3.5. – Vláda zařadila kaňonovité labské údolí mezi evropsky chráněná území, Louky u Přelouče nikoli. Na seznam Natura 2000 chce tyto dvě lokality doplnit Evropská komise. Česko dosud vzdorovalo kvůli dopravním projektům, v případě labského údolí jde o plánovaný jez v Děčíně. Kabinet rozhodnutí několikrát odložil. Ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že nyní bude vláda čekat, jak se Brusel k jejímu kroku postaví.
Dopravní politika
29.4. – Evropský parlament podpořil takzvaný „technický" pilíř reformy evropské železniční dopravy. Schválení se tak dočkala pravidla, jejichž cílem je postupně nahradit národní technické předpisy v železniční dopravě celoevropskými a zajistit tak slučitelnost infrastruktury i vagonů a lokomotiv pro používání na železniční síti v celé Evropě.
29.4. – Poslanci sněmovního hospodářského výboru nesouhlasí se vznikem nového regulačního úřadu na železnici. Takzvaný Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, který prosazuje ministerstvo dopravy, má kromě sporů dopravců v přístupu na koleje řešit podobné spory na letištích a problematiku jednotného evropského mýta EETS. „Právě spojení železnice, mýta a letectví je nešťastné a regulaci v těchto oblastech je lepší řešit jinak,“ uvedl místopředseda výboru Karel Šidlo.
26.4. – Evropská komise vypracovala pravidla pro přidělování slotů v železniční síti. Liberální koncepce dává provozovatelům železniční dopravy větší šanci získat časová okna pro příslušné tratě. Předpisy stanovují kritéria, kterými se správa železniční infrastruktury musí při přidělování slotů řídit – železničním dopravcům díky tomu výrazně vzroste možnost účinného protestu v případě, že se postupem příslušné správy cítí být poškozeni.
26.4. – Návrh zákona na rozšíření mýtného pro nákladní vozy na přibližně 40 tisíc kilometrů spolkových silnic od roku 2018 je připraven a nyní čeká na připomínky zájmových svazů. Spolkové ministerstvo dopravy odhaduje, že mýto přinese navíc příjmy kolem dvou miliard € ročně. Konkrétnější odhady nejsou prozatím k dispozici, protože studie o výnosech z mýta pro období 2018 až 2022 ještě není hotová.
Vodní doprava má rozhodně předpoklady pro to, aby i nadále zůstala jedním z nejekologičtějších způsobů dopravy na dlouhé vzdálenosti, který je velmi kapacitní a levný. Její význam je nutné zvýšit potřebnými investicemi nejen do vodní cesty, ale také například do modernizace plavidel. Podle náměstka ministra dopravy pro dopravní sekci Ladislava Němce se chystá Koncepce vodní dopravy, která má nastínit její další rozvoj i potřebné investice.
Železniční průmysl patří ke stabilním pilířům české ekonomiky a nejinak tomu bylo v uplynulém roce. Výsledky podniků českého železničního průmyslu za rok 2015 potvrdily trend předcházejících let: růst exportu a jeho podílu na celkových tržbách. Jak zaznělo na valné hromadě ACRI, která se uskutečnila v úterý 22. března 2016, stabilita odvětví se projevila také v zaměstnanosti – i přes vyšší efektivitu a restrukturalizaci se počet pracovníků zvýšil na 21 tisíc zaměstnanců.
Na počátku února letošního roku obohatil nabídku ČD Cargo nový produkt s obchodním názvem Belgium – – Czech Xpress. Jak již název napovídá, jedná se o pravidelné železniční spojení České republiky s Belgií. Zahájení provozu předcházela celá řada analýz přepravních proudů i obchodních jednání. Produkt je nabízen ve spolupráci s belgickým „národním“ dopravcem B Logistics, který již má s podobnými produkty velké zkušenosti. Svým zákazníkům totiž v rámci sítě Green Xpress Network nabízí spojení z Antverp do řady destinací v Evropě. Nyní k těmto destinacím přibyla i Česká republika.
Prevence rizik je jedním z klíčových faktorů pro přežití na globálním trhu. Jednotlivé články zásobovacích řetězců musí v zájmu „sebezáchovy“ posilovat odolnost a vytvářet takové procesy, které by dokázaly „očekávat neočekávané“. Jedině tak se dá zabránit vzniku mnohamilionových ztrát a plně využít výhod silně konkurenčního prostředí. K těmto závěrům dospěli experti zpracovávající nejnovější zprávu DHL InsightOn o rizikovém managementu a odolnosti zásobovacích řetězců.
K zabezpečení nákladu proti neoprávněnému vniknutí existují jednoduchá řešení – plomby. Ty se v minulosti používaly i k celním účelům. V souvislosti s volným pohybem zboží v rámci Evropské unie se však plomby v tomto smyslu uplatňují již mnohem méně. „To je poměrně velká chyba, protože se zmizením státních hranic nezmizela potřeba chránit vnitřní prostor s přepravovaným nákladem. Přitom každá řádně vyrobená plomba má vlastní unikátní číslo, případně čárový kód nebo QR kód, který se může stát nedílnou součástí evidence přepravovaného nákladu,“ uvedl předseda představenstva společnosti Euroseal Evžen Babůrek