21.8. – Společnosti DB Schenker a Volvo Cars navázaly partnerství s cílem dekarbonizovat námořní přepravy. Po moři přepraví 12 000 standardních kontejnerů (TEU) s náhradními díly a využijí k tomu biopaliva druhé generace typu metylester použitých kuchyňských olejů.
Námořní doprava
18.8. – Přeprava zdravotnických a farmaceutických zásilek podléhá přísným pravidlům. Díky certifikaci Life+ je DB Schenker v Česku a na Slovensku může nově posílat také letecky nebo po moři, a rozšíří tak své služby v oblasti skladové logistiky zdravotnického materiálu a léčiv.
10.8. - Panamskému průplavu hrozí vážné problémy, pokud se nedokáže přizpůsobit změnám klimatu. Píše to agentura AFP. Infrastrukturu, která spojuje Tichý a Atlantický oceán, ohrožuje především pokles srážek, protože používá pro své plavební komory vodu ze sladkovodních nádrží. Kvůli suchu již musel provozovatel omezit pohyb lodí v kanálu, což se zřejmě promítne do jeho hospodaření.
4.8. - Dánskému námořnímu přepravci A.P. Moller-Maersk ve druhém čtvrtletí meziročně klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 71,7 procenta na 2,91 miliardy USD (64,6 miliardy Kč). Výsledek ale překonal očekávání trhu. Skupina nicméně varovala před prudším poklesem globální poptávky po námořní kontejnerové dopravě v letošním roce, k němuž přispívá utlumený hospodářský růst a snižování zásob u zákazníků. Firma o tom informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.
22.7. - Amsterodamská radnice zakázala velkým výletním lodím vplout do centra města, jelikož se snaží omezit počet návštěvníků a znečištění životního prostředí. Informoval o tom server BBC News s odkazem na politiky, podle nichž tato plavidla nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi nizozemské metropole.
Začátek roku 2023 byl pro společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) náročným obdobím v souvislosti s pokračujícím geopolitickým napětím, hospodářskými sankcemi EU a pomalejším hospodářským růstem. Tržby skupiny HHLA se v prvních třech měsících roku snížily o 5,6 procenta na 364,7 milionu EUR (v předchozím roce 386,2 milionu EUR).
Postupné obnovování narušených dodavatelských řetězců, ale také menší poptávka po dopravních kapacitách doprovázená poklesem sazeb v námořní dopravě, hledání alternativních tras a snaha o větší diverzifikaci zdrojů surovin a trhů. To jsou jen některé charakteristiky současného světového obchodu a dodavatelských řetězců.
16.6. – Společnost Hapag-Lloyd představila nové řešení pro přepravu šetrnou ke klimatu založené na biopalivech Ship Green. Toto řešení je dostupné odkudkoli a kdykoli a nevyžaduje od zákazníků žádné dlouhodobé závazky. V první fázi zavádění mohou zákazníci přidat službu Ship Green jako doplňkovou službu ke svým stávajícím rezervacím.
Baltic Hub loni již podruhé v řadě odbavil více než 2 miliony TEU. Jaký výsledek očekáváte v letošním roce?
Situace na trhu přeprav v Evropě, ale i na celém světě, se neustále vyvíjí. Firmy na aktuální situaci reagují rozšiřováním nabídky a komplexností služeb. Nejde jen o to za co nejlepších podmínek zajistit dopravu například z Asie do Evropy, ale poptávka je současně i po doručení v rámci první a poslední míle, po zajištění veškerých celních náležitostí a rovněž po zajištění skladování.