4.9. - Rusko chce v příštím roce zahájit námořní kontejnerovou dopravu severní cestou přes Arktidu. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to včera řekl prezident Vladimir Putin. Rusko investuje do infrastruktury, aby připravilo severní námořní cestu, která povede kolem Vladivostoku přes Beringův průliv dál až do Petrohradu v evropské části Ruska. Putin také řekl, že námořní trasa bude přístupná i dalším zemím.
Námořní doprava
1.9. - Překlad zámořského zboží v přístavu Hamburk se vyvíjel v první polovině roku 2021 celkově pozitivně. Ve druhém čtvrtletí pak výrazně stoupl překlad kusového i hromadného zboží. Překlad zámořského zboží (63,5 mil. tun) v prvních šesti měsících vzrostl o 3,8 %. V překladu kontejnerů bylo zmanipulováno 4,3 mil. TEU (kontejner 20 stop), což znamená nárůst o 5,5 %. Výrazné zlepšení překladu kontejnerů nastalo až v březnu a druhém čtvrtletí. Také překlad kusového zboží (celkový objem 19,3 mil. tun) zaznamenal zlepšení o 3,3 %.
25.8. - Dánská společnost A.P. Moller-Maersk investuje 1,4 miliardy USD (30,4 miliardy Kč) do zelené flotily. Největší kontejnerový dopravce po moři objednal osm lodí, které může pohánět ekologicky vyrobený metanol. Jejich dodávky mají začít v roce 2024.
23.8. – Objem nákladní dopravy v přístavu Göteborg během prvních šesti měsíců roku nadále rostl a ve druhém čtvrtletí dosáhl svého maxima. Stalo se tak navzdory výraznému narušení globálních toků nákladní dopravy v důsledku pandemie covid-19 a následnému dopadu na logistické systémy.
17.8. – Částečná uzávěra třetího největšího světového kontejnerového přístavu zhoršuje situaci v dalších velkých čínských přístavech. Rejdaři odklánějí lodě od přístavu Ning-po, protože není jasné, jak dlouho bude ještě jeden z terminálů kvůli protipandemickým opatřením uzavřen. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.
14.8. – V červenci se uskutečnila dvoudenní akce Global Shipping Roundtable zaměřená na boj proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a dřevem v kontejnerové lodní dopravě. Zúčastnilo se jí 39 zástupců soukromých lodních společností, spedičních firem a provozovatelů přístavů, 18 organizací veřejného sektoru, sedm politických orgánů včetně Světové celní organizace (WCO) a Mezinárodní námořní organizace (IMO), a 14 nevládních organizací.
28.7. - Až kontejnerová loď Ever Given s nosností až 20 000 TEU dorazí ve čtvrtek ráno do přístavu v Rotterdamu, aby vyložila celý náklad pro kontinent, není jasné, zda se významná část zboží někdy dostane k příjemci uvedenému na námořním nákladním listu. Mnoho dodávek je po zpoždění více než tři a půl měsíce zbytečných. Dovozci již dávno objednali náhradní zásilky nebo se zdráhali je koupit, protože mohli prodávat zboží pouze se ztrátou. Kromě výloh musí být vytvořeny dispašní příspěvky (prozatímně) 25% hodnoty zboží (základ CIF, včetně výloh), protože japonský majitel lodi Shoei Kisen vyhlásil společnou havárii a trvá na tom, aby se vlastníci nákladu a jejich pojistitelé podíleli na nákladech na záchranu lodi a nákladu před společným nebezpečím. To zahrnuje náklady na vyproštění, ale také náhradu pro úřad Suezského průplavu, která se odhaduje na nejméně 150 milionů USD. Strany zatím budou držet v tajnosti přesnou částku, na které se s Egyptem dohodl majitel lodi Shoei Kisen a jeho pojistitelé. Na začátku Egypt požadoval za uvolnění lodi více než 900 milionů USD.
27.7. - Spor mezi vládou EU a Spojeného království o kontrolu zboží v severoirských přístavech se stále vyostřuje. Protokol o Severním Irsku, který je součástí Smlouvy o vystoupení z EU, vytváří nepřijatelně obtížnou přepravu zboží z Anglie, Skotska a Walesu do Severního Irska, uvádí se ve vládním dokumentu, zveřejněném 21. července. Premiér Boris Johnson chce vyjednat „významné změny“ protokolu s EU a jinak hrozí, že přepíše jeho části podle článku 16 protokolu.
26.7. - Menší kontejnerové lodě, které byly před rokem nehospodárné, jsou nyní opět v kurzu, a to kvůli raketovému nárůstu sazeb za přepravu zboží napříč mnoha obchody. A vzhledem k tomu, že bariéry jednotkových nákladů na hlavních obchodních linkách jsou pryč, existuje znovu pro specializované dopravce příležitost, jak prolomit sevření aliancí. Jedním z nich je tchajwanské rejdařství Wan Hai Lines, které si za posledních šest měsíců objednal více kontejnerových lodí než kterákoli jiná, mnoho z nich však s kapacitou 3000 teu nebo méně.
22.7. - Podle nových informací z médií by zaměstnanci Úřadu pro Suezský průplav (Suez Canal Authority, dále SCA) mohli mít větší podíl na katastrofě Ever Given, než se dříve vědělo. Podle průzkumu New York Times (NYT) a předtím i agentury Bloomberg vypukl spor mezi piloty SCA: dva přišli na palubu Ever Given v souladu s předpisy vodního úřadu, podle kterých má vést loď kanálový průvodce. Žádná loď nesmí proplout Suezským průplavem bez pilota na palubě. Oficiálně si kapitán ponechává jak konečnou rozhodovací moc, tak kontrolu nad lodí. Podle agentury Bloomberg je však již nějakou dobu známo, že kapitáni de facto vždy přijímají příkazy pilotů a spoléhají na odborné znalosti zaměstnanců Suezského průplavu. Podle soudních dokumentů hodnocených agenturou Bloomberg došlo ke sporu hned o to, zda by Ever Given měla kvůli špatnému počasí vůbec vstoupit do kanálu, protože čtyři plavidla v bezprostřední blízkosti byla zastavena kvůli blížící se bouři.