19.9. – Budování přímé větvě na dálnici D10 v prostoru mimoúrovňové křižovatky u Mladé Boleslavi – Bezděčína vrcholí pokládkou asfaltových vrstev. Na stavbě, která ušetří řidičům kilometry, se pracuje 11 hodin denně.
Infrastruktura
18.9. – Na začátku září proběhlo jednání expertní skupiny Svazu podnikatelů ve stavebnictví pro stavební hmoty a materiály. Zástupci tohoto důležitého segmentu stavebnictví, které se v posledních letech musí vyrovnávat s různými překážkami, řešili aktuální situaci. Především to, že vnímají výrazný pokles odbytu, propad se do konce roku ve většině komodit spíše prohloubí.
18.9. – V úterý 19. září zahajuje ŘSD výstavbu protihlukové stěny u dálnice D1 v Praze – Šeberově. Provoz na nejvýznamnější dopravní tepně republiky to omezí na 40 dní. Záměrem ŘSD je vybudovat protihlukovou stěnu podél dálnice D1 ve směru na Brno vpravo mezi 2. až 3. kilometrem. Její celková délka bude více než třičtvrtě kilometru, přesně 860 m. Tyčit se bude do výšky tří metrů nad úrovní vozovky dálnice. Opatřena bude 6 únikovými východy, které v ní budou umístěny vždy po cca 140 metrech. Vedle samotné protihlukové stěny bude vybudováno i schodiště k ní a rovněž systém odvodnění.
16.9. – V minulosti se stavba železnice nesla v duchu využití převážně lidské a zvířecí síly. Dnes je budování nových úseků vysoce sofistikovaným technickým úkonem, který se neobejde bez využití moderních strojů a digitálních technologií. Příkladem mohou být podbíječky, svařovací stroje či vyspělá geodetická měřidla.
15.9. – Řidiči mohou nově využívat odpočívací místo na dálnici D3 u Chotýčan na Českobudějovicku. Výstavba odpočívky, která je v obou směrech dálnice, stála 432 milionů korun bez daně. K dispozici je téměř 200 parkovacích míst a čerpací stanice.
12.9. – Málo využívané železniční tratě bude možné na žádost jejich vlastníků konzervovat. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když stvrdila vládní novelu drážního zákona a odmítla návrh Senátu, který chtěl naopak tuto možnost z novely vypustit. Do novely se možnost konzervace tratí dostala na základě pozměňovacího návrhu poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Novela má především za cíl v souladu s unijními předpisy zlepšit práva cestujících. Senátorka Hana Žákova, která návrh Senátu před poslanci obhajovala, upozorňovala například na hrozbu nedostatečné informovanosti starostů dotčených obcí.
13.9. – Výběr mýtného od vozidel s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny stagnuje. Za prvních 8 měsíců roku 2023 zaplatili dopravci na mýtném 9,897 miliardy korun, jen o 7,5 milionu korun více, než za prvních 8 měsíců roku 2022. V samotném srpnu v meziročním srovnání poklesl výnos z mýtného o 1,15 procenta na 1,218 miliardy korun.
12.9. – Státní fond dopravní infrastruktury má v příštím roce disponovat částkou 150,5 miliardy korun. Návrh rozpočtu fondu schválil Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury. Rozpočet je sestaven z národních zdrojů ve výši 118,4 miliard, z toho 26 miliard tvoří dluhové financování, a z evropských prostředků ve výši 32,1 miliard korun.
11.9. - Od roku 2009 v Česku ubylo zhruba 650 železničních přejezdů, u dalších se zvyšuje zabezpečení. Letos do konce srpna zrušila Správa železnic asi 30 přejezdů a do roku 2030 počítá se snížením počtu přejezdů o dalších 380. Správa železnic to uvedla na dotaz ČTK. Letos je méně nehod na železničních přejezdech než loni, ale zranilo se při nich o 20 lidí více.
11.9. - Kutná Hora vybuduje parkoviště pro 49 aut v Uhelné ulici a investuje do opravy ulic a výstavby chodníků v okolí. Náklady budou několik milionů korun, cena bude známa po dokončení projektové dokumentace a výběrovém řízení. Nyní má město projekt jen pro parkoviště a chce ho doplnit o úpravy okolí, řekl starosta Lukáš Seifert.