5.3. – Propadnuté řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o 10 měsíců. Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti. Prodloužení platnosti dokladů je dalším krokem ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti Covidu 19. Lidé mohou evropské nařízení využívat od 6. března 2021.
Vnitrozemská plavba
16.10. - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) dostalo v termínu pět nabídek na výstavbu nové plavební komory Rohatec pro prodloužení Baťova kanálu směrem na jih do Hodonína. Podávání nabídek do tendru v předpokládané hodnotě 190 milionů korun skončilo v pátek. ŘVC bude nyní nabídky hodnotit, o zhotoviteli bude jasno snad do měsíce, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
8.10. – Desítky českých vědců, včetně děkanů všech přírodovědeckých fakult v Česku, kritizují pondělní rozhodnutí vlády o zahájení příprav první části kanálu Dunaj-Odra-Labe (DOL) mezi Ostravou a polskými hranicemi. Megalomanský projekt podle nich nenávratně poškodí krajinu. Podle jejich prohlášení je nepřijatelné, aby vláda dělala takové kroky bez náležité společenské a odborné diskuse. Plánování takových projektů je hazard, uvedli v prohlášení. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že text je zavádějící.
7.10. – Ostravská univerzita (OU) vyzvala vládu, aby znovu zvážila své usnesení, kterým v pondělí schválila přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi. Vedení Moravskoslezského kraje univerzita vyzvala, aby se zasadilo o zrušení tohoto rozhodnutí, které podle školy kraj negativně ovlivní. Uvedla to mluvčí OU Lucie Fremrová.
5.10. – Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček. První etapa by měla stát zhruba 15 miliard Kč. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě. Stavba koridoru by mohla začít po roce 2030.
5.7. – Podle Evropské dohody ADN, kapitoly 1.5, také Česká republika podepsala mnohostranné dohody M025 a M026 pro dopravu po vnitrozemských vodních cestách. Mnohostranné dohody prodlužují platnost některých osvědčení vzhledem k omezením, které nastaly v důsledku epidemie COVID-19. Prodloužené lhůty nyní platí i v České republice.
24.6. – Memorandum o prodloužení Baťova kanálu do Olomouckého kraje včera v Tovačově na Přerovsku podepsali zástupci olomouckého a zlínského hejtmanství, Přerova, Kojetína, Tovačova a dalších deseti obcí. Odborníci nyní zpracují analýzy a studie, díky kterým budou moci samosprávy posoudit všechny varianty i přínosy a zápory uvažovaného prodloužení této největší moravské vodní cesty, které má stát stovky milionů korun. Olomoucký kraj si od projektu slibuje další příliv turistů do regionu.
22.6. – Po dvanácti měsících stavebních prací se v sobotu do velké plavební komory Hořín opět vrátily lodě. Stavba ještě zdaleka nekončí, kameníci stále pracují na obkládání unikátního zdvižného mostu, který zachová původní ráz technické památky z roku 1905. V říjnu se plavební komora opět uzavře a budou probíhat dokončovací práce, aby v dubnu 2021 bylo vše hotové a první vysoké lodě vypluly pod sérií zdvižných mostů do Prahy.
18.6. – Ministr dopravy Karel Havlíček chce prosadit několik velkých vodních staveb v Česku. K největším patří zesplavnění přes 90 kilometrů řeky Odry mezi Ostravou a polským městem Koźle, přičemž česká část by mohla stát kolem 15 miliard Kč. Ještě větší vodní stavbou by pak mohlo být propojení jezer na severu Čech. Ministr to včera řekl novinářům. K dalším cílům ministra ve vodní dopravě patří vyřešení stavu kolem jezů v Děčíně a Přelouči.
15.6. – Labe v Ústeckém kraji je nyní díky posledním dešťům splavné na 70 procent. Znamená to, že lodě mohou převážet 70 procent nákladu. Za zvýšení hladiny mohou poslední přívalové deště, pokud nespadnou další srážky, koryto bude opět několik měsíců nesplavné. Řekl to jednatel společnosti Evropská vodní doprava (EVD) Lukáš Hradský. Nejvíce trpí export a import, kdy majitelé firem musí platit násobně vyšší částky za jinou alternativu transportu.