„Silniční doprava stojí při změnách, jaké přinesl brexit, vždy v první linii, v dobrém i ve zlém. Brexit se chystal velmi dlouho, přesto nebylo do poslední chvíle jasné, za jakých podmínek proběhne. Dopravci se snažili vstřebat maximum informací a zvládnout vyžadované postupy, zejména při odbavení zboží a průjezdu hraniční linie, ať už na trajektu nebo vlakem,“ upozornil na to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Dopravní politika
Problémy způsobené odchodem Británie z Evropské unie se nás rozhodně týkají a je potřeba se jim věnovat. Velká Británie je 5. až 6. nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky. Objem exportu je téměř dvojnásobný oproti vývozu do Ruska, jeho přidaná hodnota je spíše vyšší a s Británií máme aktivní obchodní bilanci. České firmy na tamním trhu dosud zaznamenávaly velké úspěchy především v automobilovém průmyslu, letectví, elektrotechnice nebo ve zdravotní technice. Upozornil na to Lukáš Martin, ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR).
Dnes přibližujeme požadavky evropských spedičních a dopravních svazů a firem z poslední doby, které požadují od vedení Evropské unie urychlený zásah.
Brexit přinesl evropským firmám řadu komplikací, mimo jiné zvýšil i jejich administrativní náklady. Vedoucí představitelé EU se proto shodli na tom, že je třeba jim tyto náklady kompenzovat. Česká republika by v tuto chvíli z nového fondu mohla získat 50 milionů EUR. Uvedl to náměstek ministra dopravy Jan Sechter.
Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.
28.6. – Program slovinského předsednictví staví do středu svých činností udržitelnou, digitální a odolnou Evropu. V nadcházejících měsících bude slovinské předsednictví řešit zásadní záležitosti prostřednictvím institucionálních jednání a bude úzce zapojeno do legislativních spisů, které jsou součástí balíčku „Fit for 55“.
19.6. – Ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl zvolen předsedou správní rady nedávno ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze.
Evropská komise usiluje v rámci Zelené dohody o výrazné snížení emisí z dopravy. Podrobnosti o těchto cílech a krocích, které mají jejich naplnění vést, a o dopadu na silniční dopravu nám přiblížila evropská dopravní komisařka Adina Vălean.
17.6. – Evropská komise má v úmyslu investovat celkem 8 miliard EUR z rozpočtu EU na výzkum „Horizont Evropa“ do jedenácti výzkumných partnerství, která pomohou dosáhnout cíle Zelené dohody. Čtyři z těchto takzvaných naprogramovaných partnerství jsou zaměřena na udržitelnější dopravu.
15.6. – Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.