9. listopadu 2012
PRAHA (8.11.) – Vláda souhlasí s hledáním strategického partnera pro České aerolinie. Na briefingu po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj je nyní vhodná příležitost tento krok uskutečnit a nečekat na dokončení restrukturalizace leteckého dopravce, která by měla skončit v příštím roce. Hodnotu ČSA před vstupem do Českého Aeroholdingu vyčíslila auditorská firma Ernst & Young na 148 milionů Kč.
„My jsme samozřejmě prováděli analýzy trhu, některé možnosti vidíme jako otevřené a chceme využít okénko příležitosti pro nalezení strategického partnera," uvedl Nečas. Podle něj se ozdravný proces v ČSA po jejich letošním začlenění do Českého Aeroholdingu, který sdružuje společnosti se státní účastí podnikající v letecké dopravě, výrazně zrychlil.
„Po dnešním schválení privatizace ČSA začneme rozesílat dopisy případným zájemcům," uvedla mluvčí aeroholdingu Michaela Lagronová. Tím by podle ministerstva financí měla být jedna z padesátky největších světových aerolinií sdružených v mezinárodní asociaci leteckých společností IATA. Mezi nimi bude aeroholding testovat, jaký je na trhu o ČSA zájem. Spíše než cena je pro ministerstvo financí důležité, aby vítěz byl schopen podpořit dlouhodobý rozvoj ČSA.
Oslovena naopak zřejmě nebude firma Travel Service, která se o České aerolinie ucházela v roce 2009. „Moje informace je taková, že my obesláni nebudeme. Takže se toho nemůžeme zúčastnit," řekl Jiří Šimáně, který aerolinky spoluvlastní prostřednictvím skupiny Unimex. Otázku, zda přesto bude o účast v tendru usilovat, odmítl komentovat.
Vysoké požadavky na budoucího partnera ČSA nejsou podle ředitele společnosti Cyrrus a analytika letectví Jana Procházky rozhodně na škodu. Z hlediska státního rozpočtu je podle Procházky podružné, jestli za aerolinie zájemce zaplatí 148 milionů korun, nebo dvojnásobnou částku, případně jestli ČSA získá zadarmo. Daleko důležitější je, aby byl zájemce schopen prospět pražskému letišti například tím, že sem začne létat s dálkovými letadly třeba z Asie, dodal.
Přestože nyní pro prodej aerolinií není ideální čas, řada velkých společností se totiž spíše než na rozvoj soustřeďuje na obranu pozic, vhodnější doba podle Procházky nenastane ani v blízké budoucnosti. Pokud by se s postupujícím ozdravným procesem vylepšila ekonomika národního dopravce, mohly by ji podkopat například rostoucí ceny paliva a dalších komodit. Pokud chtějí ČSA na trhu dlouhodobě vydržet, nemohou se vstupu silného investora vyhnout, dodal.