16.10. – BALÍKOVÉ SLUŽBY – GLS v Rakousku zvyšuje ceny balíků. Poskytovatel balíkových služeb GLS Austria zvyšuje především kvůli rostoucím nákladům v doručování ceny v průměru o pět procent. „Všude v Evropě registrujeme masivní růst vlastních nákladů, vyvolávaných kromě jiného výrazným nedostatkem doručovacího personálu,“ řekl manažer GLS Klaus Schädle a dodal: „Narůstající regulace v pracovně právní oblasti omezuje pružnost při nasazování personálu a je tak dalším elementem zvyšování nákladů.“ V důsledku nárůstu elektronického obchodu a tím se drasticky zvyšujícím počtu přeprav balíků v posledních letech byly nezbytné investice do novostaveb a do rozšiřování. Nárůst přeprav vedou dokonce k nedostatku doručovatelů. Tyto dodatkové náklady musí nyní poskytovatel balíkových služeb přenášet na zákazníky. Již dříve oznámila společnost DHL, že ceny balíků pro zákazníky s individuálně dohodnutými podmínkami se budou od příštího roku zvyšovat více než v předchozích letech. Podnik to rovněž zdůvodňuje značně zvýšenými dopravními a osobními náklady.
Kombinovaná doprava
Ministři dopravy členských zemí EU schválili zprávu o postupu přípravy nové směrnice o kombinované dopravě, na které se intenzivně pracovalo během půlročního předsednictví Bulharska.
6.8. – Před rokem začal úspěšně provoz spojení č.1 společnosti RailRunner Europe GmbH – denní kyvadlové spojení bez výměny lokomotivy mezi přístavy v Braunschweigu Bratislavě. Od počátku je v tomto vlaku kombinované dopravy, především v relacích door-to-door, přepravováno rozličné zboží, jako například automobilové díly, strojní zařízení, brambory, cukr či betonové desky.
4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Euroports rozšiřuje skladovou kapacitu v Tarragoně. Provozovatel námořních přístavů Euroports rozšiřuje kapacitu skladů pro celulózu a papír ve španělském přístavu Tarragona. Podél 300 metrů dlouhého překládkového mola s hloubkou vody 16,5 metrů je nyní k dispozici 30 tisíc m2 plochy. Odpovídá to navýšení kapacity o 24 procent, jak uvedli představitelé Euroports. Celkově provozuje podnik deset terminálů pro lesní produkty v pěti zemích. Tarragona patří k nejrychleji rostoucím přístavům pro tyto komodity v prostoru Středozemního moře. Přístav slouží jak pro přepravu zboží z jižní Ameriky a severní Evropy do Španělska, tak i jako tranzitní hub pro další země ve Středomoří jako jsou Turecko, Řecko, Rumunsko a severní Afrika.
3.7. – V polovině června spustil Maersk Line novou pravidelnou intermodální službu mezi slovinským přístavem Koper a terminálem Mělník. Na základě silné importní poptávky má služba počáteční kapacitu tři až čtyři vlaky týdně. Maersk Line přijímá také exportní objednávky pro zpáteční jízdu.
Přes 170 hostů ze Slovenska, Maďarska, České republiky, Rakouska a Německa se sešlo koncem dubna na kontejnerovém terminálu společnosti Metrans v Dunajské Stredě, aby si připomnělo padesát let kontejnerizace přístavu Hamburk. Akci pořádaly společnost Metrans Danubia a Hafen Hamburg Marketing e.V.
12.6. – Švýcarský operátor Hupac v květnu podepsal dohodu s Genesee & Wyoming o odkoupení kompletního akciového podílu v ERS Railways. Akvizice zahrnuje i převzetí 47procentního podílu v hamburské společnosti boxXpress. Transakci musí ještě schválit antimonopolní úřady a v případě hladkého průběhu bude dokončena ještě v červnu.
28.5. – LETECKÁ DOPRAVA – Méně zboží na amsterodamském letišti Schiphol.Amsterodamské letiště odstartovalo rok 2018 proměnlivě. Po prvních třech měsících zaznamenala tato křižovatka přepravy zboží proti stejnému období loňského roku nižší obrat. Celkem letiště knihovalo 420 167 tun zboží. Je to o 2,1 procenta méně než za stejné období roku 2017. Především v případě výlučně nákladních letadel byla činnost slabší než před rokem. Tonáž poklesla 2,4 % pro hodnotu roku 2017. Přikládky pro osobní letadla poklesly o 1,6 %. Letiště se loni dostalo do titulků novin kvůli omezením v časových polohách. Počátkem dubna řada logistických a zasílatelských svazů zaslala protestní dopis nizozemské vládě a požadovala rozhovor s ministrem dopravy, když bylo zjištěno, že do konce roku 2020 nedojde k rozšíření kapacit. Přesto je vedení letiště optimistické. Růstové impulsy se ukazují ve spojeních na Čínu a na Latinskou Ameriku, zatímco ostatní relace se vyvíjely s poklesem.
15.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský Hupac převzal soukromou dráhu ERS Railways. A to včetně 47procentní účasti na drážním podniku Boxxpress, sídlícím v Hamburku. Oznámili to zástupci švýcarského operátora kombinované dopravy Hupac. Nabídka ERS z německých přístavů doplňuje sít firmy Hupac, zaměřenou na Antverpy a Rotterdam. ERS podle informací zůstává „plně nezávislým podnikem“. Kooperace s britskou nákladní dráhou Freightliner s kontinentální dopravou „má pokračovat a dále se rozvíjet“. ERS byla založena v roce 1994 a od roku 2015 je dceřinou společností americké železnice Genesee & Woming Inc. Podnik spojuje velké německé přístavy s německým vnitrozemím, zejména přes Boxxpress. Navíc ERS provozuje spojení uceleným vlakem mezi Lübeckem a Ludwigshafenem. Loni jeho tržba činila 50 milionů € a dopravil po kolejích přes 200 000 kontejnerů.
4.5. – Skupina AWT, která vlastní terminál kombinované dopravy v Paskově, začala na jižní Moravě provozovat nové intermodální překladiště terminál Zaječí. Významně tak posílila své postavení na trhu intermodálních přeprav.