13.9. – Problém kamionové dopravy, parkování a dostavby Pražského okruhu mezi D1 a D11 bude Praha řešit společně se Středočeským krajem. Řekl to náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Kraj po dohodě získá zástupce v pracovní skupině zabývající se dostavbou okruhu, kterou zřizuje stát. Zároveň Praha zřídí pracovní skupinu řešící kamionovou dopravu.
Dopravní politika
13.9. – Vláda přerušila jednání o rozšíření zpoplatněných silnic pro kamiony a autobusy po roce 2019. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Plán ministerstva dopravy počítá s rozšířením placených úseků o zhruba tisíc kilometrů silnic první třídy. Má jít o úseky se silnějším kamionovým provozem, na kterých se zavedení výběru ekonomicky vyplatí. Kraje nicméně požadují zavedení mýta i na vybraných částech silnic druhé třídy, které těžká nákladní vozidla využívají k objíždění placených úseků.
13.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli prodloužení smlouvy se společností Kapsch na provoz mýtného systému bez soutěže. Posoudí, zda byl postup resortu v souladu se zákonem. Potvrdil to předseda úřadu Petr Rafaj.
12.9. – Veřejná podpora opatření pro snížení hluku na železnici z prostředků evropského programu CEF (Connecting Europe Facility) není považována za státní podporu. V praxi to znamená, že o evropské peníze lze zažádat, i když projekty snižování hlukových emisí v železniční dopravě získají podporu z národních zdrojů. Vyplývá to z vyjádření Evropské komise.
8.9. – Případné rozšíření kamionového mýta se zřejmě vyhne silnicím třetí třídy. Přeje si to ministerstvo dopravy i dřívější zastánci návrhu ze sociální demokracie. Ti v minulosti rozšíření prosazovali spolu s kraji, které si od něj slibovaly přísun peněz do vlastních rozpočtů. Nyní se jedná o možném rozšíření mýta pouze na část vybraných úseků silnic druhé třídy. Po prvním kole jednání koaličních dopravních expertů to řekl odborník ČSSD na dopravu Jan Birke.
8.9. – Poslanecká sněmovna opakovaně schválila novelu drážního zákona, která kromě jiného upravuje kategorie drah. Poslancům ji vrátil Senát s pozměňovacím návrhem, který především upravuje přístup dopravců na vlečky. Sněmovna na tento pozměňovací návrh přistoupila. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
1.9. – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu veřejné dopravy 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Podpora se týká například výstavby nových přestupních terminálů, záchytných parkovišť nebo pořízení nízkoemisních vozidel. O podporu lze žádat od 15. září letošního roku do 29. prosince 2017. Minimální ani maximální výše podpory na jeden projekt není stanovena.
30. 8. – Asociace krajů ČR (AKČR) chce jednat o čerpání 18 miliard korun z evropských prostředků na nákup nových regionálních vlaků s premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími předsedy stran vládní koalice. Asociace totiž nesouhlasí se záměrem ministra dopravy Dana Ťoka využít evropské dotace k nákupu železničních vozidel, které by stát následně pronajímal soukromým dopravcům vzešlým z výběrových řízení na provoz linek. Informoval o tom Miloš Němeček z Asociace krajů. Ministerstvo dopravy kritiku odmítá.
30.8. – Ministerstvo dopravy uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je provoz mýtných bran za čtyři miliardy korun, poskytnutí součinnosti při předávání systému novému provozovateli, nákup nových palubních jednotek a zavedení služby jednotného evropského mýta (EETS).
26.8. – Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik již schválil i Senát. Úřad bude taky chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.