29.6. – Aerolinky Turkish Cargo zahájí nákladní lety na lince mezi Istanbulem, Rigou a Prahou. Turecký Airbus A330–200F bude létat každý čtvrtek a sobotu. První let se uskuteční v sobotu 1. července. Kapacita chystané linky bude patřit k těm vyšším, tedy 50 tun nákladu na jeden let, měsíčně tedy až 400 tun, uvedla Kateřina Pavlíková z tiskového oddělení letiště. Přepravovat se budou části elektrotechniky, elektronika, textil, náhradní díly na automobily, výrobky strojního průmyslu i živá zvířata a další speciální zboží.
Letecká doprava
27.6. – Společnost Emirates oslaví 1. července sedmé výročí denní linky na trase Praha – Dubaj. Od zahajovacího letu v červenci 2010 se počet cestujících na této trase přehoupl již přes hranici 1,5 milionu. Popularita trasy Praha – Dubaj vedla k tomu, že na tuto pravidelnou denní linku společnost Emirates 1. května 2016 nasadila největší osobní letadlo světa Airbus A380.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0
ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.
25.6. – České Řízení letového provozu poskytne Bosně a Hercegovině výcvik dispečerů umožňující jim převzít kontrolu nad svým vlastním vzdušným prostorem. Kontrakt za více než 200 milionů korun vyhráli čeští dispečeři v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení. Spolupráci v oblasti civilního letectví navíc podpořila společná iniciativa, kterou podepsali český ministr dopravy Dan Ťok a bosenský ministr Ismir Jusko.
19.6. – Tři prestižní ceny získal státní podnik Řízení letového provozu České republiky za úspěšnou realizaci nového provozního střediska a řídící věže na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě. První cenou je „Dopravní stavba roku 2016“, druhou „Cena Development News“ a třetí je čestné uznání v soutěži „Stavba Moravskoslezského kraje za rok 2016“.
5.6. – EXPRESNÍ SLUŽBY – Počátkem roku 2018 nasadí hamburský podnik balíkových služeb Hermes Europe do svých služeb první z 1500 vozidel jeho budoucí elektro flotily. O strategickém partnerství v této věci byla podepsána dohoda s Mercedesem. První transportéry se nasadí v Hamburku a ve Stuttgartu.
5.6. – Ve Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole dopravní v Masné ulici v Praze vytvořili nadšenci z řad učitelů a žáků již v roce 2015 dva letecké simulátory. Využívají je při výuce leteckého zaměření oboru Provoz a ekonomika dopravy. Společnost Gebrüder Weiss částečně přispívá finančními prostředky na provoz jednoho z nich – letadlového simulátoru B737NG a umožňuje tím jeho využití i žákům základních škol.
15.5. – Praha se postupně stává leteckým uzlem pro spojení mezi Čínou a střední a východní Evropou. Potvrdilo to i jednání mezi ministrem dopravy Danem Ťokem s předsedou čínského úřadu civilního letectví Feng Čeng-linem. Schůzky se zúčastnil i český prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny.
7.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarské spolkové dráhy (SBB) a Svaz silniční nákladní dopravy (ASTAG) chtějí silnici a koleje účinněji propojit a posílit „kombinovanou mobilitu“. Cílem je zvýšit přednost švýcarského hospodářství se silným oborem nákladní dopravy a nalézat nové možnosti nasazení pro logistiku zítřka.
4.5. – Už měsíc mohou piloti legendárního L410 absolvovat výcvik na zcela novém a unikátním simulátoru, který společnost Czech Aviation Training Centre (CATC) zprovoznila ve svém sídle na pražské Ruzyni. Dceřiná společnost státního podniku Řízení letového provozu pořízením simulátoru reagovala na rostoucí poptávku ze strany provozovatelů letounů L410 i samotného výrobce, kterým je společnost Aircraft Industries.