového stavebního řízení. Obchvat zlepší zejména průjezd tranzitní dopravy ve směru od Prahy a Písku na Klatovy a Horažďovice.
7.3. – Stavební firmy se už naplno pustily do prací, které mají za cíl postavit postupně novou dálnici za plného provozu, která bude bezpečnější a nahradí stávající vozovku, ta je totiž už více než deset let za svou životností. „Nejvíc se už rozeběhly práce na úseku mezi Velkou Bíteší a Devíti křiži, kde je ukázkově provoz sveden do celkem čtyř pruhů, po dvou v každém směru. Stavaři postupně rozebírají starou silnici a chystají se pokládat novou. Tento úsek modernizace s číslem 22 doděláme do července, kdy se řidiči už projedou po 5,5 kilometrů dlouhé nové dálnici," říká ministr dopravy Dan Ťok.
7.3. – Studie proveditelnosti, která shrnuje klady a zápory modernizace brněnského železničního uzlu v centru pod Petrovem či v odsunuté poloze na místě nákladového Dolního nádraží, bude zpracovaná až na konci května. Poslední avizovaný termín se tak znovu posunul, tentokrát o dva měsíce.
3.3. – Stavbaři už vyrazili 1,5 ze dvou tubusů nejdelšího železničního tunelu v ČR – v Ejpovicích u Plzně za dvě miliardy korun. Stroj vážící zhruba 1800 tun by měl dokončit druhou tunelovou rouru o délce 4150 metrů do konce roku. První vlak by mohl tunelem, který je projektován pro rychlost 200 kilometrů v hodině, projet o rok později. Informoval o tom vedoucí ražby Štefan Ivor z dodavatelské firmy Metrostav.
3.3. – Zrychlit výstavbu vysokorychlostních železničních tratí může podle ministra dopravy Dana Ťoka zjednodušení povolovacího řízení a změna kompetencí. Novinářům řekl, že se proto v polovině roku chystá představit věcný návrh zákona o liniových stavbách. Stejně jako změna kompetencí resortů, kterých nyní o stavbách rozhoduje sedm, ale návrh zákona zůstane až pro vládu, která vzejde z jednání po podzimních sněmovních volbách.
3.3. – Poslanci napříč parlamentními stranami podpořili výstavbu vysokorychlostní železnice v Česku. Vláda má podle nich plánovat tratě pro rychlost minimálně 300 kilometrů v hodině a uspíšit jejich přípravu. Současný termín zahájení stavby v roce 2035 je podle poslanců nepřijatelný. Výstavbu je možné zahájit v roce 2025 a v roce 2035 ji dokončit. Uvedl to místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník.
1.3. – Hodnoticí komise vybrala k opravě pražského Negrelliho viaduktu sdružení firem Hochtief, Strabag a Avers. Cenu zakázky sdružení stanovilo na 1,046 miliardy korun bez DPH. Informoval o tom Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která je investorem stavby. Sdružení zvítězilo s nejnižší cenou mezi třemi uchazeči. Další sdružení firem, konkrétně Metrostav, Swietelski a SMP CZ pak zmodernizuje železniční trať mezi Prahou – Hostivaří a pražským hlavním nádražím. Pokud se žádná z neúspěšných firem proti rozhodnutí komise neodvolá, předpokládá SŽDC podepsání smlouvy během tří týdnů. Realizovat by se oba projekty měly začít ještě letos.
1.3. – V letošním roce bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Kromě modernizace dálnice D1 se budou postupně zahajovat klíčové stavby, u nichž byl dojednán zrychlený režim nového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Dohromady jde o 140 kilometrů úseků dálnic. Opravovat na dálnicích a silnicích prvních tříd se bude přes 600 kilometrů. Na tiskové konferenci to uvedli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.