15.7. – Evropská komise včera představila balíček „Fit for 55“, v rámci něhož (ve snaze splnit přísnější cíle na ochranu klimatu) chystá rozšíření systému emisních povolenek. Evropská komise navrhla, aby se jejich prostřednictvím nově platilo i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov. Průmyslové podniky by zároveň měly přijít o bezplatné povolenky. V rámci dosud nejzásadnějšího souboru klimaticky šetrných opatření komise počítá i s vytvořením fondu, který by měl lidem pomoci kompenzovat očekávané zdražení tepla či pohonných hmot.
Dopravní politika
14.7. – Poslanecká sněmovna včera schválila nový stavební zákon. „Konečně se firmy i občané dočkají jednoduššího a rychlejšího stavebního řízení. Návrh není dokonalý, ale je to dobrý základ, který zrychlí celý proces vydávání stavebních povolení. Jsme rádi, že se podařilo zúročit téměř čtyři roky dlouhou přípravu a díky novému stavebnímu zákonu se konečně začnou rychleji stavět nejen dálnice, ale třeba i rodinné domy. Nyní je na řadě příprava praktického fungování úřadů podle nového zákona včetně digitalizace potřebných procesů," reagoval na schválení zákona František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
7.7. - Průmysl v květnu opět meziročně rostl, i když meziměsíčně to bylo méně než v dubnu. Může za to jednak velmi vysoký dubnový růst oproti loňskému roku, tak některé faktory jako třeba zdražení či nedostatek surovin a materiálů, které dalšímu průmyslovému růstu brání.
1.7. - Ačkoliv se může zdát, že pandemie covidu-19 bude brzy minulostí, Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) a OS KOVO jednoznačně podporují obezřetný přístup. Firmy automobilového průmyslu ve spolupráci se zaměstnanci tím, že v průběhu posledních více než dvanácti měsíců přijali a dodržovali přísná hygienická opatření, zajistili bezpečné pracovní prostřední pro stovky tisíc pracovníků a významně tak přispěli k zabránění šíření pandemie v ČR. Proto apelujeme na představitele ČR směrem ke koncepční připravenosti na další vývoj pandemie a k udržení těchto přínosů, uvedli zástupci AutoSAP a OS KOVO.
„Silniční doprava stojí při změnách, jaké přinesl brexit, vždy v první linii, v dobrém i ve zlém. Brexit se chystal velmi dlouho, přesto nebylo do poslední chvíle jasné, za jakých podmínek proběhne. Dopravci se snažili vstřebat maximum informací a zvládnout vyžadované postupy, zejména při odbavení zboží a průjezdu hraniční linie, ať už na trajektu nebo vlakem,“ upozornil na to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Problémy způsobené odchodem Británie z Evropské unie se nás rozhodně týkají a je potřeba se jim věnovat. Velká Británie je 5. až 6. nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky. Objem exportu je téměř dvojnásobný oproti vývozu do Ruska, jeho přidaná hodnota je spíše vyšší a s Británií máme aktivní obchodní bilanci. České firmy na tamním trhu dosud zaznamenávaly velké úspěchy především v automobilovém průmyslu, letectví, elektrotechnice nebo ve zdravotní technice. Upozornil na to Lukáš Martin, ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR).
Dnes přibližujeme požadavky evropských spedičních a dopravních svazů a firem z poslední doby, které požadují od vedení Evropské unie urychlený zásah.
Brexit přinesl evropským firmám řadu komplikací, mimo jiné zvýšil i jejich administrativní náklady. Vedoucí představitelé EU se proto shodli na tom, že je třeba jim tyto náklady kompenzovat. Česká republika by v tuto chvíli z nového fondu mohla získat 50 milionů EUR. Uvedl to náměstek ministra dopravy Jan Sechter.
Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.
28.6. – Program slovinského předsednictví staví do středu svých činností udržitelnou, digitální a odolnou Evropu. V nadcházejících měsících bude slovinské předsednictví řešit zásadní záležitosti prostřednictvím institucionálních jednání a bude úzce zapojeno do legislativních spisů, které jsou součástí balíčku „Fit for 55“.