Silniční doprava

​Nový digitální tachograf je od včerejška u nových vozidel povinný, IRU žádá o odklad

22.8. – Počínaje včerejškem je nový inteligentní tachograf verze 2 (SMT2) povinný pro všechna nově registrovaná těžká užitková vozidla. Vzhledem ke zpoždění v dostupnosti zařízení SMT2 však Mezinárodní unie silniční dopravy IRU žádá Evropskou komisi, aby členským státům doporučila poskytnout odkladné období do konce roku 2023 a zabránit tak zablokování desítek tisíc nových nákladních vozidel a autobusů.

​Skupině GW Jihotrans stoupl zisk na 200 milionů, chybí jí řidiči kamionů

20.8. – Skupina GW Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,46 miliardy korun, meziročně asi o 500 milionů vyšší. Konsolidovaný zisk po zdanění vzrostl zhruba o 60 milionů na více než 200 milionů Kč. Výsledkům pomohly úspory i vyšší produktivita práce. Letos čeká skupina horší výsledky a zisk nejvýš 140 milionů. Z firmy loni odešlo 40 řidičů kamionů, nové se shánět nedaří. Firma koupí příští rok 12 autobusů. Řekl to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar. Skupina má 900 zaměstnanců.

​Růst zájmu o monitoring firemních vozidel urychlila válka i pandemie

19.8. – V posledních letech výrazně posílil trend propojení vozového parku telematickými systémy. Přenos dat z firemních vozidel za účelem sledování spotřeby paliva, chování řidiče, polohy vozidla nebo vlivu řidiče na životní prostředí využívají bezmála dvě třetiny českých firem. V ostatních zemích EU je to méně než polovina. Dle průzkumu z doby před pandemií ale monitorovala alespoň část své flotily jen asi třetina podniků v Česku i EU.

​Autoklub ČR již třetím rokem školí řidiče PPL CZ

18.8 – Třetím rokem probíhá systémové vzdělávání řidičů společnosti PPL CZ v rámci spolupráce s Autoklubem České republiky. Pro PPL CZ je nadstandardní a pravidelné školení řidičů součástí aktivit společnosti na poli společenské odpovědnosti. Bezpečnost na všech úrovních je pro jedničku na trhu balíkové přepravy prioritou, stejně jako ochrana životního prostředí a postupný přechod k zelené logistice.

​Ceny pohonných hmot v ČR vzrostly od konce července více, než činí průměr v EU

18.8. – Pohonné hmoty v České republice za poslední dva týdny zdražily více, než činí průměr v Evropské unii (EU). Zatímco litr benzinu stál v Česku k poslednímu červenci 38,30 Kč a o dva týdny později to bylo o 1,1 koruny více, cena nafty vzrostla za stejné období v EU v průměru v přepočtu o 0,60 Kč na litr. Nafta v Česku za stejnou dobu zdražila o čtyři koruny na 37,50 Kč za litr, v EU stoupla v průměru v přepočtu o 1,80 Kč za litr. Vyplývá to z údajů Evropské komise, která zveřejňuje ceny pohonných hmot každý týden. K růstu cen nafty v případě ČR přispělo zvýšení spotřební daně z nafty o 1,5 Kč za litr. Polsko je jediným státem EU, kde v posledních dvou týdnech zlevnily benzin i nafta.

​Provozovatel slovenského mýtného systému odmítl výtky, že služby jsou předražené

17.8. – Provozovatel mýtného systému na Slovensku, společnost SkyToll z české skupiny ITIS Holding, včera v prohlášení odmítl výtky, že jeho služby v zemi jsou předražené. Někteří slovenští politici, včetně členů současné úřednické vlády, dříve kritizovali vysoké náklady na nynější mýtný systém, který v zemi funguje od roku 2010. V soutěži na jeho vybudování a provoz SkyToll uspěl s nejdražší nabídkou, když v tendru zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám.

​Rozhodnutí o rozšíření povinného ručení na víc vozidel zatím odloženo

17.8. – Vláda odložila rozhodnutí o rozšíření okruhu vozidel, za která bude nutné platit povinné ručení. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury, který materiál kabinetu předložil, je nutné ještě vyjasnit postavení vozidel ozbrojených sil a hasičů, která by měla být z povinnosti platit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla osvobozena. Vláda se podle Stanjury k předloze vrátí v příštím týdnu nebo za 14 dní.

​Dobíjecích stanic v Česku skokově přibylo i bez nařízení Evropské unie

17.8. – Od roku 2026 musí být na každých šedesáti kilometrech páteřní evropské sítě dobíjecí stanice s minimálním výkonem 400 kW. O dva roky později má být pro nákladní automobily a autobusy dobíjení k dispozici každých 120 kilometrů. Česká infrastruktura je už ale teď nadprůměrná, elektromobilitě tak u nás stojí v cestě především vyšší pořizovací ceny vozidel.

​Čeští vědci pracují na ekologických materiálech, které omezí srážky se zvěří

16.8. Na nových ekologických materiálech, které by zamezovaly srážkám se zvěří, pracuje tým českých vědců. Zatímco u dálnic a silnic s velkým provozem doporučují odborníci využívat ploty, pro silnice nižších tříd žádná obecně uznávaná opatření se stejnou účinností nejsou. V řadě zemí střední Evropy se využívají pachové repelenty, nanášejí se ale na montážní pěny, a tím silně znečišťují životní prostředí. Řešením by mohly být materiály vyrobené z biologického odpadu, informovala včera Technologická agentura v tiskové zprávě.

​Vláda vyhodnotí využití PPP projektů pro železniční a dálniční stavby

16.8. – Vláda ve středu vyhodnotí využití PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru, pro železniční a dálniční stavby. Materiál předkládaný ministrem dopravy Martinem Kupkou obsahuje informace o studiích proveditelnosti na dva železniční projekty a navrhuje, aby se studie zpracovaly na další projekty. Také vyhodnocuje, jak postupuje PPP projekt výstavby dálnice D4. Podle dopravního odborníka je potřeba PPP projekty hodnotit až po celkovém ukončení.

spinner