17.3. – Ministerstvo dopravy spolu s Technologickou agenturou České republiky informují o blížícím se vyhlášení 3. veřejné soutěže Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy – DOPRAVA 2020+. Vyhlášení zadání této veřejné soutěže bude 14. dubna 2021.
Dopravní politika
16.3. – Výrobní podniky zvládnou ve stanovené lhůtě povinně otestovat všechny určené zaměstnance. Průměrný záchyt zaměstnanců s pozitivním testem na Covid-19 v průmyslu je 0,77 procenta. Většina firem volila testování přes soukromá zdravotnická pracoviště nebo samotesty. Kupují samotesty, jejichž cena je nejčastěji dvakrát vyšší, než příspěvek státu 60 korun na test. Podniky nadále využívají homeoffice a dodržují přísná režimová opatření. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR z konce minulého týdne. Svaz oceňuje práci a nasazení všech členských firem a jejich zaměstnanců. Podpoří je kampaní, která děkuje za svědomitý přístup a vyzývá k dodržování pravidel i po testu.
10.3. – „Zatímco v průmyslu a domácnostech se postupně daří energetickou spotřebu snižovat, v dopravě dochází ročně k nárůstu přibližně o 3,5 %. Doprava se tak v současnosti podílí na spotřebě energie přibližně 25 % a patří k největším spotřebitelům“, řekl ministr dopravy Karel Havlíček k vládou schválené dopravní politice ČR pro období 2021 až 2027 s výhledem do roku 2050.
8.3. – Snížení ekologické a energetické náročnosti tuzemské dopravy, jejího udržitelného plánování a využití moderních technologií patří mezi hlavní cíle, které vymezuje stát ve své strategii dopravní politiky do roku 2027. Ta počítá i s výhledem až do toku 2050, kdy je cílem snížení spotřeby zhruba na třetinu. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy předloženého vládě k projednání. Doprava patří k energeticky nejnáročnějším oborům v českém průmyslu, na spotřebě se podílí ze čtvrtiny.
7.3. – Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to včera předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.
5.3. – Spojené státy souhlasily, že prozatímně zruší cla na britské zboží, která zavedly jako odvetu za subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Platnost cel, která se týkají například whisky, sýrů či strojírenských výrobků, bude pozastavena na čtyři měsíce.
V dnešním komentáři se zabývám dvojím varováním. Jednak upozorňuji na pravidelný dokument Evropské komise, který informuje o případech nedodržování práva v EU na úseku dopravy. Dále pak na kroky Světového ekonomického fóra věnované boji s korupcí.
26.2. – Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku. Kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to lednový průzkum Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR), kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl. Nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství.
22.2. – Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje výběrové řízení na pozice nových astronautů, hlásit se mohou i čeští kandidáti. Stovky dalších pozic v rámci ESA se budou vypisovat v nejbližších letech v rámci generační obměny. Pro české zájemce se tak otevírají dveře do prestižních odvětví s vysokou přidanou hodnotou.
17.2. – Německá vláda do 3. března prodloužila nařízení, které
dopravcům zakazuje do Německa přepravovat cestující ze zahraničních
oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru. Za takovou oblast považuje
Německo od neděle i Českou republiku. O prodloužení zákazu, jehož
platnost byla původně omezena do 17. února, požádal ministr zdravotnictví
Jens Spahn.