28.8. – Stát připravuje nový program, který by měl eliminovat ztráty rejdařů způsobené nízkou splavností tuzemských řek. Rejdaři by tak mohli dostávat kompenzace v případech, kdy je zastavena plavba. Včera o tom informovalo ministerstvo dopravy. Rejdaři stát dlouhodobě žádají o kompenzaci ztrát, připravované aktivity jsou podle nich stále jen proklamované a dosud neuskutečněné sliby.
Vnitrozemská plavba
27.8. – Nákladní lodní doprava v Česku postupně mizí. Počet nákladních motorových lodí se za posledních 15 let snížil o více než polovinu na současných 33. Ubývají i remorkéry a další nákladní lodě. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Osobních lodí a malých plavidel naopak přibývá. Příčinou úbytku velkých nákladních lodí je podle rejdařů především dlouhotrvající sucho a také nedostatečná infrastruktura na tuzemských řekách.
17.8. – Zástupci Pardubického, Středočeského a Královéhradeckého kraje, Ředitelství vodních cest (ŘVC), Přelouče a dalších obcí včera podepsali takzvané Přeloučské memorandum na podporu východočeských vodních cest. Jeho cílem je podpořit splavnění Labe v úseku mezi Přeloučí a Pardubicemi, případně i dál na Hradec Králové. ŘVC se o to neúspěšně snaží již od 90. let. Význam dokumentu je ale spíše deklaratorní, řekla starostka Přelouče Irena Burešová.
3.8. – Veřejným přístavům v Česku kvůli nízkému provozu na Labi vznikají škody více než 100 milionů Kč ročně. Provoz na Labi dlouhodobě komplikuje nízký stav vody kvůli suchu. Uvedl to generální ředitel společnosti České přístavy Miloslav Černý. Aktuálně je na úseku řeky mezi Ústím nad Labem a Hřenskem dva měsíce plavba zastavena kvůli nízké hladině vody.
Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje ve spolupráci s polským partnerem Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości (GAPP) uspořádalo na konci května v Bohumíně v rámci projektu ODRA OK diskusní platformu Oderské fórum – Forum odrzańskie, která se zabývala prodloužením Oderské vodní cesty z Polska na území Moravskoslezského kraje.
20.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – V Německu pokračuje výprodej námořní flotily. Německá obchodní flotila se nadále zmenšuje. V letošním prvním pololetí prodali němečtí rejdaři 133 lodí. Mezi nimi bylo 72 kontejnerových nosičů, 27 bulkerů, 15 víceúčelových lodí, 13 tankerů a šest jiných plavidel. Pokračoval tedy loňský výprodejový kurs. V roce 2017 se vyprodalo 300 jednotek – jako nikdy předtím během jediného roku. Německá obchodní flotila, která v roce 2015 dosáhla špičky počtem 3 784 lodí, se zmenšila ke konci loňského na 2343 jednotek. V současnosti je stav 2227 plavidel. Z tohoto důvodu rostou obavy, že se HSH Nordbank může oddělit od dalších stovek jednotek, což vede v branži k poplašné náladě. Prezident Svazu německých rejdařů řekl: „Očekáváme jenom v souvislosti se změnou majitelů u HSH Nordbank, že se může prodat dalších 400 lodí. Když tyto lodě půjdou do ciziny, znamená to významnou škodu pro námořní stanoviště Německa.“ Alexander Geisler, předseda lodních makléřů v Hamburku uvedl: „Z našeho pohledu by stálo přinejmenším za zvážení pokusit se ovlivnit vývoj ve vlastní odpovědnosti – také v zájmu námořního sektoru a co nejnižšího dopadu na podniky. Na straně kupujících jsou hlavně rejdaři z jiných zemí, zejména z Řecka. Ceny byly 50 až 70 procent pod pořizovací hodnotou.“
13.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Známka 3 za služby námořních rejdařství. Spokojenost zákazníků s výkony kontejnerových linkových rejdařství jde nahoru. V posledním dotazování britského poradenského podniku námořního výzkumu Drewrya Evropské rady odesílatelů (ESC) je kvalita služby hodnocena ve škále od 1 (= velmi nespokojen) do 5 (= velmi spokojen) známkou 3,2. Odpovídalo 400 odesílatelů a speditérů, kteří vycházejíce ze zkušeností roku 2017 uváděli hodnocení k různým bodům. Pokud šlo o přesnost dokumentace, dosáhli rejdaři známky 3,4 – tedy více než kritéria služby zákazníkům (2,9), spolehlivost v knihování (2,9) nebo doby dopravy (3). Na dotaz, v čem zejména pociťovali zhoršení v roce 2017 oproti roku 2016, odpovídali někteří odesílatelé a speditéři, že jde o šíři spektra výkonů služeb a jejich celkovou kvalitu. „Je zarážející, že velká reorganizace kontejnerových služeb na počátku roku 2017 nepřinesla žádoucí zlepšení, dokonce tu jde někde o opak“ řekl N. Delmeire, generální sekretář svazu ESC.
25.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Turkish Airlines zakládají joint venture se ZTO (Čína) a s Pal Air. Turkish Airlines, čínská expresní služba ZTO i v Hongkongu sídlící Pal Air uzavřely v minulých dnech v Istanbulu strategické partnerství. Podle něho zakládají joint venture se sídlem v Hongkongu a vytvářejí tím nového globálního integrátora. Podnik bude podle potřeby zajišťovat logistické služby „dům – dům“, tak i správu skladů, management objednávek a management dodavatelských řetězců. Partneři plánují s ohledem na světově rostoucí poptávku po e-commerce v příštích pěti letech obrat ve výši dvou miliard USD. ZTO patří v Číně k vedoucím poskytovatelům balíkových služeb. Roční objem vyčísluje podnik na 6,22 miliardy balíků (2017). Velká část aktivit ZTO připadá na podnik Alibaba. Tento obr v on-line obchodě a jeho logistická dceřiná společnosti Cainiao chtějí získat za 1,38 miliardy USD kolem 10 % podílu na ZTO. Transakce bude zřejmě završena ještě do konce června. Pal Air disponuje širokou sítí expresních poštovních služeb v Hongkongu, Číně, Thajsku, Vietnamu, Indii a v USA. Turkish Airlines nalétává asi 300 destinací ve 121 zemích. 29. října má zahájit provoz nové letiště v Istanbulu.Bude fungovat jako nejdůležitější křižovatka pro Turkish Airlines. Postupně zde bude mít nákladní dceřiná společnost Turkish Cargo překládkovou kapacitu až čtyři miliony tun.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“
ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.
30.5. – Vybudování vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe by v základní variantě stálo 610 miliard Kč. Tato cena zahrnuje vybudování všech tří větví včetně napojení na území Slovenska a Polska. Vyplývá to ze studie proveditelnosti, kterou včera na Oderském fóru v Bohumíně na Karvinsku představil ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna. V případě schválení záměru a nejoptimističtějšího průběhu povolovacích procesů by se podle něj mohl kanál začít stavět nejdříve v roce 2028, záleží ovšem také na schválení stavby na polské straně.