7.9. – Pražský magistrát vypíše čtyři zakázky za více než 771 milionů Kč na systémy, které mají zlepšit řízení dopravy v metropoli. Včera o tom rozhodli zastupitelé. Jde o dva projekty týkající se telematického systému pro sběr informací o dopravě, záměr sledování volných parkovacích míst v ulicích města a doplnění detektorů na křižovatky. Zakázky měla původně na starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK), ministerstvo však požaduje, aby je kvůli pravidlům evropských fondů vypsal přímo magistrát.
Informatika
„Inteligentní řízení dopravy zajistí v našich městech lepší vzduch. Dnes předáváme kolem 60 milionů € jako příspěvek našim obcím. Díky nim budou moci optimalizovat provoz a zatraktivnit nabídku mobility,“ řekl v červnu spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer při předávání vládních dotací na podporu digitalizace komunálních dopravních systémů.
Vyšší bezpečnost na cestách a vyšší komfort pro řidiče. S těmito cíli představuje společnost Volvo Trucks své nové systémy podpory řízení. Ty vycházejí ze systému Volvo Dynamic Steering (VDS), což je inovace, která výrazně pomáhá při řízení těžkých nákladních vozidel.
Dálniční úsek mezi Mirošovicemi a Rudnou je podle měření dopravních intenzit, které Ředitelství silnic a dálnic pravidelně provádí, úsekem s největší dopravní zátěží v rámci České republiky.
Letos v červnu skončilo druhé období viceprezidenta Sdružení pro dopravní telematiku ČR Ing. Romana Srpa ve funkci chairmana ITS Nationals. Delší působení již stanovy této mezinárodní sítě sdružující 28 asociací pro dopravní telematiku neumožňují. Co se během tohoto období v činnosti sdružení změnilo a na co se nyní zaměřuje především, o tom jsme s ním hovořili v době předání předsednictví jeho nástupci.
Využít dostupné prostředky organizace a řízení dopravy a snížit tak negativní dopad rostoucí mobility v nejvýznamnějším sídelním celku v České republice, v pražské aglomeraci. To je ambiciózní cíl pozičního dokumentu Sdružení pro dopravní telematiku ČR (SDT) s názvem Doprava a rozvoj ITS v pražské aglomeraci.
19.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo v následujících minimálně 2,5 letech nadále používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nepřidá se tak k používání Národního elektronického nástroje (NEN), který by podle loňského usnesení vlády měly od letošního 1. července používat všechny státní organizace. Aktuální podoba národního nástroje totiž podle ministerstva dopravy není pro potřeby silničářů dostačující.
V životě a v jazyce podnikatelském i politickém se ustálily některé činnosti a pojmy dříve téměř neznámé – jako třeba digitalizace, kyberkriminalita či udržitelnost. Dnes se budeme trochu věnovat tomu poslednímu, a to hned ze tří pohledů.
5.6. – „Evropský globální navigační družicový systém Galileo pokryje už za dva roky celou zeměkouli signálem, který umožní určení polohy s přesností 20 centimetrů.“ V průběhu veřejné besedy s občany, která se uskutečnila minulý týden v pražském sídle agentury GSA, provozovatele systému Galileo, to prohlásil Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise zodpovědný za energetickou unii.
11.5. – Na 1,4704 miliardy Kč poklesly v loňském roce podle auditovaných hospodářských výsledků společnosti ČD – Telematika tržby z provozní činnosti. Oproti roku 2016 se jedná a pokles o 257,1 milionu Kč. Za poklesem podle vedení firmy stojí zejména absence větších projektů z Operačního programu Doprava. Firmě naopak vzrostl zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) o 9,4 procenta na 226,4 milionu Kč oproti 206,9 milionu Kč v loňském roce. Čistý zisk poklesl z 53,2 milionu Kč v roce 2016 na loňský 51,4 milionu Kč.