4.11. - Flix, rychle rostoucí technologická společnost v oblasti mobility, pokračuje ve své expanzi a oznamuje další rozšíření své zelené sítě.
Veřejná doprava
3.11. - Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyjadřuje zásadní nesouhlas s návrhem vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle předběžných odhadů by nová pravidla prodražila provoz tramvajové a trolejbusové, tedy nejvíce ekologické dopravy o desítky milionů korun ročně. To jsou náklady, které budou ležet na bedrech měst a obcí, jež veřejnou dopravu od dopravních podniků objednávají.
2.11. - V rámci veletrhu CZECHBUS se 21. listopadu na Výstavišti Praha – Letňany uskuteční konference Veřejná doprava „ON-LINE“. Letos bude zaměřená na „Současné trendy a výzvy městské inteligentní mobility“. Pořadatelem je Sdružení pro dopravní telematiku, hlavním partnerem konference je CZECHBUS, mediálními partnery jsou Dopravní noviny a BUSportal.
31.10. - V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit na pravidelných linkách autobusy s pohonem na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Pořízení deseti vodíkových autobusů vyjde odhadem na 242 milionů korun, většinu nákladů by měla pokrýt dotace z EU. Finanční model a návrh na uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících v systému Pražské integrované dopravy (PID) včera schválili středočeští zastupitelé.
29.10. – Dopravní podnik Ostrava (DPO) uvádí do provozu poslední vůz z dodávky osmnácti nových trolejbusů Škoda 36 Tr. Parciální trolejbusy od Škoda Group vozí cestující postupně od února 2023. Tento týden DPO také vypsalo další výběrové řízení na deset nových nízkopodlažních klimatizovaných trolejbusů, s předpokládanou cenou celkem 175 milionů korun bez DPH.
27.10. - Pražští zastupitelé včera diskutovali o tendru na druhou část metra D, který napadlo u antimonopolního úřadu (ÚOHS) vyloučené sdružení společností Porr, Vinci a Marti (PVM). Předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop navrhl, aby město nechalo postup tendru prověřit protikorupční neziskovou organizací. Usnesení nakonec zastupitelé nepřijali, protože na jednání nebyl přítomen ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. K tématu se vrátí na příští schůzi v listopadu.
26.10. - Modelová řada autobusů CROSSWAY překonala výrobní rekord, když z montážní linky sjel 60 000. vyrobený kus. Tento významný milník svědčí o úspěchu tohoto mezinárodně uznávaného modelu a lídra ve svém segmentu, který v průběhu let posbíral řadu ocenění.
24.10. - Pražská strojírna instalovala na křižovatce Kotlářka unikátní vysokorychlostní výhybku, která umožňuje tramvajím průjezd v rychlosti 50 km/h v přímém a 35 km/h v odbočném směru. V Praze se tento typ výhybek vyskytuje pouze v jednotkách kusů.
23.10. – Cestující na jihu a východě Středočeského kraje budou cestovat v pohodlných motorových vozech typu RegioShuttle RS1, které České dráhy označují jako RegioSpider. Nabízejí klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup, palubní Wi-Fi síť nebo elektrické zásuvky 230 V pro dobíjení cestovní elektroniky. Díky řešení s dvounápravovými podvozky mají klidnější a měkčí jízdu než starší motorové vozy řady 809/810 nebo jednotky RegioNova. Proto bude cestování pohodlnější.
23.10. – Evropský železniční sektor se i nadále zaměřuje na zlepšování zkušeností cestujících v mezinárodní dopravě. K Dohodě CIT (CIT – Mezinárodní výbor pro železniční dopravu) o pokračování v cestě (AJC) se připojilo nebo brzy připojí šest nových železničních podniků – MÁV-Start, GYSEV, HŽPP, Eurostar, LTG Link a PKP Intercity. Toto rozšíření zajišťuje, že AJC bude nyní zahrnovat více než 90 procent osobní dopravy členů Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) v EU a zaručí evropským cestujícím pokračování v cestě během většiny jejich mezinárodních cest. Rozšíření AJC je jedním z klíčových závazků plánu CER v oblasti prodeje jízdenek.