Galileo

Evropská komise bude jednat s Ukrajinou o systému Galileo

Na začátku září bylo odsouhlaseno doporučení Evropské komise zahájit jednání o spolupráci s Ukrajinou o rozvoji Civilního globálního navigačního družicového systému (GNSS). Návrh na novou mezinárodní dohodu o spolupráci jasně zdůrazňuje úspěch systému Galileo a opět prokazuje celosvětový zájem o tento projekt.

Jednání, které by mělo být zahájeno co nejdříve, naváže na společné prohlášení Ukrajiny a Evropské unie o spolupráci v družicové navigaci, přijaté v říjnu 2003 a na několik předchozích jednání s ukrajinskými úředníky, při nichž Ukrajina formálně vyjádřila své přání zahájit jednání o dohodě o spolupráci v rámci systému Galileo. Scénář stanovený

v předběžných rozhovorech zahrnuje multilaterální a průmyslovou spolupráci, výzkumné a vědecké aktivity zejména v otázkách normalizace, regionálního sledování integrity a finančních investic do systému Galileo.

Ukrajina patří celosvětově mezi osm států se špičkovým technickým zázemím a řadí se mezi špičkové výrobce přijímačů a prvků GNSS.

Mezinárodní dohody vytvoří významný trh GNSS

Mezinárodní spolupráce na systému Galileo se rychle rozvíjí – byly již podepsány dohody s Čínou a Izraelem, nyní se jedná s Indií, Ruskem, Brazílií, Jižní Koreou, Mexikem a Austrálií. Navíc podpis dohody mezi EU a USA z 26. června potvrdil plnou provozní propojitelnost a slučitelnost mezi Galileo a GPS, čímž se získala silná podpora potenciálně významnému trhu GNSS – do roku 2010 se ročně počítá zhruba s třemi miliardami přijímačů a 250 miliardami příjmů; jen v Evropě se vytvoří více než 150 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

Antonín Peltrám

spinner