18.9. - LETECKÁ DOPRAVA – Ve sporu kolem zakázaných dohovorů o cenách se Německá dráha dohodla se společnostmi Singapore Airlines a Qantas o náhradě škod. Tímto získal koncern dosud celkem více než 100 milionů USD na náhradách škod od různých členů tak zvaného kartelu leteckého zboží.
Kombinovaná doprava
Přístav Antverpy vytvořil dlouhodobou strategii s cílem posílit svou pozici také ve střední a východní Evropě. Její součástí je mimo jiné zřízení pozice reprezentanta tohoto přístavu pro ČR, Polsko a Slovensko, kterým se stal Martin Hubeňák. Zeptali jsme se ho proto nejen na to, co může tento přístav nabídnout současným i potenciálním zákazníkům, ale i na rozsáhlé investice, které se v přístavu Antverpy a jeho okolí realizují či se realizovat budou.
Současný význam kombinované přepravy (dále jen KP) lze dokumentovat jejím stále se zvyšujícím podílem nejen na celkové nákladní přepravě (tedy silniční, železniční, vnitrozemské vodní, letecké a potrubní), ale především na železniční nákladní přepravě. V roce 2016 dosáhl podíl KP v rámci celkové nákladní přepravy (podle přepravených tun) podílu 2,8 procenta (podle dostupných statistických údajů). V rámci železniční nákladní přepravy byl tento podíl již 15,4 procenta, u mezinárodní přepravy pak dokonce 20,7 procenta. Pro srovnání: v roce 2005 to bylo 6,6 procenta a v roce 2000 i při zahrnutí doprovázené KP pouze 6,4 procenta.
8.8. – Zatímco řidiči na D1 pravidelně tráví svůj čas v nekonečných kolonách, Karlovarské minerální vody (KMV) již pátý rok ulehčují této přetížené dálnici využíváním vlakové dopravy pro své produkty směřující na Moravu. V červenci 2017 vyjel z Kyselky již 415. vlak Mattoni s nákladem pro moravské spotřebitele. Od zahájení provozu vlečky z Kyselky do Vojkovic v srpnu 2012 KMV nahradily jízdu takřka 9750 kamionů.
7.8. – SPEDICE – Německá spedice Roos Spedition z Durmersheimu u Karlsruhe má nové majitele. K 1. červenci převzali stejným dílem podnik Rupert Trawöger, majitel rakouské Trawor Gruppe a Jürgen Lugstein. Od té doby také oba fungují jako ředitelé.
20.7. – Z Prahy vyrazil první přímý nákladní vlak do Číny. V budoucnu by měl pravidelně spojovat českou metropoli s městem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Ve vlaku je zboží zhruba za pět milionů dolarů. Kontejnery obsahují český křišťál, automobilové součástky, pivo a další tradiční výrobky z České republiky i dalších evropských zemí. Uvedli to organizátoři vlaku pod názvem YXE CR Express.
13.7. – Stavba nových kolejí může v mělnickém přístavu začít ještě letos v létě. Zvýší se tak efektivita překladiště kontejnerů i manipulace s vlaky. Výstavba kolejí je součástí modernizace kontejnerového terminálu. Investice je jednou ze součástí celkové modernizace terminálu, jejíž celková hodnota přesáhne půl miliardy korun. Potvrdil to Miloslav Černý, předseda představenstva společnosti České přístavy, která terminál provozuje.
19.6. - KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac a čínský chemický podnik Markor vypravily v polovině května první vlak ze severozápadní Číny do Německa a Francie. Dopravil 82 kontejnerů s chemickými produkty a byl 800 metrů dlouhý. „Plánujeme zvládnutí trati dlouhé osm tisíc kilometrů za 18 dní. Přitom přecházíme hranice šesti států “ řekl Silvio Ferrari, produkční šéf Hupacu.
15.6. – Provozovatel ucelených kontejnerových vlaků z německých přístavů Bremerhaven a Hamburk a ze slovinského Koperu do ČR, společnost Rail Cargo Operator – CSKD rozšiřuje portfolio svých služeb o nový produkt – vlak mezi polským přístavem Gdaňsk a českým terminálem v Ostravě–Paskově.
5.6. – EXPRESNÍ SLUŽBY – Počátkem roku 2018 nasadí hamburský podnik balíkových služeb Hermes Europe do svých služeb první z 1500 vozidel jeho budoucí elektro flotily. O strategickém partnerství v této věci byla podepsána dohoda s Mercedesem. První transportéry se nasadí v Hamburku a ve Stuttgartu.