3.12. – Satelitní mýtný systém CzechToll od svého spuštění v prosinci 2019 do konce letošního října vybral na mýtném 72,2 miliardy korun. Z toho 64,1 miliardy korun tvořila částka za užití dálnic. Částku za listopad ještě firma nemá k dispozici, podle předběžného odhadu bude vyšší než 1,54 miliardy korun. Satelitní systém za posledních pět let zpracoval 5,5 miliardy mýtných transakcí. Řekl to generální ředitel společnosti CzechToll Petr Chvátal. Společnost patří do skupiny ITIS Holding, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v inteligentní dopravní infrastruktuře.
Infrastruktura
2.12. – Ředitelství silnic a dálnic zahajuje od pondělí 2. 12. 2024 lokální opravy výtluků a nerovností střední i jižní části Olomouckého kraje. Dělníci vždy uzavřou maximálně jeden jízdní pruh, průjezd vozidel zůstane zajištěn protisměrem nebo po neopravované části komunikace (bez potřeby objízdných tras). Práce jsou vytipovány postupně zhruba na 30 místech v poškozených úsecích dálnic D35, D46 a silnic I/35, I/46, I/47 a I/55 (přesný seznam včetně detailů v příloze). Informoval o tom Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD.
2.12. – Vietnamský parlament schválil projekt výstavby vysokorychlostní železnice za 67 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Spojí hlavní město Hanoj s Ho Či Minovým Městem. S odkazem na sdělení parlamentu o tom informovala agentura AFP. Nová trať bude pokrývat více než 1500 kilometrů mezi hlavním městem na severu a hospodářským centrem Vietnamu na jihu. Doba jízdy mezi oběma městy se zkrátí z 30 hodin přibližně na pět.
1.12. – Na nové dálnici D4 mezi Příbramí a Pískem bude v každém směru nejvýše jedno úsekové měření, plánovaných osm úseků by bylo nesmyslných, řekl včera ministr dopravy Martin Kupka. O záležitosti mluvil se starosty Příbrami a Písku a čeká ho ještě jednání s koncesionářem projektu. Daniela Pedret za stavebního sdružení Via Salis včera řekla, že dodavatel projektu je vázán koncesionářskou smlouvou a zadáním klienta. Využití kamer, které slouží i k úsekovému měření, se podle ní řeší. Nová D4 mezi Příbramí a Pískem zahájí provoz v týdnu od 16. prosince. Jde o 48 kilometrů dálnice, z nichž je 32 kilometrů nově postaveno a 16 kilometrů opraveno.
1.12. – Před pěti lety, 1. prosince 2019, začal na dálnicích a vybraných silnicích v ČR fungovat satelitní systém mýtného pro vozidla nad 3,5 tuny. Mýtné vybírá konsorcium firem SkyToll a CzechToll. Do té doby fungoval v ČR od 1. ledna 2007 mikrovlnný systém, kdy mýtné vybírala firma Kapsch.
29.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo včera stavět severní obchvat Českých Budějovic. Takzvaná severní spojka propojí silnici I/20 v Českých Budějovicích s dálnicí D3. Práce na komunikaci dlouhé 2,5 kilometru potrvají tři roky, součástí bude osm mostů a podjezd. Náklady budou téměř dvě miliardy Kč bez DPH. Severní spojka má snížit dopravu ve městě, konkrétně ve Strakonické a Nádražní ulici. Vedle obchvatu v podobě dálnice D3 to bude jedna z klíčových staveb pro České Budějovice, řekli dnes při zahájení výstavby zástupci ministerstva dopravy, silničářů, města a Jihočeského kraje.
29.11. – Projekty na rozšíření jednotlivých úseků dálnice D1 okolo Brna mezi 182. a 210. kilometrem je potřeba přepracovat. Je možné, že původní plán stavět po jednotlivých úsecích se zásadně změní a nejdříve se budou dělat mosty a potom vozovka víceméně celá naráz, řekl včera novinářům v Českých Budějovicích ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
29.11. – Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele PPP projektu pro železniční trať z Prahy-Veleslavína na pražské letiště. Má to být první spolupráce státu se soukromým sektorem na železnici. Vítěz výběrového řízení zajistí vybudování trati a její údržbu po dobu 25 let. Správa železnic o tom včera informovala v tiskové zprávě.
28.11. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo podrobný geotechnický průzkum pro tunel Kamenná Vrata na budoucí středočeské části dálnici D3, který bude realizován formou ražby průzkumné štoly. Práce za cca 500 milionů korun (včetně DPH) potrvají přibližně tři roky. Informoval o tom Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina.
27.11. – Od ledna 2025 bude na české železniční síti spuštěn výhradní provoz ETCS na 622 kilometrech tratí, což zahrnuje hlavní koridory jako Česká Třebová – Olomouc – Dluhonice – Prosenice/Přerov a Břeclav – Bohumín. Traťová část je již prakticky připravena. Dokončují se přípravy vozidel a jejich obsluhy, aby byl v lednu zajištěný kompletní provoz na těchto tratích. Dodavatelé se připravují i na dodávání náhradních dílů pro provozovaná vozidla. V současné době je systémem vybaveno více než 1 400 vozidel a proškoleno 3 000 strojvedoucích, což znamená, že do ledna budou potřebné počty vozidel i strojvedoucích dosažené. Uvedli to včera zástupci Ministerstva dopravy.