5.1. – Plánované železniční překladiště v Malešicích vadí okolním městským částem. Negativní stanovisko k posudku vlivu na životní prostředí proti němu podaly Praha 9, Praha 10 a Praha 14. Nový terminál nedaleko spalovny má nahradit ten, který skončil v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Předpokládá se pohyb dvou až tří vlakových souprav a 110 kamionů denně. Obyvatelé proti němu sepisují petici.
Kombinovaná doprava
30.12. – Poskytovatel globálních logistických služeb Samskip a nákladní složka rakouských spolkový drah ÖBB Rail Cargo Austria nabídnou od ledna 2017 multimodální spojení mezi rumunským terminálem Curtici a největšími logistickými centry ve Švédsku. Služba kombinuje dvě stávající trasy a představuje první přímé spojení mezi Skandinávií a východní Evropou. Systém využívá moderní překladový uzel, který Samskip provozuje v německém Duisburgu.
19.12. – Podpisem grantové dohody s Výkonnou agenturou pro inovace a sítě (INEA) Evropské komise bylo završeno úsilí společnosti AWT k získání dosud nejvyšší dotace v historii společnosti. Rozvoji terminálu věnuje AWT velkou pozornost a v budoucnu by měl hrát velkou roli v logistickém trojúhelníku Balt-Jadran-Severní moře, kde bude hlavním uzlem na jeho jižní straně.
16.12. – Německé drážní svazy Allianz pro Schiene, VDV a VPI považují návrh zákona, předložený spolkovým ministerstvem dopravy k zákazu provozu hlučných nákladních vagonů za správný směr k tomu, aby se do konce roku 2020 snížil drážní hluk na polovinu. Jednotně se však také vyslovují kriticky k ministerstvem plánovanému omezování rychlostí vagonů s nesníženým hlukem. To by prý mělo za následek prodlužování jízdních dob a ztráty kapacit. S oběma dalšími svazy je jednota v požadavku, aby se ceny tras pro hlučné nákladní vlaky od prosince 2020 výrazně zvýšily.
11.11. – Železniční operátor Far East Land Bridge Ltd. (FELB) nabízí od 29. září nové spojení z čínského Kantonu (Guangzhou) do Moskvy. V průběhu října najela služba na dvoutýdenní frekvenci, od listopadu jsou k dispozici odjezdy každý týden.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.
Skupina METRANS přepravila v loňském roce 900 346 TEU, což byl meziroční nárůst pět procent. Letos chce toto číslo ještě zvýšit, a to se neobejde bez potřebných investic jak do vozového parku, tak do terminálů. METRANS se v posledních letech soustřeďuje na snižování nákladů formou investic v řádu několika miliard korun ročně do nových produktivnějších vagonů a lokomotiv, ale i do rozšiřování počtu a kapacit stávajících terminálů. Využívá přitom nízké inflace, tudíž nízkých úroků.
8.9. – Mělnický přístavní terminál, který zároveň funguje jako překladiště kontejnerů vlakové a kamionové dopravy, splňuje limity vlivu na životní prostředí. Potvrdila to studie, kterou si nechalo zpracovat vedení radnice po stížnostech na hluk a emise z výfukových plynů. Právě proto radnice nadále požaduje, aby se množství nákladních aut i kontejnerů nepohybovalo na povoleném maximu.
Meziroční nárůsty objemu nedoprovázené kombinované přepravy po železnici (vyjádřené v přepravených hrubých tunách) se mezi roky 1993 až 2007 pohybovaly většinou mezi 10 až 15 procenty, výjimku tvořil rok 2009, kdy s ohledem na celosvětovou ekonomickou a hospodářskou krizi došlo i v ČR k poklesu o zhruba 10,5 procenta. Od roku 2010 se pak meziroční nárůsty pohybují kolem jednoho milionu hrt, což odpovídá zhruba 10 procentům. V roce 2015 činil meziroční nárůst více než 1,22 milionu hrt, tedy 11 procent.
23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí