Kroky ze strany provozovatele dráhy a správců silničních komunikací s cílem zvýšit bezpečnost na železničních přejezdech mají zpoždění. Přitom každý z uvedených správců již mohl udělat základní kroky na svém úseku, které by přispěly k tomu, aby se minimálně zvýšil počet informací před přejezdem a na přejezdu.
Infrastruktura
Na sedmi z 12 úseků, na nichž se bude zahajovat výstavba dálnice, mohou hrozit podobné problémy jako na D8. V České televizi to před dvěma týdny uvedl ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR Josef Stemberk. Některé úseky dálnice D8 se dlouhodobě potýkají s nestabilním podložím. V roce 2013 se tam sesula půda, loni v říjnu nestabilita u prackovické estakády donutila stavbaře rozebrat podpěry mostu části dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu.
U Chebu, ve Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích by v letech 2017 až 2022 měly vzniknout nové průmyslové zóny se státní podporou. Minulý týden materiál s názvem Výběr nových lokalit pro rozvoj státem podpořených průmyslových zón, který předložil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, schválila vláda.
7.2. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Organizace Světové fórum odesilatelů GSF silně zpochybňuje ve své aktuální zprávě nastolený kurs liniových rejdařství k nasazování mega-lodí, koncentracím a intenzivnímu vytváření aliancí za účelem návratu k ziskovosti. Odesílatelská organizace například požaduje, aby orgány na ochranu hospodářské soutěže vytvářené aliance předem přísněji ověřovaly.
7. 2. – Sasko usiluje o to, aby stavba vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany získala v německém plánování dopravní infrastruktury vysokou prioritu. V Praze to po jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou řekl předseda saské zemské vlády Stanislaw Tillich. Sobotka předpokládá, že by stavba na českém území mohla začít kolem roku 2035. Podle obou premiérů je projekt přínosný pro celou střední Evropu, nejen pro Česko a Sasko.
6.2. – Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce vytvořit pracovní skupinu k přípravě vysokorychlostní železnice. Měly by v ní už nyní spolupracovat resorty dopravy, místního rozvoje a životního prostředí, i když jsou první projekty vysokorychlostních tratí teprve ve fázi studií. Sobotka to řekl po jednání s ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavlem Surým. Kromě vysokorychlostní tratě s ředitelem správy železnic premiér probíral využití zanedbaných nádraží nebo trať na pražské letiště.
2.2. – Správce železniční infrastruktury na Slovensku, státní společnost ŽSR, vypsala tendr na modernizaci úseků železniční tratě z Bratislavy k hranicím s Českou republikou. Řekla to mluvčí ŽSR Martina Pavliková. Po dokončení prací budou moci vlaky na trati jezdit rychlostí do 160 kilometrů v hodině, což zrychlí i jízdu vlakem mezi oběma zeměmi.
30.1. – Tři připravované úseky dálnice D6 do Karlových Varů by se mohly začít stavět na podzim letošního roku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončuje výkupy pozemků i přípravu stavebního povolení, řekl ředitel karlovarské pobočky ŘSD Lukáš Hnízdil. Minulý týden získaly obchvaty Lubence, Řevničova a stavba úseku Nové Strašecí – Řevničov potřebné závazné stanovisko k vlivům na životní prostředí od ministerstva životního prostředí.
30.1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje modernizaci trati z Ostravy-Kunčic přes Frýdlant nad Ostravicí do Ostravice na Frýdecko-Místecku za 6,8 miliardy korun. Modernizovat se správa železnice chystá rovněž úsek Studénka – Štramberk na Novojičínsku za 2,4 miliardy. SŽDC tratě elektrifikuje, vybaví je nejmodernějším zabezpečovacím zařízením a v některých úsecích zvýší počet kolejí. Stavět se začne asi po roce 2020, sdělila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.
30.1. – Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 na 6,26 milionů metrů čtverečních. V posledním čtvrtletí v roce 2016 bylo dokončeno zhruba 180 tisíc metrů čtverečních nových prostor. Vyplývá to z údajů sdružení Industrial Research Forum za rok 2016.