6.8. - Loď Brno se po nucené přestávce znovu vrací na hladinu Brněnské přehrady. V uplynulých měsících prošla kompletní rekonstrukcí elektroinstalace. Loď byla vyrobena v roce 1948, je tak nejstarší z brněnské flotily. Poprvé s cestujícími vypluje dnes.
Vnitrozemská plavba
20.7. - Česká republika a Německo uzavřely dohodu o možnostech konání zkoušek pro úseky se zvláštními riziky vyhlášenými v Německu, a to v češtině na pobočkách Státní plavební správy v ČR. Novinka se dotkne několika set českých občanů. Zmíněnou dohodu v Hřensku slavnostně podepsali zástupci české Státní plavební správy a německého Generálního ředitelství vodních cest a plavby (Generaldirektion der Wasserstraßen und Schifffahrt).
Federální správa vodních cest a lodní dopravy (WSV) zveřejnila klíčové statistické údaje o dopravě na Rýně a dalších vybraných vodních cestách pro rok 2021. Podle nich bylo na Dolním Rýně, úseku Rýna umožňujícím přepravu s největší tonáží, v roce 2021 zaregistrováno 138,1 milionu tun zboží, což je o 11,9 procenta více než v předchozím roce (123,4 milionu tun).
10.7. – Na základě veškerých dostupných informací, které byly shromážděny a vyhodnoceny v rámci projektu TAČR BETA2 TIROMD041 „Analýza a vyhodnocení možností vytváření a plošného rozšiřování přírodního stanoviště 3270 soustavy Natura 2000 v podmínkách Dolního Labe při respektování stávajícího užívání a rozvoje vodní cesty“, dospěl tým odborníků k závěru, že potenciálně významný negativní vliv Koncepce vodní dopravy ČR na přírodní stanoviště 3270 lze kompenzovat, a to v rozsahu, který umožňuje zaručit dobrou a udržitelnou kvalitu tohoto stanoviště na Dolním Labi na území České republiky i po případné realizaci Plavebního stupně Děčín.
Rejdaři již mnoho let volají po zlepšení splavnění Labe. Green Deal počítá mimo jiné s podporou vodní dopravy. Jak na tuto evropskou politiku v oblasti vodní dopravy reaguje Česká republika?
20.6. – Z děčínské loděnice by v budoucnu mohla vyplout vodíková plavidla nebo plavidla s elektromotory. Společnost České loděnice čeká na rozhodnutí státu, poté by mohla začít ekologické lodě vyrábět a dovážet do ČR vodík, stlačený plyn a ropné produkty. Za společnost to Jan Skalický. Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky je nejprve nutné, vyřešit problematický úsek mezi Ústím nad Labem a státní hranicí, kde v uplynulých letech chyběl pro nákladní lodní dopravu dostatek vody.
Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuela Šípa by se Česká republika měla během nadcházejícího předsednictví v Radě EU zaměřit v dané situaci především na financování dopravní infrastruktury v dalším období.
14.6. – Před 100 lety byla v Děčíně založena vnitrozemská plavební společnost ČSPL. Tato společnost se postupem času stala symbolem pro celou vnitrozemskou plavbu v České republice. Od roku 2018, kdy se společnost stala součástí skupiny Rhenus, provádí investice do svých plavidel a je podle nového majitele připravena se postavit budoucím výzvám.
9.6. - Plavidla z válečných reparací byla základem vzniku jedné z nejznámějších českých dopravních firem – Československé plavby labské (ČSPL). Před 100 lety, 13. června 1922, ji založil stát s pomocí bank pod názvem Československá plavební akciová společnost labská. Firma se postupně propracovala mezi deset největších vnitrozemských lodních dopravců v Evropě. Po roce 1989 a následné privatizaci se však propadla do finančních problémů a skončila v konkurzu. Část firmy provozující říční nákladní dopravu ČSPL poté koupila společnost ARGO Bohemia a v roce 2018 se společnost ČSPL stala součástí skupiny Rhenus Group.
29.5. – Malá sportovní plavidla můžou nyní snadněji překonávat hráz Orlické přehrady na řece Vltavě. Umožní jim to modernizovaný lodní výtah, který uvedl do provozu ministr dopravy Martin Kupka spolu se zástupci Povodí Vltavy a firmy Metrostav. Modernizace vyšla na 122,4 milionu korun, peníze na ni poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.