4.2. – Španělsko učinilo krok, který má zvýšit atraktivitu povolání u nové generace řidičů. Nedávný nový španělský zákon snižuje minimální věk pro řízení těžkých komerčních vozidel na 18 let a pro vozidla dopravy osob v mezinárodní dopravě na 21 let – s možností snížit ji v budoucnu na 18 let.
Dopravní politika
V důsledku opatření přijímaných s pandemií koronaviru dochází ve veřejné dopravě k poklesům přepravních výkonů a k ještě výraznějším propadům v tržbách. O vyjádření k možné podpoře dopravců či k případným úpravám smluv jsme požádali náměstka ministra dopravy Ing. Ladislava Němce.
S počátkem roku 2021 pohlédněme na některé počiny dopravních institucí světového významu v hlavních dopravních oborech.
PRÁVĚ VYŠLO V TIŠTĚNÝCH DN
Zákaz cel neznamená obchodování bez celních formalit (Plk. Mgr. Lubomír Doskočil, GŘ cel, pro DN)
21.1. - Dopravní noviny uspořádaly na přelomu roku společně se Svazem spedice a logistiky (SSL) on-line seminář k problematice Brexitu. Jedním z hlavních přednášejících byl Plk. Mgr. Lubomír Doskočil z Generálního ředitelství cel, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucí oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury. Po přijetí dohody redakci poskytl redakci článek upřesňující detaily dohody.
1.1. – Spojené státy se rozhodly zvýšit cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí letadel a vín z Francie a Německa. Oznámil to úřad amerického obchodního zmocněnce. Rozhodnutí je dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel, napsala agentura Reuters. Evropská komise uvedla, že tento krok narušil rozhovory o řešení sporu. Zároveň vyjádřila naději, že se jí podaří najít rychlé řešení s novým prezidentem USA Joem Bidenem.
31.12. – Rok 2021 by pro dopravu měl být rokem obnovy z letošní krize, míní ekonomičtí analytici. Rozhodující ovšem bude další vývoj koronavirové pandemie. Odborníci vesměs věří ve zlepšení situace, což by podle nich posílilo poptávku po cestování i navýšilo zakázky dopravců. Přesný vývoj je však nejistý. K největším změnám v oboru bude patřit transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) či plné fungování dálničních známek nebo jednotné jízdenky.
27.12. – Obchod mezi Evropskou unií a Velkou Británií bude probíhat od 1. ledna 2021 v drtivé většině případů bez celních poplatků a kvót. I po brexitu budou mít firmy na obou stranách zaručené srovnatelné podmínky bez nekalé konkurence. Obchodování s Velkou Británií ale bude i přes uzavřenou smlouvu komplikovanější než dosud.
22.12. – Pražský magistrát pořídí přístroje, s jejichž pomocí bude moci na silnicích identifikovat vozidla, která mají buď nefunkční, nebo scházející filtr pevných částic. Pořízení techniky by mělo vyjít zhruba na 38,4 milionu Kč, polovinu by měl magistrát získat z evropských fondů. O zadání zakázky rozhodli v pondělí radní.
Kvalitní podnikatelské prostředí je základem pro růst české ekonomiky. Proto je důležitý dialog mezi zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, který se odehrává v tripartitě. Její význam ještě více vzrostl v aktuální koronavirové krizi. Zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé v čele se Svazem průmyslu a dopravy ČR řeší s vládou například nastavení klíčových programů pomoci pro postižené obory.
U příležitosti startu roku 2021 poinformuji o Pracovním programu Evropské komise na nadcházejících 12 měsíců a o jejím zaměření na šestero hlavních priorit. Tyto iniciativy se týkají v dopravě hlavně revize systému obchodu s emisemi (ETS), direktivy o budování infrastruktury alternativních paliv, jakož i direktivy o inteligentních dopravních systémech včetně iniciativy o multimodálním jízdenkování a kromě jiného též revize v Regulaci transevropské dopravní sítě (TEN‑T).