Dopravní politika

​USA kvůli sporu o výrobu letadel zvyšují cla na zboží z Evropské unie

1.1. – Spojené státy se rozhodly zvýšit cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí letadel a vín z Francie a Německa. Oznámil to úřad amerického obchodního zmocněnce. Rozhodnutí je dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel, napsala agentura Reuters. Evropská komise uvedla, že tento krok narušil rozhovory o řešení sporu. Zároveň vyjádřila naději, že se jí podaří najít rychlé řešení s novým prezidentem USA Joem Bidenem.

​Rok 2021 v dopravě by mohl být rokem obnovy, míní experti

31.12. – Rok 2021 by pro dopravu měl být rokem obnovy z letošní krize, míní ekonomičtí analytici. Rozhodující ovšem bude další vývoj koronavirové pandemie. Odborníci vesměs věří ve zlepšení situace, což by podle nich posílilo poptávku po cestování i navýšilo zakázky dopravců. Přesný vývoj je však nejistý. K největším změnám v oboru bude patřit transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) či plné fungování dálničních známek nebo jednotné jízdenky.

​Svaz průmyslu a dopravy uvítal dosažení dohody o brexitu

27.12. – Obchod mezi Evropskou unií a Velkou Británií bude probíhat od 1. ledna 2021 v drtivé většině případů bez celních poplatků a kvót. I po brexitu budou mít firmy na obou stranách zaručené srovnatelné podmínky bez nekalé konkurence. Obchodování s Velkou Británií ale bude i přes uzavřenou smlouvu komplikovanější než dosud.

Praha koupí přístroje k měření emisí přímo na silnicích

22.12. – Pražský magistrát pořídí přístroje, s jejichž pomocí bude moci na silnicích identifikovat vozidla, která mají buď nefunkční, nebo scházející filtr pevných částic. Pořízení techniky by mělo vyjít zhruba na 38,4 milionu Kč, polovinu by měl magistrát získat z evropských fondů. O zadání zakázky rozhodli v pondělí radní.

Svaz průmyslu a dopravy ČR: Dialog sociálních partnerů je klíčový i v koronavirové krizi

Kvalitní podnikatelské prostředí je základem pro růst české ekonomiky. Proto je důležitý dialog mezi zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, který se odehrává v tripartitě. Její význam ještě více vzrostl v aktuální koronavirové krizi. Zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé v čele se Svazem průmyslu a dopravy ČR řeší s vládou například nastavení klíčových programů pomoci pro postižené obory.

Komentář: Přelom roku v dopravě

U příležitosti startu roku 2021 poinformuji o Pracovním programu Evropské komise na nadcházejících 12 měsíců a o jejím zaměření na šestero hlavních priorit. Tyto iniciativy se týkají v dopravě hlavně revize systému obchodu s emisemi (ETS), direktivy o budování infrastruktury alternativních paliv, jakož i direktivy o inteligentních dopravních systémech včetně iniciativy o multimodálním jízdenkování a kromě jiného též revize v Regulaci transevropské dopravní sítě (TEN‑T).

Jiří Kladiva: Co přinesl listopad v dopravě

Dnes se věnujeme společnému prohlášení osmi významných institucí OSN o přispění mezinárodního obchodu a dodavatelských řetězců k udržitelnému sociálnímu a hospodářskému oživení v době covidu-19. Pod stanovisko se podepsali představitelé Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO), Mezinárodní námořní organizace (IMO), jakož i generální sekretář Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) a představitelé pěti hospodářských komisí OSN – pro Evropu, Afriku, Latinskou Ameriku a Karibik, pro Asii a Pacifik a pro západní Asii.

​EU chce mít do roku 2030 na silnicích nejméně 30 milionů aut bez emisí

7.12. – Evropská unie chce mít do roku 2030 na svých silnicích nejméně 30 milionů aut bez emisí, a snaží se členské státy odvrátit od dopravy využívající fosilní paliva. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dokument o budoucí strategii, který má Evropská komise (EK) oficiálně zveřejnit příští týden. Brusel se chystá předložit opatření, která se mají vypořádat se čtvrtinou emisí skleníkových plynů z dopravy. EK se k věci nevyjádřila.

​Čerpací stanice budou uvádět srovnání nákladů různých typů paliv

6.12. – V příštím roce by pro motoristy mělo být na čerpacích stanicích dostupné porovnání nákladů na provoz v závislosti na druhu paliva. Novinku by měly země EU do své legislativy implementovat do konce roku 2020. Už dnes je možné cenovou výhodnost CNG, které se prodává v kilogramech, odvodit z ceny za metr krychlový. Nově ale bude u pumpařů k dispozici nejen pro CNG vyčíslení nákladů na ujetých sto kilometrů.

​Co přinesl říjen v dopravě

spinner