31.12. – Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou některé z legislativních změn, které přinese rok 2022, o nichž informovalo Ministerstvo dopravy.
Vnitrozemská plavba
15.11. – Osobní lodní dopravci dostali od státu na pokrytí loňských koronavirových ztrát 17,8 milionu korun. Dotace, které se týkaly pouze přepravy cestujících, si mezi sebou rozdělilo celkem 28 žadatelů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Dopravcům loni během jarního nouzového stavu klesly tržby asi o 30 procent.
10.11. – Ostravský primátor Tomáš Macura vítá záměr ukončení příprav vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, který je součástí koaličního programu Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými. Město proti budování kanálu dlouhodobě vystupuje a už v minulosti žádalo zastavení příprav výstavby tohoto vodního díla. Primátor řekl, že zrušení celého projektu by mělo především pozitivní ekologické dopady.
11.10. – Nejen výročí, ale i rekordní zájem, tak Dopravní podnik města Brna uzavírá 75. plavební sezónu na Brněnské přehradě. Jeho lodě během šesti měsíců svezly 286 tisíc cestujících, což je od 80. let minulého století vůbec nejvíce. Po pravidelné zimní údržbě se sedm lodí na hladinu vrátí v dubnu příštího roku. Poslední loď vyjjela v neděli 10. října v 16:45 hodin, a to po slavnostním uzamčení přehrady.
22.9. - Kromě stávajících finančních nástrojů EU se Evropský parlament (EP) domnívá, že je třeba zřídit zvláštní fond pro financování vnitrozemské plavby. To je nezbytné k tomu, aby se flotily přeměnily na lodě šetrné k životnímu prostředí a aby se využil potenciál ochrany klimatu daného druhu dopravy, uvádí se v – nikoli právně závazném – usnesení o „budoucnosti vnitrozemské lodní dopravy“.
21.9. - Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.
20.9. – Hořínská plavební komora je po modernizaci v provozu, v plavebním kanálu mezi Hořínem a Vraňany funguje i sedm nových mostů, některé z nich jsou kvůli možnosti proplutí vyšších lodí zdvižné. Skončila tak obnova mostů i historické komory, která začala v roce 2019. Nyní kanálem může projet výrazně více větších a vyšších lodí, řekl dnes ČTK mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský. Oficiální zahájení provozu se uskutečnilo v sobotu, kdy kanálem proplula i největší čeká kabinová loď Florentina.
13.9. – Počty rejdařů na Labi v Ústeckém kraji meziročně klesají. V roce 2019 se na řece mezi Ústím nad Labem a státní hranicí s Německem uskutečnilo 234 plaveb nákladních lodí registrovaných v České republice, minulý rok to bylo 153. V letošním prvním čtvrtletí šlo zatím o 53 plaveb. V uplynulých letech bylo v řece kvůli suchu tak málo vody, že nebyla většinu roku splavná. Letos je hladina stabilizovanější, rejdaři zřejmě podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky čekají na dlouhodobou stabilizaci provozu na Labské vodní cestě.
28.8. - Turisté vždy mohli Paříž objevovat z vyhlídkových autobusů i z lodí plujících po Seině, nově jim oba tyto zážitky nabízí jediný dopravní prostředek, obojživelný autobus. Na první pohled vypadá jako obvyklý autobus, v mžiku ovšem může sjet mezi labutě a začít brázdit vodní hladinu, informovala agentura Reuters.
10.8. – Belgické orgány mohou v období od ledna roku 2022 do prosince 2025 vyplatit dotace ve výši 14,3 milionu EUR na přesunutí vnitrozemské dopravy z vlámských námořních přístavů na plavidla vnitrozemské plavby. Odpovídající program byl schválen Komisí EU. Je „vhodné a nezbytné“ přesměrovat zboží z nákladních vozidel na plavidla vnitrozemské plavby a nenarušit nepřiměřeně hospodářskou soutěž na vnitřním trhu EU, usoudila komise po přezkoumání práva státní podpory.