13.4. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – Tříměsíční intervalové stávky francouzských železničářů. Od 3. dubna stávkují po tři měsíce až do 28. června, aby vyjádřili svůj protest proti plánované reformě francouzské dráhy SNCF. Pracovní boj je pojat tak, že po dvou dnech stávky následují tři dny pracovní. Tím chtějí odbory účinně narušovat drážní provoz, avšak současně chtějí držet v mezích hněv cestujících, jakož i své mzdové ztráty. V dotazovacích akcích 63 % Francouzů neprojevilo porozumění pro odpor proti reformě. Posledním popudem k tvrdým bojovým akcím byly závěry ministerské rady ze 14. března. Tím bylo zřejmé, že vláda chce prosadit drážní reformu v případě potřeby dekretem. Měl by jej projednávat parlament, kde se neočekává zásadní problém při schvalování, a to s ohledem na hlasovací většinu vládní koalice. Zásadní elementy drážní reformy má přinést návrh zákona včetně otevření francouzského drážního trhu konkurenci a k tomu změnu organizace, managementu a právní formy státní dráhy SNCF. Cílem má být, aby SNCF byla efektivnější a tím byla fit pro soutěž se soukromými konkurenčními podniky
Kombinovaná doprava
29.3. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Další oheň na lodi Maersku. Na palubě nákladní lodi dánského rejdařství Maersk Line došlo během krátké doby opět k požáru. Podle informace z rejdařství hlásila „Maersk Kensington“ oheň v nákladním prostoru. Oheň byl pod kontrolou a všech 26 členů posádky bylo v bezpečí. Loď byla na cestě ze Salalahu v Ománu směrem na Suezský kanál. Kontejnerová loď o kapacitě 6188 TEU byla následně zakotvena mimo přístav Salalah. Důvod vzniku požáru je dosud neznámý. Spojitost s ohněm, k němuž došlo 6. března na palubě lodi „Maersk Honam“, není dosud prokázána. Rejdařství informovalo, že pokud by mělo dojít ke zpoždění v přepravě nákladu, bude informovat přímo zákazníky.
V roce 1991 založil v Praze společnost METRANS a dnešní stejnojmenná skupina zde má dodnes své evropské ústředí, i když její výkony v železniční dopravě jsou například v sousedním Německu třikrát vyšší. Obrat holdingu dnes dosahuje 13 miliard Kč, zaměstnává 2000 pracovníků a nasazené základní prostředky a pozemky dosahují deseti miliard Kč s úvěry v podobné výši. Za pár týdnů, přesněji na konci března, po sedmadvaceti letech Ing. Jiří Samek všechny funkce ve skupině METRANS opustí. Jeho poslední rozhovor jsme ale nemohli začít jinak než tradiční otázkou…
Evropská komise má jako jeden z důležitých úkolů pracovat na snižování emisí CO2 a omezování hustoty dopravy tak, aby byly naplněny cíle stanovené Pařížskou úmluvou. Současně je třeba zajistit, aby evropská doprava byla maximálně bezpečná a celý sektor zůstal konkurenceschopným v globálním měřítku.
Spolkové ministerstvo dopravy v Německu loni v prosinci vyhodnotilo testování dlouhých vlaků jako úspěšný projekt a chce se zasadit o vytvoření sítě plně otevřené pro takto dlouhé vlaky. O tom, jaký vliv může mít využití dlouhých vlaků na kombinovanou dopravu nejen v Německu, ale i v České republice, i obecně o aktuální situaci v oblasti kombinované dopravy jsme hovořili s Vladimírem Fišerem, jednatelem společnosti Bohemiakombi.
Evropská dopravní komisařka Violeta Bulcová vyhlásila letošní rok Rokem multimodality. Evropská komise bude v průběhu roku 2018 věnovat otázkám posilování významu multimodality v rámci evropského dopravního systému značnou pozornost. Důležitou součástí multimodality je také kombinovaná doprava. Jak si ale toto důležité dopravní odvětví stojí v rámci České republiky? A jak se zde v posledních letech vyvíjely podmínky pro kombinovanou dopravu? Odborníci se v odpovědích na tyto otázky příliš neshodnou.
9.3. – Terminál v Paskově obsluhuje nová provozní budova pro dispečink a další navazující služby. Výstavba objektu je součástí třetí etapy modernizace překladiště a rozšíření manipulačních ploch, které nadále pokračuje na nevyužívaných prostorách brownfieldu bývalého dolu Paskov.
Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.
5.12. – Rejdařství Maersk Line ve spolupráci se spedičním a logistickým specialistou Damco vypravilo 28. října první ucelený vlak z Číny do Evropy pro francouzský řetězec prodejen se sportovním vybavením Decathlon. 16. listopadu vlak dorazil do logistického centra Decathlonu v severní Francii, a to v předstihu oproti plánované době příjezdu. Trasa vedla z Wu-chanu do Dourges. Celá kapacita vlaku byla využita pro Decathlon, který je největším zákazníkem Maersk Line a významným zákazníkem společnosti Damco.
30.11. – Skupina GEFCO přivítala první kompletní kontejnerový vlak, který přijel z Číny do Francie poté, co urazil cestu dlouhou 11 tisíc kilometrů. Vlak přepravil kontejnery o délce 12,2 metru (40 stop) z čínského města Wuhan do Dourges v severní Francii pro klienta PSA za dobu kratší než tři týdny.