3. listopadu 2017, Martina Vampulová
3.11. - Českým strojírenským firmám rostou tržby z exportu a daří se jim expandovat do zahraničí. Právě při pronikání na nové trhy často využívají státní agenturu na podporu exportu CzechTrade. Spolupracují s ní především malé a střední firmy ze všech průmyslových oborů, takže samozřejmě i z oblasti strojírenství, a agentura jim pomáhá při výběru vhodných cílových zemí pro vývoz jejich výrobků a služeb. Ty zkušenější pak doprovází v jejich další expanzi na zahraničních trzích.
Ze statistik a z výsledků letošního exportního průzkumu, který CzechTrade realizoval společně s ministerstvem průmyslu a obchodu a s Asociací malých a středních podniků a živnostníků, je vidět, že se firmy na CzechTrade obracejí především tehdy, když potřebují pomoci s marketingem a propagací v zahraničí a také kvůli vyhledání vhodných obchodních partner. Služeb agentury přitom využívají tři z deseti malých a středních vývozců.
Z hlediska komoditní skladby strojírenského vývozu se v roce 2016 na vývozu strojů a dopravních prostředků z České republiky nejvíce podílela silniční vozidla (37 %), elektrická zařízení a přístroje (18%) a stroje pro průmyslové užití (13 %), například čerpadla, manipulační zařízení, zařízení k ohřevu, chlazení a podobně. Z teritoriálního hlediska dlouhodobě směřují největší objemy české strojírenské výroby do Německa, Velké Británie, Francie, na Slovensko, do Polska, ale také do USA, Ruské federace a do Turecka. Díky tomu, že CzechTrade se za dvacet let podařilo vybudovat síť celkem 51 zahraničních kanceláří, má agentura dostatek aktuálních informací o vývoji na jednotlivých zahraničních trzích. České firmy se logicky více zajímají o situaci a podmínky v některých politicky citlivých teritoriích, jako jsou v poslední dob například Turecko, Ukrajina nebo Rusko. Jak tedy vypadá situace na těchto trzích?
Turecko: automotive hlásí rekordní čísla
Turecké ekonomice se nyní daří, již druhé čtvrtletí za sebou roste o pět procent. Strojírenství je do značné míry navázáno na automotive a ten momentálně hlásí rekordní čísla ve výrobě, která se meziročně zvýšila o 20 procent. Turecko má od poloviny devadesátých let s EU uzavřenu celní unii, která tuto oblast pokrývá, proto by s dovozem strojírenského zboží do Turecka neměl být problém. „Turecko však dlouhodobě trápí záporná obchodní bilance, proto vláda prosazuje program, Made in Turkey´, kdy místní firmy mohou v tendrech získat až 15procentní cenové zvýhodnění oproti zahraniční konkurenci,“ uvedl vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu Vladislav Polách.
Ukrajina: nárůst českého exportu
Ekonomika Ukrajiny vykazuje druhým rokem pozvolný růst, do konce toho letošního se očekává meziroční zvýšení HDP o 1,8 procenta, přičemž v roce 2016 to byla dvě procenta. Inflace se pohybuje na úrovni zhruba 13 procent. Na pozitivní vnitřní ekonomickou dynamiku a rostoucí poptávku místních podniků navazuje navýšení českého vývozu na Ukrajinu (+32% za leden až červenec 2017). Je však nutné brát v potaz předchozí prudký propad vzájemné výměny v letech 2014 až 2015.
Ke zlepšení obchodní spolupráce mezi Ukrajinou a ČR by do budoucna měl přispět fakt, že exportní pojišťovna EGAP letos v červnu zrušila speciální opatření pro pojišťování vývozu na Ukrajinu, ačkoli země zůstává v 7., tedy kritické skupině podle klasifikace OECD, což brzdí rozvoj dlouhodobých projektů.
„Tradičně v průběhu desítiletí patří strojírenská produkce mezi hlavní položky českého vývozu na Ukrajinu. V návaznosti na politické a ekonomické události let 2014 až 2015 nastaly podstatné změny ve struktuře ukrajinského hospodářství, které se promítly do snížení poptávky místních podniků po strojírenské produkci. Situace je však nadále proměnlivá a příležitosti se nově nabízejí například v oblasti výrobní kooperace mezi ukrajinskými a unijními, tedy i českými podniky,“ popsala vedoucí zastoupení CzechTrade v Kyjev Oksana Antonenko.
Rusko: špatně dostupné úvěry
Český export do Ruské federace se před dvěma lety razantně propadl a nejvíc tento propad postihl právě strojírenství. Nyní se už vývoz do Ruska podle informací CzechTrade pomalu zvyšuje, za první pololetí letošního roku proti stejnému období roku 2016 stoupl o 19 %, a to zejména díky stabilizaci rublu. Ve vývozu strojů a dopravních prostředků je situace ještě lepší (+26 %), ale je to zejména díky prodejům dopravních prostředků. Podle informací řady českých firem, které se v dubnu v Moskvě zúčastnily největší ruské technické výstavy METALLOOBRABOTKA 2017, zaměřené na kovoobrábění, se bohužel dostatečně rychle nevzpamatovává vývoz zboží, jehož prodej se obvykle realizuje prostřednictvím dlouhodobých úvěrů. Ty jsou v Ruské federaci nadále špatně dostupné.
Významným současným fenoménem, který má vliv na objemy dovoz, je tlak ruské strany na stěhování výroby zahraniční techniky do Ruské federace, tedy tzv. lokalizace, a snaha o náhradu dovozu (importozamešenije). Ve strojírenském odvětví mají největší šanci na úspěch speciální zařízení, která Rusové sami nevyrábějí nebo nejsou s to koupit jinde ve stejné kvalitě a výkonnosti, a také zařízení, jejichž dodavatel je schopen odběrateli zajistit úvěr. Lze tedy očekávat, že strojírenský export bude postupně narůstat, ale jen obtížně bude za stávajících podmínek schopen se vrátit na předchozí vysokou úroveň.
Afrika: vede export strojů a dopravních prostředků
A jak si v oblasti strojírenských vývoz vedou české firmy v Africe? Vývozci jeví zájem hlavně o Alžírsko, ale jsou tu i další destinace, na něž by se mohli zaměřit. Celkový český vývoz do Afriky se v roce 2016 meziročně snížil o pět procent, přičemž nejvíc firmy exportují do Jihoafrické republiky (29 %), Egypta (20 %), Maroka (15 %), Alžírska (9 %), Tuniska (8%) a Nigérie (3 %).
Prodeje strojů a dopravních prostředků tvoří podle údajů CzechTrade 70 procent všech vývozů do Afriky. Český export strojů a dopravních prostředků na tento kontinent v loňském roce činil 28 miliard Kč, nejvíce do Jihoafrické republiky (27 %), Egypta (24 %), Maroka (17 %), Alžírska (9%) a Tuniska (8 %).
Od letošního ledna má CzechTrade kancelář také v nigerijském Lagosu. Agentura zaznamenala zájem z české a nigerijské strany o obnovu vzájemných obchodních vztahů, které se dlouhodobě budovaly za éry někdejších podniků zahraničního obchodu, a následně usnuly v 90. letech minulého století. Nigérie je v mnoha ohledech čistým dovozcem, zdaleka není saturována a představuje obrovský potenciál pro české exportéry. První české firmy, které se obrátily na kancelář CzechTrade v Lagosu, podnikají v potravinářství, ropném a plynárenském průmyslu, ve sklářství a zbrojním průmyslu. Kancelář zaznamenává rostoucí zájem českých exportér, kteří vnímají Nigérii jako trh, kde je stále velká šance a prostor se prosadit, což naprosto reflektuje skutečnost.
Nigérie je druhá nejsilnější ekonomika v Africe a v regionu Západní Afriky je nejdůležitějším a nejsilnějším hráčem. Pro strojírenské firmy je zde hlavně zajímavá oblast ropného a plynárenského průmyslu, která na sebe váže největší importní podíl. Vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Štěpán Beneš upřesnil, že se jedná hlavně o armatury, potrubí a velké strojírenské celky, které se dodávají do místních rafinérií a operátorům ropných polí, jako jsou například Shell a Chevron. Dalšími zajímavými strojírenskými obory jsou pekárenské linky, konvenční kovo- a dřevoobráběcí stroje, textilní stroje a malá zemědělská mechanizace.
(mna)