​Před deseti lety padlo rozhodnutí o přesídlení Galilea do Prahy

​Před deseti lety padlo rozhodnutí o přesídlení Galilea do Prahy

7. 12. - Před deseti lety, 8. prosince 2010, přišla z Bruselu českými politiky dlouho očekávaná zpráva. Z jednání velvyslanců EU vyplynulo, že administrativní část evropského navigačního systému Galileo (GSA) bude sídlit v Praze. Česko tak, po více méně formálním schválení příslušnými ministry, získalo první agenturu EU a stalo se administrativním centrem satelitní navigace v Evropě. Podle zástupců agentury dosud odvedla do českého rozpočtu přes tři miliardy korun. Příští rok se má přeměnit na Agenturu EU pro kosmický program a rozšířit ze současných 200 zaměstnanců až na zhruba 600 lidí.

Česká republika o sídlo agentury usilovala od roku 2006. Praha nakonec získala podporu 22 členských zemí. "Umístění sídla GSA je navýsost prestižní záležitostí, evropský kosmos by se teď mohl točit kolem Prahy. Všem našim lidem, kteří tento úspěch vyjednali, patří opravdový dík," uvedl tehdejší ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Sídlem agentury se stala bývalá budova České konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Agentura v Praze funguje od září 2012. První služby uživatelům začal systém Galileo poskytovat 15. prosince 2016.

Služby Galileo jsou od roku 2016 v takzvaném iniciačním (testovacím) provozu. Znamená to, že systém už je sice schopen poskytovat své služby, ale stále pokračuje jeho výstavba a konfigurace a posiluje se jeho robustnost. Plný provoz je plánován až po roce 2020.

Z České republiky se od příštího roku, kromě rozvoje trhu a provozu Galilea, bude řídit využití družicového systému pozorování Země Copernicus, připravovat program družicové telekomunikace Govsatcom či koncentrovat kapacity EU ohledně sledování blízkého okolí Země.

Galileo by díky 30 satelitům ve vesmíru měl být přesnější při určování polohy než americký konkurenční systém GPS. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů.

(čtk)

Foto: Czech Space Portal

spinner