23.12. - Po královopolském nádraží začíná další fáze rekonstrukce havlíčkobrodské trati. Dalším krokem je komplexní obnova stanice Vlkov u Tišnova následovaná úpravami na navazujícím traťovém úseku směrem do Křižanova. Přípravné práce ve Vlkově začnou ještě letos, nejintenzivnější stavební činnost je na obou místech naplánovaná od jara do podzimu příštího roku, hotovo bude v prosinci. Stavbaři nabídli nižší částky, než předpokládaly soutěže.
Železniční doprava
22.12. - Modernizace trati z Prahy do Kladna s připojením na Letiště Václava Havla se rozběhla naplno, už brzy přijde na řadu další úsek. Správa železnic nyní hledá zhotovitele stavby pro úsek mezi Prahou-Ruzyní a Kladnem. Přestavbou a zdvoukolejněním projde přibližně 15 kilometrů trati. Celkové náklady stavby dosahují téměř 8,6 miliardy korun, její realizace je rozvržena do čtyř let.
21.12. - Deset nových autobusů IVECO si zástupci společnosti ČD Bus, dceřiné firmy Českých drah, převzali v tomto týdnu. Vozidla už dostala firemní vizuál a hned po Novém roce začnou vozit cestující v rámci náhradní autobusové dopravy.
21.12. – České dráhy převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Uskutečnil se tak letošní plán, který počítal s dodáním 12 strojů. Dalších 22 nových Vectronů dodá leasingová společnost Českým drahám v roce 2024. Naplní se tak celý rámcový kontrakt na pronájem až 50 moderních interoperabilních lokomotiv z produkce firmy Siemens Mobility.
21.12. - Nejstarší nádraží v Praze ožije už na začátku příštího roku stavebním ruchem. Správa železnic vybrala zhotovitele celkové rekonstrukce Masarykova nádraží, kterými budou společnosti STRABAG Rail a STRABAG. Celková hodnota prací dosahuje 3 389 439 768 korun. Historická stanice z poloviny 19. století si zachová svůj původní ráz, současně poskytne cestujícím veškeré potřebné zázemí. Výrazným architektonickým prvkem bude platforma nad celým kolejištěm. Cestující se z ní dostanou bezbariérově nejen na všechna nástupiště, ale i směrem na Florenc a do Hybernské ulice. S dokončením celé rekonstrukce se počítá v první polovině roku 2027.
21.12. - Vláda včera vzala na vědomí Informaci o stavu zpracování materiálu Dopravní sektorové strategie 3. fáze – Střednědobý plán údržby, rozvoje a financování dopravní infrastruktury pro období 2024–2033 s výhledem do roku 2050. Dokument, který navazuje na Dopravní politiku ČR pro období 2021–2027 s výhledem do roku 2050, představuje základní koncepční materiál Ministerstva dopravy formulující priority a cíle v oblasti rozvoje dopravy i dopravní infrastruktury a současně dává konkrétní podobu plánu vlády pro restart Česka.
20.12. - Ministr dopravy, primátor hlavního města Prahy, zástupci Správy železnic a architektonického studia 2T engineering představili další postup přípravy komplexního dopravního řešení na pražské Výtoni. Nadále bude pokračovat rozpracování a příslušné posuzování vítězného návrhu železničního mostu vzešlého z architektonické soutěže. Pilíře ani historická příhradová nýtovaná konstrukce současného mostu se likvidovat nebudou. Najdou své uplatnění při stavbě nového mostu na Výtoni, historická nýtovaná konstrukce pak bude sloužit jako spojnice přes Vltavu pro pěší a cyklisty na jiném místě v Praze.
19.12. – Dodávka pětice vlaků RegioPanter pro Moravskoslezský kraj je kompletní. První elektrická dvouvozová jednotka řady 650.2 do kraje dorazila začátkem roku, další čtyři pak v těchto dnech. Nasazeny do provozu byly s novým jízdním řádem 2024, který vstoupil v platnost v polovině prosince. České dráhy tak pokračují v rozsáhlé obnově vozidlového parku na severu Moravy. Dodávky nových vlaků jsou v plánu i v příštích letech, kdy se Moravskoslezský kraj stane vůbec prvním regionem, ve kterém začnou jezdit bateriové vlaky.
18.12. - České dráhy pořídily u společnosti Alpha Trains devět motorových vozů typu RegioShuttle RS1 pro provoz v Libereckém kraji. Zvýšit počet motorových vozů a kapacitu vlaků se dopravce zavázal při prodloužení provozu na Jizerskohorské železnici a na tratích Frýdlantského výběžku.
V budově Evropského parlamentu proběhlo setkání a debata zástupců Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) a zástupců Evropského parlamentu. Jeho hlavním účelem bylo debatovat o aktuálních výzvách a problémech odvětví a jak současnou situaci řešit. Firmy čelí v současnosti nerovným podmínkám u veřejných zakázek, chybějícím inflačním doložkám, neuznávání vlivu vyšší moci u zakázek či agresivní asijské konkurenci. Právě ta vydělává na současné situaci a může tak ohrozit evropský trh železničního průmyslu. Setkání se uskutečnilo na základě pozvání europoslance Ondřeje Kovaříka.