Brexit přinesl evropským firmám řadu komplikací, mimo jiné zvýšil i jejich administrativní náklady. Vedoucí představitelé EU se proto shodli na tom, že je třeba jim tyto náklady kompenzovat. Česká republika by v tuto chvíli z nového fondu mohla získat 50 milionů EUR. Uvedl to náměstek ministra dopravy Jan Sechter.
Dopravní politika
Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.
28.6. – Program slovinského předsednictví staví do středu svých činností udržitelnou, digitální a odolnou Evropu. V nadcházejících měsících bude slovinské předsednictví řešit zásadní záležitosti prostřednictvím institucionálních jednání a bude úzce zapojeno do legislativních spisů, které jsou součástí balíčku „Fit for 55“.
19.6. – Ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl zvolen předsedou správní rady nedávno ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze.
Evropská komise usiluje v rámci Zelené dohody o výrazné snížení emisí z dopravy. Podrobnosti o těchto cílech a krocích, které mají jejich naplnění vést, a o dopadu na silniční dopravu nám přiblížila evropská dopravní komisařka Adina Vălean.
17.6. – Evropská komise má v úmyslu investovat celkem 8 miliard EUR z rozpočtu EU na výzkum „Horizont Evropa“ do jedenácti výzkumných partnerství, která pomohou dosáhnout cíle Zelené dohody. Čtyři z těchto takzvaných naprogramovaných partnerství jsou zaměřena na udržitelnější dopravu.
15.6. – Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.
12.6. - Diskuse o zákazech řízení automobilů a lehkých užitkových vozidel s emisní normou Euro 6 v evropských městech bude zřejmě pokračovat. Pozměňující nařízení Evropské komise (EK), které umožnilo vyšší hodnoty oxidů dusíku (NOX) při zkouškách výfukových plynů v reálném silničním provozu (Real Driving Emissions Tests – RDE) než v měřeních na zkušebních stanovištích, není zcela ukotveno. V prosinci Evropský soudní dvůr (ESD) prohlásil nařízení za částečně neplatné, protože EK nebyla oprávněna měnit mezní hodnoty bez souhlasu států EU a Evropského parlamentu. EK, Německo a Maďarsko se proti tomu odvolaly k ESD. Generální advokát ESD Michal Bobek však ve čtvrtek doporučil odvolání zamítnout.
11.6. - Prosazování zemního plynu jako primární náhrady za dosluhující uhlí, dekarbonizace a přechod na nízkoemisní energetiku například s využitím vodíku či jiných alternativních plynů v rámci ČR a Evropy. To jsou některé z priorit, jež stanovili na 14. sjezdu Českého plynárenského svazu (ČPS) jeho členové novému vedení. Předsedou Rady ČPS byl do roku 2024 zvolen opět Martin Slabý, místopředsedy jsou Lukáš Pokrupa, Radek Benčík, Tomáš Varcop, Lubor Veleba, Zdeněk Bauer a Thomas Merker.
9.6. - Senát dnes schválil kurzarbeit ve znění, jenž prošlo Poslaneckou sněmovnou.