2.2. – Až do začátku března bude cestující po Brně vozit elektrobus SOR NS 12 electric. Dopravní podnik města Brna si jej od výrobce zapůjčil k otestování. Nasadí jej primárně na linky 32, 37 a 67, dobíjet se a nocovat bude ve vozovně Komín. Poprvé vyjede dnes, 1. února. V létě se pak do Brna na měsíc znovu vrátí.
Veřejná doprava
2.2. – Mike Niebling (55) se stal novým senior viceprezidentem pro obchod a členem představenstva společnosti Škoda Transportation. Přední evropský výrobce vozidel pro hromadnou dopravu tak nadále posiluje TOP management a vysílá jasný signál, že se chce ještě více zaměřit na prodej svých produktů na další trhy, a to i v západní Evropě. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.
30.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 150 000 korun pro město Jablonec nad Nisou. ÚOHS ji radnici uložil za uzavření smlouvy na zajištění veřejné dopravy bez výběrového řízení. Odmítl argumenty města, že šlo o mimořádnou situaci. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Jablonec trvá na tom, že v danou chvíli šlo o nejhospodárnější i nejefektivnější řešení a zvažuje, že se obrátí na správní soud.
29.1. – Spoje v brněnské MHD pojedou od pondělí až do odvolání podle prázdninových jízdních řádů. Důvodem je vysoká nemocnost řidičů a zároveň pokles počtu cestujících kvůli aktuální epidemické covidové situaci, uvedl dopravní podnik na svém twitterovém účtu. V čase dopravní špičky podnik spoje posílí, aby nebyly ty nejvytíženější přeplněné.
29.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné společné povolení pro elektrifikaci autobusové linky číslo 119 z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla. Ve výběrovém řízení bude nyní hledat stavební firmu. Stavba trolejí by měla začít na přelomu letošního a příštího roku. Náklady jsou předběžně odhadovány na 300 milionů korun. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. Podnik v nyní připravuje elektrifikaci i dalších autobusových linek.
27.1. – V posledních několika letech byla představena nová generace autobusů Scania. Tuto rodinu nyní doplňuje nové vozidlo Scania Interlink. Využití najde především v městském prostředí a v meziměstské dopravě. Má nový podvozek a karoserii a podle výrobce nabízí úsporu paliva až 8 % spolu se širokou škálou možností specifikace, pokročilými bezpečnostními prvky, novými službami týkajícími se zajištění maximální doby provozuschopnosti a výrazně modernizovaným prostorem pro řidiče.
27.1. – Nový systém placení veřejné dopravy odmítají některá středočeská města, která by měla platit vyšší příspěvky než dosud. Část obcí a měst nepřispívala nic a jiné naopak více. Příspěvek se sníží téměř 400 stovkám obcí. Podle vedení Středočeského kraje je systém spravedlivější a transparentní, zatím je úspěšně projednaný se dvěma třetinami středočeských obcí, kterých je přes 1100. Se systémem dosud vyslovilo nesouhlas 31 obcí, mezi ně patří Příbram, Kladno a Mladá Boleslav, ostatní okresní města jej schválila, řekl středočeský krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.
26.1. – Koncern ICOM transport stejně jako další dopravce v České republice trápí pandemie covid-19, kvůli níž nastaly problémy se zajištěním dopravní obslužnosti obcí a krajů. Východiskem celé situace může být prázdninový provoz. V důsledku epidemiologické situace, která je s námi už přes dva roky, dochází postupně v celé České republice k výpadkům zajištění dopravní obslužnosti. Všechny dopravce trápí stejná situace – nedostatek řidičů z důvodů pracovní neschopnosti nebo karantény způsobené Covid-19.
25.1. – Loňský rok, znovu provázený nástrahami pokračující pandemické krize, se v Pražské strojírně nesl v duchu investic a rekordních zakázek. Investovalo se do nového strojního parku, ale i do pracovního prostředí, vše za účelem zvýšení produktivity práce a zvládnutí objemu všech zakázek. Pražská strojírna opět rozšířila svůj exportní trh a pokračovala ve spolupráci na již zavedených trzích.
24,1. - Technická správa komunikací (TSK) v úterý 18. ledna 2022 podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského soumostí. Veřejné zakázky se aktivně zúčastnilo pět společností. Nejúspěšnějším uchazečem se stala společnost Metrostav TBR s nabídkovou cenou 2,181 miliardy korun bez DPH a navrhovanou dobou výluky tramvajových tratí 365 dnů. Druhé bylo sdružení firem Strabag, Eurovia CS, SMP CZ a Pragoprojekt s nabízenou cenou 3,628 miliardy korun bez DPH a dobou výluky tramvajových tratí 480 dnů. Výběr dodavatele proběhl podle standardů FIDIC – Yellow Book, tedy projekt typu Design & Build, kdy zhotovitel je zároveň projektantem i realizátorem.