Skupina METRANS se ve středoevropském regionu úspěšně rozvíjí. Loni začala působit v Polsku a letos začne společnost TIP Žilina, která je součástí skupiny, provozovat kontejnerový terminál v tomto slovenském městě. Tím se celkový počet provozovaných terminálů zatím ustálí na čísle patnáct. O dalších možnostech rozvoje terminálů, ale i celé přepravní sítě METRANS jsme hovořili s předsedou představenstva akciové společnosti METRANS Ing. Peterem Kissem.
Kombinovaná doprava
Vývoj nedoprovázené kombinované přepravy (silnice-železnice), která se realizuje v České republice, je dlouhodobě velmi příznivý. Na začátku roku je zatím předčasné bilancovat výsledky za loňský rok, neboť souhrnné statistické údaje zatím nejsou k dispozici, ale základní data můžeme uvést.
Jak se v loňském roce dařilo vaší společnosti?
Loňský rok výsledky kopírovaly obecně příznivý stav české ekonomiky. Zároveň s tím se ruku v ruce nesl loňský rok ve znamení tlaku na kapacity. Naší společnosti se podařilo zvýšenou poptávku po kapacitách naplnit. Celkově hodnotíme loňský rok jako příznivý.
Ambiciózní plány má na letošní rok společnost AWT, která je součástí PKP CARGO. Vedle dalšího rozvoje terminálu v Paskově připravuje rozjezd nové pravidelné intermodální linky. Podrobnosti o tomto projektu sice obchodní ředitel skupiny AWT Viktor Bystrian zatím neprozradil, nicméně zdůraznil, že v rámci strategie PKP CARGO chce firma nadále rozvíjet přepravy a zvyšovat objemy směrem na jih Evropy.
Na jedné straně úspěšná linka z Lovosic do Hamburku, na straně druhé v důsledku nepravidelností odliv zákazníků na lince do Duisburgu. Přesto ale podle jednatele společnosti Bohemiakombi Ing. Vladimíra Fišera zájem o kombinovanou dopravu silnice-železnice ze strany zákazníků rozhodně neslábne, naopak roste.
V samém závěru loňského roku, který Evropská komise nazvala Rokem multimodality, se ministři dopravy EU shodli na postoji k revizi směrnice o kombinované přepravě. Ta pochází z roku 1992, a platí tedy už víc než šestadvacet let. Navíc je jediným právním nástrojem na unijní úrovni, jenž stanoví přímé pobídky pro podporu přechodu na jiné druhy dopravy v oblasti přepravy zboží.
25.3. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Ratifikace protokolu e-CMR Běloruskem. Bělorusko je nyní oficiálně 19. zemí, která ratifikovala protokol e-CMR OSN následně po Finsku, které protokol podepsalo v lednu. Ratifikace protokolu e-CMR dovoluje dopravnímu oboru přepravovat bezpapírově a podporuje bezpapírové hraniční operace při užití digitálního přemístění. V mezidobí Španělsko schválilo legislativu dovolující digitální nákladní listy z certifikované platformy pro domácí silniční dopravu. Dále Rumunsko podepsalo v lednu dekret schvalující právo pro dodatkový protokol e-CMR. E-Protokol CMR vstoupil v platnost 5. června 2011. Země, jež protokol ratifikovaly jsou Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irán, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Moldavsko, Ruská federace, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Turecko.
20.3. – Konsorcium investorů zahrnující polský státní fond PFR se dohodlo na koupi největšího kontejnerového terminálu v polském přístavu Gdaňsk od infrastrukturního fondu australské banky Macquarie. Hodnota dohody je více než pět miliard PLN (30 miliard Kč), informovaly včera společnosti.
10.2. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Přístav Hamburk s novou intermodální linkou. Mezinárodní kontejnerová služba Eurogate Intermodal (EI) zahájila dvakrát týdně drážní spojení mezi přístavem Hamburk a terminálem v Singenu v Bádensku – Württembersku. Singen je středisko silniční a železniční dopravy, sloužící jižnímu Německu a regionu tří hranic v čele s jezerem Constance, regionem rakouského Voralbergu a východním Švýcarskem. Nová přímá služba s celkovou kapacitou 88 TEU na jednosměrnou jízdu má za cíl poskytnout zákazníkům alternativu vůči dalším terminálům v regionu B-W spojením vnitrozemské a interní přepravy s námořním přístavem. EI také nabízí zákazníkům kamionovou službu na první a poslední míli z terminálu do konečné destinace. Podnik uvádí, že v rámci nové služby se užívají nejnovější e-lokomotivy, pomáhající snižovat množství emisí C02. „Naším cílem je poskytnout lépe vyváženou alternativu dopravní služby v tomto a sousedních regionech,“ řekl Niels Riedel, šéf obchodu u EI. „Dále shledáváme naši spolupráci s kontejnerovým terminálem TSG Singen jako ideální příležitost k dalšímu rozšiřování naší námořní logistické činnosti. Až dosud byla logistika v tomto regionu zaměřena hlavně na intrakontinentální přepravu s poměrně omezeným přístupem na námořní trasy. S naší novou službou činíme krok směrem ke změně“.
Začátkem prosince při jednání rady ministrů dopravy o budoucnosti tzv. balíčku mobility I. se podařilo dosáhnout pro české dopravce přijatelného kompromisu. O hlavních výsledcích tohoto jednání, ale i o dalších aktuálních tématech v oblasti silniční, železniční a kombinované dopravy jsme hovořili s náměstkem ministra dopravy Ing. Ladislavem Němcem.