5.1. – Na železničních, tramvajových a dalších dráhách v Česku loni zemřelo 221 lidí, nejméně za poslední tři roky. Počet střetů vlaku s člověkem byl druhý nejnižší za posledních pět let. Meziročně loni klesl i počet zraněných, a to na 823 z 906 v roce 2023. Výrazně naopak stoupl počet případů, kdy strojvůdce nerespektoval návěstidlo zakazující jízdu. Údaje dnes zveřejnila Drážní inspekce (DI).
Infrastruktura
5.1. – V Česku se v roce 2024 prodalo 9,04 milionu elektronických dálničních známek, meziročně zhruba o 700 000 více. Nárůst táhly nově zavedené jednodenní známky. Celková hodnota prodaných známek stoupla na 7,21 miliardy korun z předloňských 6,49 miliardy Kč. Údaje v tiskové zprávě zveřejnila společnost Cendis, která systém provozuje. Od zavedení elektronické dálniční známky v prosinci 2020 se prodej zvyšuje každoročně.
3.1. – Mýtné pro nákladní auta nad 3,5 tuny je od 1. ledna dražší. Až o pět procent se pro ně totiž zvýšil poplatek za emise oxidu uhličitého. Stát tím chce motivovat dopravce k používání vozů s nižšími emisemi. Ceny ostatních složek mýta zůstávají stejné. Stát také 1. ledna rozšířil výběr mýtného na 125 kilometrech nových úseků silnic a dálnic. Naposledy mýtné v Česku zdražilo loni v březnu, kdy stouplo zhruba o 15 procent.
3.1. – Stavba posledního úseku dálnice D1 u Přerova díky rychlejšímu tempu stavebních prací skončí zhruba s tříměsíčním předstihem v závěru letošního roku, zprovoznění je v plánu v prosinci. Řekl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. Na rychlejším dokončení stavby tohoto posledního úseku D1 se dohodlo ŘSD se stavební firmou Strabag, která dálnici staví. Dodatek ke smlouvě o stavbě dálnice D1 u Přerova, který řeší zkrácení doby stavby, smluvní strany podepíšou v následujících týdnech.
3.1. – Společnost AŽD navázala na své úspěchy v Polsku a uzavřela smlouvu se stavební společností PPMT na projekt a dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení pro železniční trať Somonino – Gdaňsk Osowa. Hodnota kontraktu dosahuje 100 milionů zlotých (cca 588 milionů korun).
2.1. – „1803 vlaků vybavených systémem ETCS, 3500 proškolených strojvedoucích a 110 km tratí. S tím vstupuje česká železnice do nové éry: výhradního provozu evropského vlakového zabezpečovače ETCS, který začíná od 1. ledna hlídat provoz postupně na celkem 622 km hlavních tratí v ČR. Jednotný systém ETCS umí v případě chyby strojvedoucího automaticky zastavit nebo zpomalit vlak.“ Uvedl to František Jemelka z Odboru komunikace Ministerstva dopravy.
1.1. – Ředitelství silnic a dálnic plánuje v příštím roce uvést do provozu téměř 73 kilometrů nových dálničních úseků. Je to o zhruba 38 kilometrů méně než letos. Od roku 2022 do roku 2025 zprovozní stát 219,9 kilometru nových úseků dálnic. Údaje poskytlo ministerstvo dopravy.
1.1. – Už v polovině příštího roku odstartuje modernizace frekventované trati z Plzně přes Domažlice na státní hranici s Německem. Správa železnic nyní hledá zhotovitele rekonstrukce a elektrizace prvního úseku, a to z krajské metropole do Nýřan. Práce potrvají dva roky, výsledkem bude nejen zvýšení traťové rychlosti na 100 km/h a elektrizace trati, ale také instalace evropského zabezpečovače ETCS.
30.12. – Řidiči automobilů do 3,5 tuny letos zaplatí za dálniční známky podle předběžného odhadu ministerstva dopravy 6,9 miliardy korun. Loni, když byl poplatek za užívání nižší, to bylo 6,375 miliardy. Řekla to mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl. Za používání českých dálnic se platí od 1. ledna 1995, zprvu takzvaný časový poplatek platily i nákladní automobily nad 3,5 tuny ve dvou sazbách podle hmotnosti nebo motocykly. Výnosy z dálničních poplatků jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který vznikl v červenci 2000. V roce 2001 byl příjem fondu z dálničních poplatků 1,725 miliardy korun.
30.12. – V následujícím textu přinášíme výběr informací o jednotném celoevropském zabezpečovacím železničním systému ETCS (železniční trať Česká Třebová – Olomouc- Přerov přechází 1. ledna 2025 do výhradního provozu se zabezpečovacím systémem ETCS):