16.1. – Evropský parlament (EP) vidí v autonomních dopravních prostředcích velký inovační potenciál, chce ale, aby Evropská komise (EK) vypracovala strategii kybernetické bezpečnosti a uživatelské ochrany dat související s jejich provozem. Včera se na tom na plenárním zasedání ve Štrasburku shodli europoslanci. Od roku 2020 na evropský trh vstoupí automobily s vysokou mírou automatizace, za jejich provoz bude ale stále zodpovědný řidič. Plně autonomní vozy, které se zcela obejdou bez řidiče, by se realitou evropského provozu měly stát po roce 2030.
Dopravní politika
Začátkem prosince při jednání rady ministrů dopravy o budoucnosti tzv. balíčku mobility I. se podařilo dosáhnout pro české dopravce přijatelného kompromisu. O hlavních výsledcích tohoto jednání, ale i o dalších aktuálních tématech v oblasti silniční, železniční a kombinované dopravy jsme hovořili s náměstkem ministra dopravy Ing. Ladislavem Němcem.
4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.
V rámci dní otevřených dveří Evropské agentury GNSS (GSA), které se konaly v půlce listopadu v jejím pražském sídle, byla představena i zpráva o přínosech agentury pro českou ekonomiku. Z ní vyplývá, že průměrný roční příspěvek agentury českému hrubému domácímu produktu (HDP) činí přibližně 200 milionů Kč.
Listopad napověděl, že zbývá měsíc do završení roku vyhlášeného Rokem multimodality. Byla to dopravní komisařka EU, paní Violeta Bulcová, která toto vyhlásila počátkem roku 2018 při zavírání předchozího Roku námořního. Oznámila současně tři plánované akce prvního pololetí s úzkou vazbou na multimodalitu: konferenci o evropské multimodální nákladní dopravě v březnu v Sofii, Arénu dopravního výzkumu v dubnu ve Vídni a dny dopravních koridorů také v dubnu tamtéž. A rovněž dotažení novelizované směrnice EU o kombinované dopravě.
14.12. – INFRASTRUKTURA – Ministr dopravy Arpád Érsek a jeho maďarský kolega podepsali dohody o výstavbě mostů přes řeky na společné hranici. Obce Dobrohošť a Dunakility spojí nový most pro pěší a cyklisty přes Dunaj. Silniční most pro auta do 3,5 tuny, cyklisty i pěší přibude i nad řekou Ipeľ mezi obcemi Vrbovka a Őrhalom. Dohodli se na tom slovenský ministr dopravy Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi, kteří podepsali mezistátní dohody. ,,Oba mosty pomohou rozvoji ekonomiky, turismu a celkové spolupráce obcí a blízkého přilehlého regionu. Proto jsem rád, že místní samosprávy, vyšší územní celky i vlády sousedních zemí přistupovali během jednání k projektům konstruktivní a bylo vidět, že chtějí mít k sobě blíž díky těmto mostům,“ uvedl ministr dopravy Slovenska Arpád Érsek po podpisu dohody.
10.12. – Pokud poslanci odmítnou brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové a Velká Británie nakonec opustí Evropskou unii bez dohody, mohl by chaos v přístavech u Lamanšského průlivu a na silnicích jihovýchodní Anglie panovat až půl roku. Vyplývá to z vládní technické analýzy, o které v pátek informovala zpravodajská stanice BBC. Dokument zároveň upozorňuje, že se jedná o pesimistický odhad.
5.12. – Ministři dopravy se v Bruselu v noci na úterý dohodli na kompromisu k balíčku mobility, který rozděloval Evropu na dva tábory. Tato kompromisní dohoda o sociálních pravidlech pro řidiče bude znamenat konec uplatňování jednostranných národních opatření členských zemí EU, která omezují trh silniční nákladní dopravy.
30.11. – Ministerstvo dopravy navrhlo do národního investičního plánu projekty za zhruba dva biliony Kč. Oznámil to náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Ministerstvo vládě předložilo 311 dopravních projektů. Jde o největší podíl investic ze všech resortů a orgánů, které zaslaly vládě své návrhy. Celkově Národní investiční plán (NIP) vlády zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu Kč na léta 2019 až 2030.
Vize do budoucnosti a další možnosti rozvoje české dopravy zazněly na odborné konferenci „DOPRAVA 2018+ … dalších 100 let v pohybu“, která proběhla minulý týden v Praze u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky.