1.3. – Hodnoticí komise vybrala k opravě pražského Negrelliho viaduktu sdružení firem Hochtief, Strabag a Avers. Cenu zakázky sdružení stanovilo na 1,046 miliardy korun bez DPH. Informoval o tom Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která je investorem stavby. Sdružení zvítězilo s nejnižší cenou mezi třemi uchazeči. Další sdružení firem, konkrétně Metrostav, Swietelski a SMP CZ pak zmodernizuje železniční trať mezi Prahou – Hostivaří a pražským hlavním nádražím. Pokud se žádná z neúspěšných firem proti rozhodnutí komise neodvolá, předpokládá SŽDC podepsání smlouvy během tří týdnů. Realizovat by se oba projekty měly začít ještě letos.
Infrastruktura
1.3. – V letošním roce bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Kromě modernizace dálnice D1 se budou postupně zahajovat klíčové stavby, u nichž byl dojednán zrychlený režim nového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Dohromady jde o 140 kilometrů úseků dálnic. Opravovat na dálnicích a silnicích prvních tříd se bude přes 600 kilometrů. Na tiskové konferenci to uvedli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.
28.2. – Zavádění evropského systému řízení železniční dopravy na české tratě vázne. Zabezpečení ETCS má jen 22 kilometrů tratí, přitom loni to podle původních plánů ministerstva dopravy mělo být víc než 1300 km. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Poukázal také na to, že u komunikačního systému GSM-R vznikl monopol jednoho dodavatele. Za zpoždění u ETCS může dřívější vedení resortu a také pomalý vývoj technologie, uvedlo ministerstvo dopravy.
28.2. – Vláda dá letos krajům na opravy silnic nižších tříd tři miliardy korun, z toho 2,5 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a půl miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Po několika týdnech sporů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem dopravy Danem Ťokem tak do regionů půjde na rekonstrukce silnic stejná částka jako loni, jak si přál předseda vlády. Kraje rozhodnutí vlády zklamalo.
28.2. – Novým Gotthardským tunelem během 57 dní pravidelného provozu projelo 2816 osobních vlaků a 3980 nákladních vlaků. Tento tunel je s 57 kilometry nejdelším železničním tunelem na světě. Poptávka po provozu vlaků Intercity a Eurocity vzrostla o 30 procent. Celkově provoz běží bez větších problémů, přesnost spojů přes Gotthard se od počátku prosince, kdy byl tunel otevřen pro plný provoz, zvýšila.
Nákladním dopravcům, kteří si v minulosti často stěžovali na preferenci osobní dopravy na českých kolejích před nákladní, se blýská na lepší časy. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá výrazné modernizace nákladních koridorů, od příštího roku se změní poplatek za dopravní cestu právě ve prospěch nákladních dopravců a změní se i preference jednotlivých kategorií vlaků. Na další plány SŽDC nejen v letošním roce jsme se zeptali generálního ředitele této státní organizace Pavla Surého.
Hlavním tématem aktuálních projektových prací u stavby 511 Pražského okruhu je nyní podle Ministerstva dopravy ČR zpracování dokumentace k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Klíčová pro její dokončení jsou dopravní data, která pro současný stav a etapy dodaly k posouzení Technická správa komunikací hlavního města Prahy a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
V březnu by mělo být pravděpodobně jasno o tom, zda a za jakých podmínek se má Česká republika vydat směrem k přípravě a následně výstavbě uceleného systému rychlé železnice. Vláda má totiž projednat klíčový koncepční dokument Program rozvoje rychlých železničních spojení v ČR, který vypracovalo ministerstvo dopravy.
Otevřené výběrové řízení na další provoz českého mýtného systému po roce 2019 by mohlo být vypsáno v květnu. V České televizi to minulý týden uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle vládního zadání by se tak mělo stát do poloviny roku. Mezi zájemci o správu českého mýtného systému Dan Ťok vedle současného provozovatele, firmy Kapsch, jmenoval slovenského výběrčího mýta SkyToll, americký Xerox a správce mýtného v Německu a Maďarsku.
Na severu Slovenska minulý týden začala výstavba zhruba šest kilometrů dlouhého úseku dálnice D3, který po dokončení zrychlí jízdu do České republiky a Polska. Zakázku získalo konsorcium tří firem, jehož součástí je také společnost Hochtief CZ.