13.9. – Skupina Valeo řídí z České republiky celosvětové testovací aktivity technologií pro autonomní vozidla. Ve svém středočeském vývojovém centru se zaměřuje rovněž na rozvoj nízkoemisní mobility nebo pokročilé asistenční systémy. Čeští vědci z Valea mají na kontě již více než 70 patentů a celosvětově jich skupina drží přes 33 000. Své technologie dodává výrobcům automobilů po celém světě a patří mezi globální lídry v oblasti chytré mobility. Výzkum tuzemského zastoupení Valea podporuje i Středočeský kraj.
Informatika
8.9. – Ve čtvrtek 3. 9. 2020 ve 3:51 našeho času vynesla Evropská raketa Vega z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně 53 družic, které budou postupně během letu uvolňovány z vypouštěcího zařízení neboli dispenseru české výroby. Jedná se o nejnákladnější kus českého hardwaru, který byl do vesmíru vypuštěn od našeho vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008. Původně měla raketa odstartovat v neděli 21. června, ale kvůli špatnému počasí byl start rakety odložen.
4.9. – Společnost MapFactor vydala novou aplikaci pro Android Navigator Truck Pro, která je určena speciálně pro řidiče rozměrných vozidel, jako jsou například kamiony, dodávky, karavany či obytné přívěsy.
31.8. – Zakladatel nízkonákladové letecké společnosti AirAsia Tony Fernandes začal kvůli koronaviru vytvářet aplikaci, kterou by chtěl vypracovat tak, aby se z ní v Asii stala nová superaplikace. Současným aplikacím, jako je Grab, GoJek a WeChat, chce konkurovat nabídkou mnoha služeb, včetně dodávek jídla, nákupů, plateb, zábavy, cestování či zasílání zpráv. Tony Fernandes to řekl v rozhovoru s britskou zpravodajskou televizí BBC.
14.8. – Tento týden opouští naši republiku poslední sada dílů pro novou generaci evropských nosných raket Ariane 6. Putuje do Augsburgu k nástřiku tepelné ochrany, pak do Bordeaux k montáži elektroniky a nakonec na kosmodrom do Francouzské Guyany k finálním sestavení a vypuštění do vesmíru. Jedná se o největší letový hardware, jaký kdy byl v ČR vyroben a také největší obchodní příležitost v oblasti kosmických aktivit, jakmile bude zahájena sériová výroba, půjde o stovky milionů korun obratu.
12.8. – Aktivace prvního staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL pro železniční stanici Kiekrz a železniční zastávku Poznaň Wola, včetně mezistaničního úseku vybaveného integrovaným traťovým zabezpečovacím zařízením typu ITZZ, je pro českou společnost AŽD přelomovým okamžikem. Jde totiž o první dodávku zabezpečovacích technologií pro polského správce infrastruktury PKP PLK v rámci zakázky „Projekt a stavba zařízení pro řízení provozu a signalizace a zařízení železniční telekomunikační sítě na úseku Poznań Główny – Wronki (LCS Poznań Główny III)“.
11.8. – V rámci celoevropského projektu C-ROADS, který je založen na vzájemné komunikaci vozidel mezi sebou i s okolní infrastrukturou, se hledají řidiči, kteří budou pomáhat s testováním pilotní zkoušky celého systému. Řidiči budou mít po dobu zhruba dvou měsíců ve svých vozech jednotku C-ITS, která bude komunikovat s mobilním telefonem řidiče. Po dobu testování budou řidiči dávat vývojářům a autorům projektu zpětnou vazbu.
18.7. – Digitální transformace se stává díky korovaviru mnohem důležitější. Strojírenské a automatizační společnosti, jako je KUKA, to vidí jako příležitost a identifikují potenciál pro nové oblasti podnikání. Procesy jsou stále transparentnější a lze je digitálně optimalizovat bez fyzické přítomnosti. V důsledku toho stále více společností investuje do své digitální infrastruktury a do kvalifikace svých zaměstnanců. Například právě KUKA nabízí digitální platformu my.KUKA.