8.5. - Svaz průmyslu a dopravy ČR vítá, že Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila komplexní pozměňovací návrh PN 8091 k vládnímu návrhu zákona, který upravuje tzv. kurzarbeit.
Dopravní politika
5.5. - Členové dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se budou moci účastnit všech jednání výboru fondu. Změna má pomoci posílit kontrolu nad řízením fondu. Počítá s tím poslanecká novela zákona o SFDI, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.
Těžká užitková vozidla (kamiony i autobusy) produkují ročně 950 milionů tun CO2, což představuje 2,5 procenta všech globálních emisí. Vodíkový a elektrický pohon bývají často – mylně – vydávány za bezemisní systémy. Pokud se emise měří pouze „přes výfuk“ vozidla, pak lze dát zastáncům nových technologií za pravdu, jenže situace vypadá jinak, pokud vezmeme v úvahu způsoby získávání elektřiny nebo vodíku.
V následujících řádkách se věnujeme méně frekventovaným tématům jako jsou vnitrozemská plavba a doprava drony. Pokud jde o plavbu, vycházím z vystoupení dopravní komisařky EU paní Adiny Valeanové na virtuální ministerské konferenci „Vnitrozemská plavba jakožto klíč k Zelené dohodě“. Mnozí podle ní pociťují, že tato doprava patří k neuznávaným hrdinům dopravní sítě Evropské unie. Přitom není ušetřena dopadů koronavirové pandemie. Odhaduje se, že sektor postihla ztráta obratu mezi 2,2 a 4,4 miliardami EUR. Snížení dopravy osob v první části roku se pohybuje kolem 90% a dopravy zboží o 25 – 30%. Zásadní výzvou není jen samotná obnova, ale směrování k větší udržitelnosti a zvýšené digitalizaci.
28.4. - Evropský parlamentschválil vznik Kosmického programu EU a nové agentury EU pro kosmický program (EUSPA), která bude sídlit v Praze. Cílem Kosmického programu EU, o rozpočtu 14,8 mld. EUR, bude zejména výstavba a provoz družicových systémů, jejichž data a služby budou dostupná pro běžné uživatele v celé řadě odvětví, v soukromém i státním sektoru, ve vědě i pro čistě osobní využití.
27.4. - Stát pokračuje v dlouhodobě připravované transformaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), dosud státní příspěvkové organizace, na státní organizaci po vzoru Správy železnic. Ministerstvo dopravy nyní předložilo legislativní radě vlády věcný záměr zákona o státní organizaci Správa dálnic a silnic. Úřad si od změny slibuje zrychlení a zefektivnění silniční výstavby. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy.
18.4. – Technologická agentura ČR (TA ČR) společně s Ministerstvem dopravy ČR vyhlásila dne 14. dubna 2021 třetí veřejnou soutěž v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy – Program DOPRAVA 2020+.
Vláda schválila před dvěma týdny Dopravní politiku do roku 2027. O vyjádření k dokumentu z pozice silničních dopravců jsme požádali Ing. Jana Medvedě, zástupce generálního tajemníka a vedoucího odboru legislativy a mezinárodních vztahů Sdružení ČESMAD Bohemia.
V letošním prvním pololetí předsedá Radě Evropské Unie Portugalsko. V Pracovním programu předsednictví EU Portugalci sázejí na plán realizace „férové, zelené a digitální obnovy“.
22.3. - Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (62) zřejmě zamíří do Správy železnic. Současný ministr dopravy Karel Havlíček ho navrhne jako řádného člena správní rady. Nominaci schválil a doporučil začátkem března vládní výbor pro personální nominace a nyní ho projedná vláda. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Ťok byl ministrem dopravy v letech 2014 až 2019.