Letecká doprava

​Vnitrostátní letecká doprava v Číně, které svět záviděl oživení, teď oslabuje

11.12. – Vnitrostátní letecká doprava v Číně, které svět záviděl rychlé oživení z dopadů pandemie, nyní oslabuje. Způsobuje to politika nulové tolerance vůči covidu-19, kterou zaujal Peking. Po sérii rozpuků nákazy v menším rozsahu klesá i důvěra spotřebitelů, uvedla agentura Reuters.

​Boeing má od 777 Partners zakázku na dalších 30 letadel 737 MAX

8.12. – Americký výrobce letecké techniky Boeing získal od americké společnosti 777 Partners zakázku na dodání dalších 30 letadel 737 MAX. Objem objednávek soukromé investiční firmy na tato letadla se tak více než zdvojnásobil. Informoval o tom výrobce letadel. Podle katalogových cen by měla poslední zakázka činit 3,7 miliardy dolarů (83,7 miliardy Kč), při větších zakázkách nicméně výrobci zpravidla poskytují slevu. Akcie Boeingu si po oznámení připisují přes dvě procenta.

Britští vědci představili koncept letadla na vodíkový pohon

7.12. – Britská výzkumná organizace Aerospace Technology Institute (ATI) včera představila návrh dopravního letadla poháněného tekutým vodíkem, které je teoreticky schopno dosáhnout výkonu současných letadel střední velikosti bez emisí oxidu uhličitého. Koncept FlyZero plánuje letadlo pro přepravu 279 cestujících, které by dokázalo z Londýna do San Franciska letět bez mezipřistání, a to stejnou rychlostí a se stejným pohodlím jako současná letadla, uvedla agentura Bloomberg.

​Světové dopravní svazy varovaly vlády před neuváženými reakcemi na omicron

6.12. – Ukvapené reakce světových lídrů na variantu omicron vystavují pracovníky v dopravě a globální dodavatelský řetězec většímu riziku kolapsu, varují mezinárodní dopravní organizace a odbory zastupující silniční, leteckou a námořní dopravu. Pracovníci v přeshraniční dopravě včetně námořníků, posádek letadel a řidičů musí mít možnost nadále vykonávat svou práci a překračovat hranice bez příliš omezujících cestovních pravidel, aby se udržel v chodu již tak churavějící dodavatelský řetězec.

​Evropský výrobce letadel Airbus za listopad dodal 55 strojů

5.12. – Evropský výrobce letadel Airbus dodal za listopad kolem 55 strojů. S odvoláním na zdroje z odvětví o tom informovala agentura Bloomberg. Mluvčí společnosti odmítl měsíční údaje před jejich kontrolou a oficiálním zveřejněním komentovat.

​Čína udělala důležitý krok pro návrat letadel Boeing 737 MAX do provozu

3.12. – Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) vydal směrnici o letové způsobilosti letadel Boeing 737 MAX. Směrnice je důležitým krokem k tomu, aby se letadlo mohlo po více než dvou a půl letech vrátit v Číně do provozu, informovala včera agentura Reuters.

​IATA: Vlády musí usnadnit obnovení mezinárodní mobility

1.12. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo vlády, aby přijaly jednoduchá, předvídatelná a praktická opatření, která by bezpečně a účinně usnadnila obnovení mezinárodního cestování po opětovném otevření hranic.

​EasyJet snížil roční ztrátu, dopady varianty omikron zatím nechce odhadovat

30.11. – Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet snížila čistou ztrátu za finanční rok 2021 na 858 milionů liber (25,9 miliardy Kč) ze zhruba 1,1 miliardy liber v předchozím finančním roce. Dopady na hospodaření měla zejména protiepidemická omezení mezinárodních letů. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě a dodala, že je zatím příliš brzy na to, aby mohla posoudit dopad koronavirové varianty omikron na leteckou dopravu.

Ruský Aeroflot poprvé od roku 2019 vykázal čtvrtletní čistý zisk

29.11. - Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 11,6 miliardy rublů (3,5 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 21,1 miliardy rublů před rokem. Firma dnes uvedla, že těží z toho, jak se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Čtvrtletní čistý zisk vykázal Aeroflot poprvé do roku 2019.

CMA CGM to myslí s leteckou nákladní přepravou smrtelně vážně

26.11. - Francouzský námořní dopravce CMA CGM pokládá základy pro rozšíření svých aktivit v oblasti letecké přepravy. Například skupina se sídlem v Marseille nejen že rozšiřuje flotilu své letecké nákladní společnosti, která byla založena v únoru 2021, ale také iniciuje formální opatření pro správu nákladních letadel, která byla dosud provozována v denním režimu – CMA CGM zatím nemá nic společného s provozní činností letadel; spíše je provozuje letecká společnost Air Belgium; letiště Lutych je domovským letištěm. Francouzský logistik není odpovědný ani za marketing letecké přepravní kapacity dopravce, za pronájem letadla je spíše odpovědný obchodník ECS Group. Zdá se, že u této konstrukce už dlouho nezůstane. Náznakem toho, že CMA CGM hodlá hrát aktivnější roli v provozu svého dopravního podniku, je nedávná žádost o osvědčení leteckého provozovatele (AOC) u francouzského úřadu pro civilní letectví Direction générale de l'aviation civile (DGAC). Dokumenty žádosti rovněž naznačují, že domovským letištěm dopravce bude nákladní uzel Paris Charles de Gaulle. Jmenováním Oliviera Casanovy generálním ředitelem divize letecké přepravy zahajuje CMA CGM také reorganizaci svých řídících činností v oblasti letecké přepravy. Manažer letecké přepravy, který je ve funkci od začátku října, byl od září 2019 finančním ředitelem Ceva Logistics a zástupcem finančního ředitele CMA CGM.

spinner