Mezinárodní unie silniční dopravy vyzvala před dvěma týdny francouzské orgány, aby odložily implementaci zákona Loi Macron, neboť stále nebyly k dispozici základní požadavky na jeho plnění ze strany provozovatelů silniční dopravy. Odklad jeho účinnosti podpořila již i Evropská komise.
Dopravní politika
Ve středu 15. června se v Bruselu v sídle Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii odehrál work-shop o problematice vnitrozemské vodní dopravy v ČR, věnovaný zejména záměru Plavebního stupně Děčín s důrazem na jeho vlivy na životní prostředí. Jednání uspořádalo Ministerstvo dopravy pod vedením státního tajemníka Tomáše Čočka, spolu se Stálým zastoupením ČR a Ředitelstvím vodních cest ČR. Kromě zástupců Evropské komise (DG MOVE, DG ENV a DG REGIO) se ho účastnil také koordinátor evropského koridoru Orient-East-Mediteranean Mathieu Grosch.
28.7. – Vláda schválila investiční smlouvu se společností General Electric (GE), která v Česku plánuje stavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. GE se ve smlouvě oproti původnímu návrhu, jehož projednávání vláda opakovaně přerušila, více zavázala, že v Česku bude skutečně investici realizovat. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy Kč.
26.7. – Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví legislativní návrh, který by garantoval mzdy řidičů ve veřejné autobusové dopravě. Po jednání zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů s krajskými tripartitami to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dopravní odbory kvůli nízkým platům řidičů linkových autobusů hrozí stávkou.
26.7. – Nový provozovatel českého mýtného systému by měl vzejít z otevřeného výběrového řízení, ve kterém nebude stát provozovatelům nařizovat, jakou technologii mají pro zajištění výběru využít. Tendr plánuje ministerstvo dopravy spustit příští rok v červenci.
21.7. – Vláda schválila financování regionální železnice v letech 2020 až 2034. Dohodu o patnáctiletém financování podepsali ministr dopravy Dan Ťok a jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek. Podle návrhu ministerstva dopravy mají kraje ročně na spolufinancování regionální železnice dostat 2,9 miliardy korun pravidelně navyšovanou o inflaci.
20.7. – Zákaz vjezdu kamionů delších než 12 metrů do vybraných pražských ulic by mohl platit od začátku roku 2017. Hlavní město chce záměr konzultovat s ministerstvem dopravy a Středočeským krajem. Po schválení městskou radou to řekl náměstek pro dopravu Petr Dolínek. Opatření kritizovali zástupci dopravců. Ministerstvo dopravy bude prosazovat, aby kamiony směly na silnice suplující nedokončený okruh kolem Prahy.
19.7. – Zásady rozvoje Jihomoravského kraje potřebné pro dostavbu dálnice Brno – Mikulov – Vídeň budou hotové na podzim. Po setkání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Oba politici projednali i stav příprav mezistátního spojení mezi Znojmem a Vídní přes Hollabrunn a chystané železniční spojení regionálním expresem z Vídně do Českých Budějovic.
19.7. – Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli nedávnému rozhodnutí vlády prodloužit o tři roky smlouvu na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného považuje hnutí za protiprávní, podnět k prošetření proto současně podalo i Nejvyššímu státnímu zastupitelství.
Na konferenci TEN-T Days v Rotterdamu jsme hovořili i s Mathieum Groschem, který je evropským koordinátorem pro koridor TEN-T Orient-East Med, jenž propojuje oblasti od Hamburku přes Českou republiku až po Athény. „Je třeba si uvědomit, že když mluvíme o sítích TEN-T, není to jen infrastruktura, co musíme zlepšit. Je to také otázka odlišné historie jednotlivých zemí,“ řekl Mathieu Grosch. Nejde podle něj jen o nedostatek financí v některých zemích, ale i o mnoho národních přístupů, které komplikují efektivní využívání jednotného dopravního trhu.