19.11. – Vedení hlavního města včera schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán udržitelné mobility. Dokument určuje strategické dopravní stavby, které mají být hotové, či se na nich začne pracovat do roku 2023. Zahrnuje mimo jiné rozšíření tramvajových tratí, stavbu metra D nebo silničních okruhů. Novinářům to včera řekl náměstek primátora Adam Scheihnerr. Materiál navazuje na plán udržitelné mobility zahrnující projekty do roku 2030, který schválili letos v květnu pražští zastupitelé.
Dopravní politika
12.11. – Ministři dopravy České republiky a Slovenska jednali včera na separátním setkání v rámci společného zasedání obou vlád o společných cílech v oblasti dopravy. Podle Vladimíra Kremlíka a Arpáda Érseka vlády obou států podporují rozvoj vysokorychlostního i konvenčního železničního spojení v regionu střední Evropy. Klíčovým tématem je také rozvoj spolupráce v oblasti autonomní mobility.
5.11. – Vláda včera přerušila jednání o novele tzv. liniového zákona, jejímž cílem je zkrátit ze současných až 13 let zhruba o třetinu přípravu velkých dopravních staveb. Na tiskové konferenci po jednání vláda o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Novela zjednodušuje povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Letos by se mělo otevřít 26 kilometrů nových dálnic, loni to byly čtyři.
Jak to vypadá s přípravou velkých dopravních staveb v Česku? Vláda 30. září projednala materiál „Přehled investorské přípravy dopravních staveb s cenou nad 300 milionů korun“, který připomíná festival odložených snů. Především situaci se stavbou obchvatů bych označil doslova za debakl.
16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.
Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.
Poslední novinky a trendy v oblasti průmyslových technologií budou zástupci českého i světového průmyslu prezentovat už příští týden na 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos se na brněnské výstaviště po dvou letech opět vracejí i dopravní a logistická řešení v rámci veletrhu Transport a Logistika, který se uskuteční souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem.
10.10 – Zástupci zaměstnavatelů vyzvali tento týden v Brně na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR) vládu premiéra Andreje Babiše, aby ve zbývajících dvou letech svého funkčního období splnila patnáct klíčových požadavků, které usnadní českým firmám život. Podniky chtějí uspět v mezinárodní konkurenci a potřebují veškerou energii vložit do zlepšování své výkonnosti, ne do souboje s narůstající státní byrokracií nebo novými překážkami v podnikání.
4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost.
Už poosmé se Pardubice začátkem září staly dějištěm jedné z největších odborných konferencí v České republice. Dopravní konference Pardubice 2019 do metropole dopravy na východě Čech přilákala odborníky nejen z České republiky. Stěžejními tématy konference byl rozvoj a financování dopravní infrastruktury i pohled na současnou legislativu.