8.12. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje pro příští roky rychlý růst investičních výdajů vzhledem k rychlejší přípravě nových dopravních staveb. Letos je třeba 37 miliard korun, příští rok to má být 45 a v roce 2019 přes 60 miliard korun. V důsledku toho se ale prý může stát, že v příštích letech nebude dost peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI).
Infrastruktura
8.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s částkou 82,1 miliardy korun. Z toho 52 miliard půjde z tuzemských zdrojů a 30,1 miliardy z EU. Schválila to Poslanecká sněmovna. Dotace ze státního rozpočtu by měla fondu přinést 21,6 miliardy korun. Na výnosech z mýtného by měl SFDI získat 9,2 miliardy korun, z převodu podílu spotřební daně 7,8 miliardy a ze silniční daně 5,9 miliardy korun.
6.12. – Slovenský výběrčí mýta SkyToll podal rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci prodloužení smlouvy na výběr mýta s konkurenční společností Kapsch. V něm úřad zamítl žádost SkyTollu na zákaz plnění smlouvy s tím, že na výběru mýta existuje veřejný zájem. Podle SkyTollu ale úřad vůbec nezohlednil možnost uložení zákazu plnění smlouvy s odkladem.
6.12. – Rakouský dálniční operátor ASFINAG potvrdil, že po 18 měsících ukončil tendr na pokračování provozu svého dálničního mýta pro nákladní auta nad 3,5 tuny. Projekt zvaný „GO Maut 2.0“ spočívající v instalaci a technickém provozování inovovaného mikrovlnného mýtného systému vyhrál opět Kapsch TrafficCom, který s dceřinou společností Kapsch Telematic Services provozuje mýtné také v České republice nebo v Polsku. „Od roku 2004 tady máme v provozu stabilní a spolehlivý systém, uzavřenou zakázkou jsme si zajistili pokračování tohoto úspěšného modelu,“ říká generální ředitel ASFINAG Bernd Datler.
5.12. – Okruh silnic, na kterých dopravci v Německu platí mýtné, se od poloviny roku 2018 výrazně rozšíří. Počet kilometrů zpoplatněných silnic pro nákladní auta s hmotností nad 7,5 tuny stoupne o 40 tisíc kilometrů. Příslušný návrh schválil Spolkový sněm. Dnes je zpoplatněno 15 300 kilometrů silnic.
Slovenský provozovatel mýtného systému SkyToll se obává, že ministerstvo dopravy nevypíše výběrové řízení na nového provozovatel mýtného systému ani za tři roky. Milionová pokuta, kterou resortu dopravy udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, tak může být poslední tečkou za uzavřením smlouvy za více než pět miliard Kč se společností Kapsch bez výběrového řízení. Právě tomu SkyToll, který o vypsání tendru na správu českého mýta usiluje, chce zabránit stížností k Evropské komisi. Minulý týden to řekl předseda představenstva společnosti Matej Okáli. Ministerstvo dopravy prodloužení smlouvy obhajuje, podle něj jím zabránilo velkým škodám.
2.12. – Firma Metroprojekt může začít připravovat podobu železničního spojení mezi pražským Veleslavínem a Letištěm Václava Havla v Ruzyni. Proti výsledkům tendru, ve kterém Metroprojekt zvítězil spolu se společností Sudop Praha s cenou téměř 61 milionů korun, se nikdo neodvolal. Správa železniční dopravní cesty podepsala se sdružením příslušnou smlouvu. Klíčový úsek železničního spojení by se podle odhadů SŽDC mohl začít stavět nejdříve v roce 2020.
2.12. – Správa železniční dopravní cesty se dlouhodobě zabývá možnostmi efektivních úspor při nákupu komodit nutných pro opravné, udržovací a modernizační práce na české železniční sítě. Nyní přišla s řešením centrálního nákupu materiálu, díky kterému je schopna ušetřit desítky milionů korun ročně.
2.12. – Evropská komise souhlasí s upraveným plánem na zavedení mýtného pro osobní auta v Německu. Oznámila to eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová po setkání s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem. Komise původní plán kritizovala kvůli diskriminaci zahraničních řidičů. Přislíbené změny však podle Bulcové zajišťují, že mýtné bude v souladu s pravidly EU.
1.12. – Od prvního ledna příštího roku budou moci řidiči na dalších 11 úsecích dálnic v celkové délce 100 kilometrů jezdit bez dálniční známky. Jedná se o obchvaty velkých měst, které Ministerstvo dopravy nově vyjme ze zpoplatnění. Konkrétně půjde například o vjezdy do Prahy a část pražského okruhu, dálnici kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo kolem Berouna.