Společnost MSC Mediterranean Shipping Company bere svůj závazek k dekarbonizaci mimořádně vážně. Jedná se však o komplexní úsilí, které vyžaduje odhodlání a dlouhodobou vizi. Dosažení čisté nulové budoucnosti je dlouhá cesta, která si vyžádá roky a významné investice se strategickými partnery a podporovateli.
Námořní doprava
Již koncem března evropský spediční svaz CLECAT a další subjekty na námořním trhu včetně odesílatelů, provozovatelů terminálů a představitelů vnitrostátních vodních cest vyslovili obavy z trvalých propadů v námořních logistických dodavatelských řetězcích v důsledku jejich nespolehlivosti a rostoucích cen. Evropská komise EU prostřednictvím svých ředitelství pro hospodářskou soutěž a dopravu zorganizovala „Námořní fórum“ a sdružila při té příležitosti námořní subjekty – odesílatele, speditéry, dopravce, provozovatele přístavů a kontejnerové specialisty k diskusi o vývoji v sektoru kontejnerové plavby a o možných cestách ke zlepšení stávající situace. Komise však zůstala ve své „posluchačské pozici.“
8.9. – EU za posledních 30 let schválila řadu předpisů na ochranu životního prostředí před negativními účinky lodní dopravy. Mnoho z nich překračuje minimální mezinárodní standardy. S ohledem na změnu klimatu a očekávaný nárůst dopravy to však podle zprávy Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA) a Evropské agentury pro životní prostředí (EUA) na ochranu citlivých mořských a pobřežních oblastí a zdraví Evropanů nestačí.
4.9. - Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to včera řekl prezident Vladimir Putin. Rusko investuje do infrastruktury, aby připravilo severní námořní cestu, která povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska. Putin také řekl, že námořní trasa bude přístupná i dalším zemím.
1.9. - Překlad zámořského zboží v přístavu Hamburk se vyvíjel v první polovině roku 2021 celkově pozitivně. Ve druhém čtvrtletí pak výrazně stoupl překlad kusového i hromadného zboží. Překlad zámořského zboží (63,5 mil. tun) v prvních šesti měsících vzrostl o 3,8 %. V překladu kontejnerů bylo zmanipulováno 4,3 mil. TEU (kontejner 20 stop), což znamená nárůst o 5,5 %. Výrazné zlepšení překladu kontejnerů nastalo až v březnu a druhém čtvrtletí. Také překlad kusového zboží (celkový objem 19,3 mil. tun) zaznamenal zlepšení o 3,3 %.
25.8. - Dánská společnost A.P. Moller-Maersk investuje 1,4 miliardy USD (30,4 miliardy Kč) do zelené flotily. Největší kontejnerový dopravce po moři objednal osm lodí, které může pohánět ekologicky vyrobený metanol. Jejich dodávky mají začít v roce 2024.
23.8. – Objem nákladní dopravy v přístavu Göteborg během prvních šesti měsíců roku nadále rostl a ve druhém čtvrtletí dosáhl svého maxima. Stalo se tak navzdory výraznému narušení globálních toků nákladní dopravy v důsledku pandemie covid-19 a následnému dopadu na logistické systémy.
17.8. – Částečná uzávěra třetího největšího světového kontejnerového přístavu zhoršuje situaci v dalších velkých čínských přístavech. Rejdaři odklánějí lodě od přístavu Ning-po, protože není jasné, jak dlouho bude ještě jeden z terminálů kvůli protipandemickým opatřením uzavřen. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.
14.8. – V červenci se uskutečnila dvoudenní akce Global Shipping Roundtable zaměřená na boj proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a dřevem v kontejnerové lodní dopravě. Zúčastnilo se jí 39 zástupců soukromých lodních společností, spedičních firem a provozovatelů přístavů, 18 organizací veřejného sektoru, sedm politických orgánů včetně Světové celní organizace (WCO) a Mezinárodní námořní organizace (IMO), a 14 nevládních organizací.
28.7. - Až kontejnerová loď Ever Given s nosností až 20 000 TEU dorazí ve čtvrtek ráno do přístavu v Rotterdamu, aby vyložila celý náklad pro kontinent, není jasné, zda se významná část zboží někdy dostane k příjemci uvedenému na námořním nákladním listu. Mnoho dodávek je po zpoždění více než tři a půl měsíce zbytečných. Dovozci již dávno objednali náhradní zásilky nebo se zdráhali je koupit, protože mohli prodávat zboží pouze se ztrátou. Kromě výloh musí být vytvořeny dispašní příspěvky (prozatímně) 25% hodnoty zboží (základ CIF, včetně výloh), protože japonský majitel lodi Shoei Kisen vyhlásil společnou havárii a trvá na tom, aby se vlastníci nákladu a jejich pojistitelé podíleli na nákladech na záchranu lodi a nákladu před společným nebezpečím. To zahrnuje náklady na vyproštění, ale také náhradu pro úřad Suezského průplavu, která se odhaduje na nejméně 150 milionů USD. Strany zatím budou držet v tajnosti přesnou částku, na které se s Egyptem dohodl majitel lodi Shoei Kisen a jeho pojistitelé. Na začátku Egypt požadoval za uvolnění lodi více než 900 milionů USD.