2.4. - Ředitelství vodních cest minulý týden zprovoznilo nový silniční most, který umožňuje vozidlům bezpečně překonat plavební kanál Vraňany-Hořín a zpřístupňuje pravobřežní ostrov u obce Vrbno. Nový most nahradil původní jednopruhovou provizorní mostní konstrukci, která byla na konci své životnosti. Zvýšení podjezdné výšky na 7 metrů umožní snadné proplutí velkých osobních lodí i nákladních plavidel s nadměrným nákladem, které se na kanál kvůli nízkým mostům doposud nedostaly. Most vybudovalo Ředitelství vodních cest ČR v rámci projektu Zvyšování podjezdných výšek na Vltavské vodní cestě.
Vnitrozemská plavba
30.3. - Zástupci Ministerstva dopravy České republiky a Ministerstva infrastruktury Polské republiky se shodují ve věci výběru optimální trasy vodního koridoru, který umožní splavnění Odry až do České republiky. Varianta vodní cesty západně od Bohumína v úseku státní hranice ČR/Polsko – Koźle je na území ČR nejkratší, důsledně se vyhýbá cenným meandrům Odry a pro město Bohumín bude znamenat rozvojové možnosti a lepší protipovodňovou ochranu.
5.3. – Propadnuté řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o 10 měsíců. Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti. Prodloužení platnosti dokladů je dalším krokem ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti Covidu 19. Lidé mohou evropské nařízení využívat od 6. března 2021.
16.10. - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) dostalo v termínu pět nabídek na výstavbu nové plavební komory Rohatec pro prodloužení Baťova kanálu směrem na jih do Hodonína. Podávání nabídek do tendru v předpokládané hodnotě 190 milionů korun skončilo v pátek. ŘVC bude nyní nabídky hodnotit, o zhotoviteli bude jasno snad do měsíce, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
8.10. – Desítky českých vědců, včetně děkanů všech přírodovědeckých fakult v Česku, kritizují pondělní rozhodnutí vlády o zahájení příprav první části kanálu Dunaj-Odra-Labe (DOL) mezi Ostravou a polskými hranicemi. Megalomanský projekt podle nich nenávratně poškodí krajinu. Podle jejich prohlášení je nepřijatelné, aby vláda dělala takové kroky bez náležité společenské a odborné diskuse. Plánování takových projektů je hazard, uvedli v prohlášení. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že text je zavádějící.
7.10. – Ostravská univerzita (OU) vyzvala vládu, aby znovu zvážila své usnesení, kterým v pondělí schválila přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi. Vedení Moravskoslezského kraje univerzita vyzvala, aby se zasadilo o zrušení tohoto rozhodnutí, které podle školy kraj negativně ovlivní. Uvedla to mluvčí OU Lucie Fremrová.
5.10. – Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček. První etapa by měla stát zhruba 15 miliard Kč. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě. Stavba koridoru by mohla začít po roce 2030.
5.7. – Podle Evropské dohody ADN, kapitoly 1.5, také Česká republika podepsala mnohostranné dohody M025 a M026 pro dopravu po vnitrozemských vodních cestách. Mnohostranné dohody prodlužují platnost některých osvědčení vzhledem k omezením, které nastaly v důsledku epidemie COVID-19. Prodloužené lhůty nyní platí i v České republice.
24.6. – Memorandum o prodloužení Baťova kanálu do Olomouckého kraje včera v Tovačově na Přerovsku podepsali zástupci olomouckého a zlínského hejtmanství, Přerova, Kojetína, Tovačova a dalších deseti obcí. Odborníci nyní zpracují analýzy a studie, díky kterým budou moci samosprávy posoudit všechny varianty i přínosy a zápory uvažovaného prodloužení této největší moravské vodní cesty, které má stát stovky milionů korun. Olomoucký kraj si od projektu slibuje další příliv turistů do regionu.
22.6. – Po dvanácti měsících stavebních prací se v sobotu do velké plavební komory Hořín opět vrátily lodě. Stavba ještě zdaleka nekončí, kameníci stále pracují na obkládání unikátního zdvižného mostu, který zachová původní ráz technické památky z roku 1905. V říjnu se plavební komora opět uzavře a budou probíhat dokončovací práce, aby v dubnu 2021 bylo vše hotové a první vysoké lodě vypluly pod sérií zdvižných mostů do Prahy.