12.7. – Vláda odložila jednání o financování krajské železnice mezi lety 2020 a 2034. Vyplývá to z informací zveřejněných Úřadem vlády. Nová dohoda, kterou by měla vláda s kraji podepsat, nahradí takzvané železniční memorandum, které nebylo právně závazné a v minulosti bylo několikrát zpochybňováno. Kraje by ke každé vynaložené koruně na provoz železniční dopravy mohly získat zhruba 30 haléřů státní dotace.
Dopravní politika
12.7. – Vláda schválila tříleté prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Během této doby má nynější dodavatel získat bez výběrového řízení od státu zhruba šest miliard korun. Řekl to ministr dopravy Dan Ťok. Úřad nyní může s firmou začít vyjednávat o detailech. O návrhu ministerstva se vedla v minulých dnech ostrá výměna názorů ve vládní koalici. ČSSD poukazovala na to, že se proti prodloužení smlouvy vyslovily dvě vládní pracovní komise.
11.7. – Ministr financí Andrej Babiš se bude snažit pomoct českým dopravcům řešit problémy, které jim vznikají v Německu a nově i ve Francii kvůli zákonu o minimální mzdě. Oba státy stanovily letos minimální mzdy a požadují, aby i zahraniční dopravci platili stejnou částku řidičům jedoucím po jejich území.
4.7. – Výběr kamionového mýta od začátku příštího roku je podle sociální demokracie ohrožen. Návrh ministerstva dopravy na prodloužení smlouvy s dosavadním provozovatelem, společností Kapsch, bez výběrového řízení považují tři vládní komise za nezákonný. Prohlásil to místopředseda ČSSD, ministr vnitra Milan Chovanec. Podle ministra dopravy Dana Ťoka se sociální demokraté snaží z mýta udělat předvolební téma, které by zakrylo problematickou reorganizaci policie.
Zařazení labského údolí do evropsky významné lokality Porta Bohemica, o kterém nedávno rozhodla vláda na nátlak orgánů Evropské unie, by nemělo přímo ohrozit realizaci plavebního stupně Děčín. Očekává se pouze zdržení v řádu maximálně pár měsíců, protože bude nutné doplnit dokumentaci EIA. V rozhovoru pro DN to řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.
24.6 – Hospodářská komora České republiky se připojila k protestu proti zákonu o minimální mzdě, který zavedlo loni Německo a od letošního července vstoupí v platnost i ve Francii. Podle komory jde o způsob, jakým chtějí obě země vytlačit ze svého trhu levnější dopravce. Proti ochranářským opatřením Francie a Německa už dříve vystoupil ministr dopravy Dan Ťok nebo sdružení dopravců ČESMAD Bohemia.
V současné době je v České republice zhruba 300 tisíc aktivních profesionálních řidičů. Ročně odchází do penze na 7500 řidičů, Mezinárodní unie silniční dopravy IRU předpovídá 2,5procentní nárůst přeprav, což si vyžádá další 7500 řidičů, avšak přírůstek řidičů je jen kolem 10 tisíc. Každým rokem tak ubývá na 5000 řidičů. Na Dopravním fóru Ústeckého kraje, které se konalo na začátku června, to řekl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Přestože jednání mezi Neměckem a Evropskou komisí tom, zde uplatňování minimální mzdy (MiLoG) na zahraniční dopravce je či není v rozporu s evropskou legislativou, ještě nejsou u konce, zakrátko vstoupí v platnost podobné nařízení ve Francii. A to není jediné opatření, které se chystá. Evropská komise letos v březnu přišla s návrhem na novelu směrnice o vysílání pracovníků 96/71/ES, který podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD), pokud bude schválen, opět a nadlouho rozdělí Evropu.
Jeho jméno je s českou a vlastně i československou dopravou a spedicí spojeno už víc než půl století. V jejím vývoji měl a stále má výraznou a nezastupitelnou roli a každý, kdo v tomto oboru něco znamená, zná jeho jméno i tvář. Ing. Jiří Kladiva, CSc., na začátku června v pražském klubu Lávka oslavil společně s rodinou a svými nejbližšími spolupracovníky, přáteli a kamarády své životní jubileum. V příjemném prostředí, mezi milými lidmi a s výtečným hostitelem se vzpomínalo na doby vzdálené i nedávno minulé. Stejně jako v následujícím rozhovoru, který je trochu netradiční, ale při příležitosti kulaté osmdesátky „otce zakladatele“ Dopravních novin na jejich stránkách nesmí chybět.
17.6. – Vláda schválila plán rozvoje inteligentních dopravních systémů. Počítá s pořízením moderních dopravních řídicích a informačních systémů, díky nimž budou řidiči dostávat rychleji než dosud zprávy o tom, co se před nimi na cestě děje. Nové technologie také zvýší bezpečnost železničních koridorů, přejezdů a dalších důležitých částí dopravní infrastruktury.